CNC Router Tasarımım İçin Bilgi Eksikleri

Yusuf&CNC

Usta Üye
Herkese merhaba,

Bir kaç aydır hobi amaçlı router yapabilmek için internetten bilgi topluyorum. Motor, spindle ve sürücüleri aldım;
  • Hertz 2.2 kW spindle HMB42c (7kg, 10A)
  • Allen Bradley Powerflex 4M sürücü (2.2kW, 11A)
  • http://www.aliexpress.com/item/SAVE...lay-Handle-Controller-0-2-5A/32270925185.html
  • 2 adet nema34 (4.2A, 4.5Nm) + 1 adet Nema23 (3A, 2.2Nm) Çin malı step motor
  • Meanwell PSP-600-48 güç kaynağı (600W, 48V, 12.5A). <45V kontrol kartı sınırını aşmamak için min. değer olan 41V a yakın olarak kullanmayı planlıyorum,
15-20 mm kalınlığında kaliteli alüminyum levhadan 600x600mm (Net 380x320x140 mm) civarında, köprü sabit-tabla hareketli bir router tasarlamaya çalışıyorum. Çin malı 20 lik lineer ray ve araba, 1605 vidalı mil düşünüyorum. Sorum tabiki çok ancak öncelikle yanıtını hiç bulamadığım;

• Spindle ın matkap ucu hariç alt noktası ile tabla arasındaki min. mesafe nasıl belirleniyor?
  • Lineer arabaların kenarlara min. ne kadar mesafede durdurulması güvenlidir? sanırım uç nokta olarak yağ besleme ucu (yağdanlık?) baz alınacak. Her eksenin kenarlarına limit switch konulmalı mı?
  • CNC yi yoğun kullanmayacak olsamda alüminyum da işlemeyi düşünüyorum. Mecburen evde çalıştıracağım için uç soğutma-yağlama bir sorun. Bir düzenek olmadan spreyle çözülebilir mi? Çok az yağ ve basınçlı hava karışımı ile çalışan makinalar var ama kompresör ve gürültüsü ev için olanaksız, iddialı ancak fiyatını öğrenemediğim bir örnek; http://unist.com/solutions/machining-cutting/coolubricator-jr.html Bu gibi çözümler deneyip iyi sonuç alanlar var mı? Benzer Çin malı ucuz ürünler de var.
  • BK,BF ve UP-UFL uç yatakları seçiminde, vidalı mil uzunluğu gibi bir kıstas var mı? sadece mali olarak karşılayabiliyorsak mutlaka BK,BF yataklama mı yapmalıyız? Rulman alarak benzer bir yataklamayı 20 mm civarı alüminyum üzerinde kendimiz yaptırabilirmiyiz? Bu deneyimi olan var mı?
  • Alüminyum levhaların kesimi nasıl yapılmalı (CNC, lazer,...)? Tabla ve diğer yüzeylerin düzeltilmesi gerekir mi? Alüminyum işlenip hazır hale geldikten sonra bir yüzey koruma işlemine gerek var mı? varsa maliyeti yüksek mi?
  • Güç kaynağında Faz ve nötr bağlantısı için prizde faz ve nötrü buluyorum ancak fiş ters takıldığında faz-nötr yer değiştirecek. Sakınca yaratmadan çalışır mı? Evlerde toprak hattınında düzgün olmadığını göz önüne alırsak, cihazları yakmadan başlayabilmek için en kritik sorum bu.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Herkese merhaba,

• Güç kaynağında Faz ve nötr bağlantısı için prizde faz ve nötrü buluyorum ancak fiş ters takıldığında faz-nötr yer değiştirecek. Sakınca yaratmadan çalışır mı? Evlerde toprak hattınında düzgün olmadığını göz önüne alırsak, cihazları yakmadan başlayabilmek için en kritik sorum bu.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Öncelikle hayırlı olsun.
Faz ve nötr yer değiştirmesi sorun olmaz,rahat olun.

Bu cevap rahatlattı, teşekkürler. Artık Mach3 - güç kaynağı - kontrol kartı - step motorları bağlayıp deneyebilirim.

solenoid ler aç kapa yapar pompa olarak kullanılmaz biliyorum

600W-48V güç kaynağı + TB6600 4 eksen kontrol kartı + 2x4.2A+3A step motorları 41V da, kontrol kartı üzerindeki kumandan manuel olarak denedim, sorunsuz çalıştı (sadece 2-3 saat kadar). PSP-600-48 minimum çalışma voltajını 41 olarak versede 36V kadar düşebiliyor, sakıncası var mı bilemiyorum.

4.2A motoru 1/2 step değerinde, hızı en çok 8 de çalıştırabildim. Dönmesini elimle engelliyebiliyorum, normal mi bilmiyorum?

Yeterince araştırıp öğrenmemenin bedelini ise Mach3 den uzun süre kontrol etmeye çalışarak ödedim. Windows 10 - 64bit çalışmadığını zor yoldan öğrendim.

Bende emin değilim ama selenoid vana ve pompa farklı olabilir. Kahve makinalarında kullanılıyor olması, bu iş için de olabileceğini düşündürüyor.

CNC tasarımım konusunda yardımcı olan olursa sevinirim. Aşağıdaki çizimde özellikle sabit köprü ekseninde lineer rayların bu yerleşimle çalışıp çalışmayacağını, önemli bir sakıncası olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Malzeme 15-20 mm kaliteli Alü levha olacak. Mukavemet hesabı olmadan, uygulamalardan pratik bir sonuca ulaşmaya çalışıyorum.
CNC_6a.jpg

http://unist.com/solutions/machining-cutting/coolubricator-jr.html

adresindeki basınçlı hava-yağ karışımı ile sağlanan uç yağlama ve soğutma, benzer ve daha basit yapıda, aşağıdaki gibi kahve makinalarında kullanılan 15 bar basınç sağlayan selenoid pompalarlarla, kompresör kullanmadan çözülebilir mi? sesli düşünüyorum.

http://www.aliexpress.com/item/Type...c-pump-Piston-pump-for-Coffee/1753410394.html
Bnezer pompalar halı yıkama makinelerinde de kullanılır, deneme yapılması gerek yeterli görülürse olur.

600W-48V güç kaynağı + TB6600 4 eksen kontrol kartı + 2x4.2A+3A step motorları 41V da, kontrol kartı üzerindeki kumandan manuel olarak denedim, sorunsuz çalıştı (sadece 2-3 saat kadar). PSP-600-48 minimum çalışma voltajını 41 olarak versede 36V kadar düşebiliyor, sakıncası var mı bilemiyorum.

4.2A motoru 1/2 step değerinde, hızı en çok 8 de çalıştırabildim. Dönmesini elimle engelliyebiliyorum, normal mi bilmiyorum?

Yeterince araştırıp öğrenmemenin bedelini ise Mach3 den uzun süre kontrol etmeye çalışarak ödedim. Windows 10 - 64bit çalışmadığını zor yoldan öğrendim.
Normal değil sürücü jumper ayarlarınızı akım (current)tekrar gözden geçirin.
bende 3a 2,2NM Motor mevcut durdurmak ne mümkün:D

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri