CNC Router Maliyet Hesabı

fatihsvn

Üye
Merhaba Üstadlarım;

Forumda birçok konuda aşama aşama ölçü ölçü herkes kendi yaptığı tezgahı anlatmaya çalışmış. Ben de böyle bir hayale giriştim. Ama bir türlü maliyet hesabı çıkaramadım. Genelde burada yapılan tasarlanan ürünler

800x800mm ölçülerinde
4A NEMA23 2.2nm Stepper Motor
Mach3 Kart
...
olarak tasarlanıyor. Bu sabit ürünlerin fiyatı belli olsa da yan aluminyumlar, işlenecek ve kesilecek parçaların fiyatları genelde belli değil. Toplamda ortalama olarak ne kadara mal olduğunu sizin örneklerinizden öğrenebilir miyiz?

Eskiden picproje’lerde çok takılırdık. Tabi o zamanlar böyle hazır stepper driver’lar, kartlar yoktu veya çok pahalıydı. 16F84 ile PWM motor süreceğiz diye canımız çıkardı.

Burada Kazım amca ile çırakların atışması vs derken yardımın hala bol ve karşılıksız olduğunu gördükten sonra projelendirmeye geçerek sonra ben de kendime uygun bir CNC makinası yapmaya karar verdim.. Ama herkes gibi benimde okusam da anlayamadığım bazı detaylar bulunmakta. Tüm bunları sesli düşünerek sizlerin yardımıyla böyle bir projelendirme yapmayı deneyeceğim.

Uzun süredir bu işleri sadece uzaktan takip eden biri olarak takıldığımdam alet çantamda neredeyse hiçbirşeyim yok. Bu sebeple bazı şeyleri minumum alet ihtiyacı ile yapmak istiyorum. Hatta belki de birçok elektronikçinin sadece bu aletleri bulunmaktadır. Bu sebeple o kişilere referans da olabilir. Hem bu sayede ortalama bir elektronikçinin ne kadar bütçe ayırması gerektiğini sizin de yardımlarınızla çıkarmaya çalışacağım

Alet Çantamdakiler
Tornavida Seti:)
Alyan Anahtar Seti
Diş Açıcı
Standart Matkap/Uçlar
Vida Sıkıcı Matkap
Sprial Motor
Gönye
Demir Testeresi
Eğe Setleri
PCB Laminator(Gerekmeyecek)
Havya, Lehim, Kablo, Makaron vs.

CNC'de İşlemeyi DÜşündüğüm Malzemeler
Ahşap(Ceviz, MDF, Kavak), aluminyum ve şu policarbon dedikleri plastik, Plexiglass

CNC Makinasının Ölçüleri
İşlemek istediğim malzemenin ölçüleri max 80x60cm. Bu ölçüyü temin edeceğim vidali mil veya sigma profilin standartlarına göre üç aşağı beş yukarı ölçüyü belirleyebilirim. @Suat_Kormaz abinin tasarladığı CNC'ye bakılırsa 800x600mm uygun gözüküyor.

İskelet
Rayların oturacağı masa iskeleti için aluminyum profil yerine sigma profil kullanacağım. Bu sayede @Suat_Korkmaz ağabeyin yaşadığı kayma 0.5mm lik kayma durumunu yaşamayacağız. Ayrıca aluminyum kaynatma imkanımız olmadığından sigma profil kullanmak hatasız ve kolay bir çözüm olarak gözüküyor. 30x60mm'lik sigma profilleri kullanacağız.

CNC Controller ve Step Motor Sürücüleri
İlk sorunumuz LPT mi? USB mi? sorunu. Benim de herkes gibi sadece laptop’um var. Ve LPT portu bulunmuyor. Çeviricler’de forumdaki tecrübelere dayanarak doğru dürüsüt işe yaramıyor. Eski bilgisayar bulsak bir de ekran gerekecek. Tüplü ekran olmaz tabi atölye gibi yerlere. LCD ekran çıkma bile olsa 100 lira filan. 150 de eski makina olsa 250 TL boş yere para çıkacak. Onun yerine USB kart alırım daha iyi ama ona da yazık. Kartın üzerindeki malzemeler belli.

FT232,MAX232 ucuz olmasına rağmen USB kartlar çok pahalı. Ethernet yapsan onlarda bir dünya para. Bu sebeple cihazı çalıştırmak için emanet eski biri bilgisayar(babadan, ağabeyden) bulmayı düşünüyorum. Eğer çalışır verim alırsak PCB’mizi kendimiz kazıyıp USB destekli CNC breakout board yapabiliriz.

Sizlerin tecrübelerine bakarsak TB6550/TB6600 direk işimizi görebiliyor. Ancak çinli abilerimizin bu karta ayrıca optocupler eklediği, aşırı bir soğutma ihtiyacı gerektiği, türlü sebeplerde yanma riski bulunduğu anlaşılıyor. Hatta Kazım amcanın uyarılarına rağmen (bkz:asenyurt :) ) herkes hata yapıp TB6 serisini yakmayı başarabilmiş. Bu sebeple kontrol kartı ile sürücü kartını ayrı almak daha mantıklı gözüküyor. Hem bu sayede ileride LPT olan kartımızı ucuza USB’ye çevirebiliriz.

Sonuç olarak bir 4 axis cnc breakout board(LPT) ve 4 adet MA542 sürücü kullanmayı düşünüyorum. Bu sayede hem kartların ısınması ayrılacak, hem de pcb yüzeyinde akımdan dolayı oluşan manyetik alan azalacak.

Hayallere devam ediyorum....

24v_switching_power_supply_5a120w_8.3a200w_12.5a300w_15a360w_20a480w_available-1.jpg

Power (Güç Kaynağı)
İlk aşamada CNC Conroller ve Motorlar için aynı güç kaynağını kullanacağım. İleride hem kartı korumak hem de riskeri ortadan kaldırmak için ayrı ayrı iki güç kaynağı, board için ayrı, X,Y,Z motorları için ayrı bir power kullanmayı düşünüyorum. Ancak şimdilik 4X4A Stepper Motor+CNC Controller için 24V 480w 20A'lik bir güç kaynağı kullanacağım.

Forumda CNC yapan abilerimizin makinayı bitirdikten 1 ay sonra ilk değiştikleri şey güç kaynağı oluyor. 1 ay sonra ayrı bir masraf yapmaktansa başta doğrusunu almak daha mantıklı.

Ancak elinizde hazır daha düşük bir güç kaynağı varsa ilk denemeleriniz için bunu kullanabilirsiniz. Benim elimde kullandığım powerlar düşük kaldığı için bunu satın alma listeme ekleyeceğim.

Şu anki malzeme listemi bir özetleyelim.

Satın Alınacak Malzemeler
24V 480w 20a Güç Kaynağı -> $50
Cnc BreakOut + 4x MA542 CNC Stepper Motor 4.2A Driver -> $139.29 -> http://goo.gl/w29bsB
4x 4A NEMA23 2.2nm Stepper Motor -> 4x$24,22=$100

Spindle(İşleyici Motor)
Anladığım kadarıyla herhalde en önemli bileşenlerden biri de spinle motoru. Spindle’de en önemli şey anladığım kadarıyla rulmanlar ve sulu soğutma. Mil yataklarında yatay güç binmesi olacağından bu tür motorlarda çifter rulman bulunması gerekiyorumuş kazım amcadan öğrendiğimize göre.

Hertz, Arel gibi türk markaları olsa da bizim gibi amatörler için çok çok pahalı ve gereksiz. Yabancı motorları da ağırlık gümrük vs dolayı temin etmek güç. Makinaya harcadığımız toplam parayı sadece spindle için harcayanlar var. Ama biz öğrenciyiz :)

Kendi spindle motorunu kendisi yapanlar var bir de. @Suat_Korkmaz’ın yaptığı gibi su soğutmalı filan miss gibi ve ucuz…

Bu sebeplerle @prontobasso ağabeyimizin yaptığı gibi Makita RT0700C alıp kurtulmayı düşünüyorum. Daha sonra gerekirse yaptığımız CNC makinası ile su soğutmalı bir spindleyi yardımlarınızla yaparız diye düşünüyorum. Nasıl olsa @Suat_Korkmaz ağabey 1.defa yapmış, 2. defa daha kolay yaparız.

IMGP2444 kopia.jpg

Burada aklıma takılan soru Makita RT0700C ile ufak hobby oyuncakları ahşap, plastik kalıp malzemesi işlenebilir mi?

Satın alnacak malzeme listemi güncelliyorum.

Cnc BreakOut + 4x MA542 CNC Stepper Motor 4.2A Driver -> $139.29 -> http://goo.gl/w29bsB
Makita RT0700C -> 300 TL

Hiçbir torna ve kesici aletim olmadığından iskeleti sigmalardan yapacağımı söylemiştim. Bilmediğim çok şey var bu konuda. Şimdi detaylarına girmek istiyorum. Bu bölümdekilere göre şasenin çizimini yapmaya çalışacağım.

İstanbul’da olduğumdan bu malzemeler doğulkalıp’tan temin edilemiyormuş. Yalnız anlayamadığım nokta bu profilleri istediğimiz ölçülerde kesip mi teslim ediyorlar? Yoksa belirli ölçülerde hazır profilleri kendimiz fire durumuna göre mi kestireceğiz? Ben istediğimiz ölçülerde teslim edildiğini düşünerek tasarımı hayal etmeye çalışacağım.

600x800mm bir cnc'de alt çerçeve için;
d3af1e48-b008-4343-b593-ac1d2ad44d79.png

800mm+800+600mm+600mm uzunluklarında 30x60mm'lik (8 Kanal) sigma profil
600mm+600mm çevçeve ara destekleri için 30x60mm'lik sigma profil
4x150mm uzunlukta ayaklar için 30x60mm'lik sigma profil

efcd60b2663477e407dc81a909db03420db48115d7.png

30x60 Ayak Bağlantı Parçası

efcd60b266f78b95b2d60c9c07e51f443e84c7a0de.png

4xM6 Plastik veya Krom Ayaklar

Ayakları sigma ile yapmaktan vazgeçtim. Y ekseninin motorlarını bağlayacağım aluminyum parçayı ayak şeklinde aşağıdaki gibi tasarlayacağım. Ve makinayı evde bulunan eski 8-10 kişilik yemek masası üzerine montaj edeceğim.

efcd60b2660c5c9781495c9f4d49151f9939b5679c.png

Bu sayede üst yüzey alanda blok halinde düz yüzey olacak. Dolayısıyla listemden ayak için eklediğim parçaları çıkartarak güncelliyorum.

Makita RT0700C -> 300 TL
800mm+800+600mm+600mm uzunluklarında 30x60mm'lik 8 kanal sigma profil
600mm+600mm çevçeve ara destekleri için 30x60mm’lik 8 kanal sigma profil
4 adet 5083 kalite aluminyumdan 20 mm Y Ekseni Motor Bağlantı Parçası (Tasarlanacak, Fiyat sorulacak, Kestirilecek)

Alt çerçevemiz bu sefer tamam olduğuna göre Y ekseni için vidalı mil ve arabalı rayları belirlemeye çalışacağım. Forumdaki örneklere bakılırsa 1605 Vidali Mil 1(bir) metre altındaki eksen için yeterli.

efcd60b266702538888c13708415015e68bd28404c.png

Bu sebeple 800mm Y ekseninin sol ve sağ tarafında 5mm hatveli SFUR 1605 kullanacağım.

Burada yine anlayamadığım vidalı mili kesip mi satıyorlar. Yoksa iki tane birer metrelik vidali mil alıp kendim mi kestireceğim?

Diğer bir sorun ise bu vidali millerin ucunun rulman ve motorlara göre tornalanması. Yabancı sitelerde çok kullanılan ölçüleri hazır tornalanmış olarak satsalar da Türkiye’de yapana rastlayamadım. Hatta bu işlem için tornacılarda tanesine 150 TL filan verenler olmuş. Hem de geçen sene.

Bu sebeple vidalı miller için forumdaki arkadaşlardan ücreti karşılığında, çok çok daha uygun bir fiyata vidali milleri tornalatabilirim diye düşünüyorum? Listeme 2 adet 800mm Vidali mil ve somunu ekliyorum.

Vidamil mil somunlarına, yan panellerin montrajını yapmak için 2 adet “vidali mil somun gövdesi”ne ihtiyacım olacak. Listeme iki adet 1605 Somun Gövdesi 2x$5 ekiyorum.

efcd60b266167e2dc02debf63194e37c2278d497bd.png

4 adet 4A NEMA23 2.2nm Stepper Motor -> 4x$24,22=$100
Makita RT0700C -> 300 TL
800mm+800+600mm+600mm uzunluklarında 30x60mm'lik 8 kanal sigma profil
600mm+600mm çevçeve ara destekleri için 30x60mm’lik 8 kanal sigma profil
4 adet 5083 kalite aluminyumdan 20 mm Y Ekseni Motor Bağlantı Parçası (Tasarlanacak, Fiyat sorulacak, Kestirilecek)
2 adet 5mm Hatveli 1605 Vidalı Mil ve Somunu -> 2x($15+$13) = $56 (Tornalama fiyatı KK forumda sorulacak)
2 adet 1605 Somun Gövdesi -> 2x$5 = $10

Gelelim Y eksenindeki vidalı milleri montaj edeceğimiz rulman yataklarına. BK12 ve BF12 diye rulmanları duydum. Ancak BK, BF rulmanlar biraz pahalıymış. Bizim gibi garibanlar için Kazım amca 2 badem rulmanı önlü arkalı takıp çözebilirsiniz diye anlatmıştı.

Bunlar montaj için kolaylık ama aşırı pahalı şeyler.
Tek rulmanda eksenel boşluk olur çoğu yerde sorun olmaz ama cnc de kabul edilemez.
Yan yana 2 rulman boşluk alınacak şekilde yaslanır ve mil ona sabitlenir.
Yapıları özeldir ve yaslandığı tarafta dış yatak özel omuzludur.
Büyük yüklere uygundur.
Ama daha ideali bir başlıkda detaylarını verdiğim verdiğim çift büteli sistemdir.
Pratik olarak hiç boşluk olmaz.
Hatta teorik olarak da olmaz.
Her türlüsünde mili rulmana çok iyi ve boşluksuz sabitlemek gerekir.
Ucu tornalanır ve diş çekilir.
Rulmana geçirilir ve emniyetli özel pul+somunla boşluk alınır ve ya segman kullanılır(çok hassas yarık açılmalıdır ve ya piyasanın "layner" dediği ince özel pullar kullanılır.
Bu işlemin tek taraftan yapılması yeterlidir.
Motor tarafında da olur karşısında da.

Hepsi bir kenara el becerileriniz varsa ucuz çözümde var.
Basit ucuz badem rulman ama 2 adet.
Biri son tarafa ve sabitlenir.
Diğeri motor tarafına ve iyice kastırarak yani mili örneğin sabitlediğimiz motor olmayan tarafına kaktırırken motor olan taraftaki rulmanın göbeğini ters tarafa iterek ama kuvvetlice vidalarını sıkarsan boşluk kalmaz.
Boşluk almak için birini sıkıp diğerinde vida dişlerinin bittiği ve rulmana geçen tornalanmış kısmın kertiğinin arasına tornavida gibi bir şey sokup boşluğu zorlayarak set-uskuru sıkarsan da olur.
Yani mantık çift rulmanla ön gerilme oluşturmak.
Yani özel yapım rulman gibi ters gerilmeli olur.
Yoksa badem rulmanlarda 0.5mm kadar boşluk olur ve asla sonlandırma rulmanı olamazlar( ben yaptım oldu dersen olur tabii ).
Ayrıca badem rulmanların göbekleri , mili kolay sabitleyecek hazır set-uskurlu olurlar.

Ama nasıl yapılabileceğini bir türlü anlayamadım. Daha detaylı bu işlemi görebileceğiniz bir video var mıdır?

Dolayısıyla şimdilik rulman olayını atlıyorum. Şu badem rulman olayını öğrenebilirsek ucuza ve boşluksuz vidali millerle kapatmış olacağım.

Biraz yemek tarifi gibi oldu ama çizimlere başlamadan önce bu şekilde sesli düşünmeye devam edeceğim. Hatalarım varsa lütfen uyarın, düzeltin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri