CNC için kesici uçlar hakkında

Ben 3mm dalma, 15 mm. saniye Feed rate ile kullaniyorum. Spindle 15k rpm.

merhaba iyi akşamlar konunun tamamını okumadm ama uygun cvp veriyorumdur inş.
mdf kesmek için dekota ve mdf kesim için çakı lazım
kullandıgın takımın resmini görebilirmyim
ikincisi çok hızlı dönerse ve çok yavaş gidersede yanar ve çapak bırakır

yandıgına ve çapak bıraktıgına göre senin tkaım kesmiyor demektir yani sürtünme ile aşındırıyor buda koku is ve çapak yapar
ben ahşap mdf dekote aklına ne gelirse sorunsuz kesiyorm sadece her malzemede çakı farkı var

neredeyse tüm hızları denedim, kullandığım bıçak yeni. kör olmasına imkan yok. Zira bir kaç yeni bıçakla dahi yeniden denemeler yaptım.

6 mm lik MDF'yi iki seferde yani 3 mm x 2 olarakta kesim yaptım, tek seferde de 6 mm x 1 olarakta kesim yaptım sonuç yine aynı.

makinadaki Spindle motor AREL 1.4 KW

MDF yanıyor hatta alev alıyor. ortalık toz duman ve çok kötü derecede çapak bırakıyor.

Maalesef bu sorun çok canımı sıkmakta, cnc'yi yeni aldım, iş yapmak için. Fakat bir türlü bu sorunu aşamadım.
bir resim varmı toz duman haliyle
sadece sizin yazdıklarınızdan bir çözüm zor
resim video olacak
yine çözümü sen bulacaksın
biz sadece yol gösterip zihin açıcılarız
yanık ve çapak varsa bu iyi kesmediği anlamına gelir

en yakın zamanda bir video çekip göndereceğim.

acaba sizin mdf için kullandığınız çakıların bir resmini görebilir miyim. mümkünü varmı dır.

Ben her malzeme için aynı takımı kullanıyorum.

MDF yumuşak ve kolay ısınan bir malzeme olduğu için amaç tek bıçak darbesiyle mümkün olan en çok talaşı koparmak. Bu yüzden hızı biraz düşük tutup (bana göre 10-15 bin civarında) ilerleme hızını biraz yüksek tutmak işe görür.

Parmak frezede ne kadar çok bıçak o kadar fazla sürtünme ve ısı.

Konu MDF ama ben alüminyum için tek bıçaklı parmak freze denemeyi düşünüyorum.

2_Flute_Carbide_End_mill.jpg

abi ben 2 ağızlıyı plekside bile bazen gerek oldukca kullanıyorum.
2 ağızlı olunca, ucun tam dur dönmesinde 2 kere talaş çıkıyor böylelikle ilerleme hızı 1 ağızlıya göre daha yüksek olmalı. bu şekilde düşünürsek bütün bıçakları istediğiniz malzemede kullanabilirsiniz ama deviri ve ilerlemeyi iyi ayarlamak lazım

bende Suat_Korkmaz'ın resmini gönderdiği bıçağın aynısını kullanmaktayım.

Hatta sorun mdf'den kaynaklanıyordur düşüncesi ile bugün gidip 'Kastamonu' marka mdf aldım. sonuç yine aynı. Saga önce kullandığım 'Yıldız-Starwood' marka mdf idi.

1mm dalma 11 bin spindle devir ve 1000mm/dk ilerleme hızı ile kestin mi ??

suat kardes o uç alüminyum kesmez plexi ise tırtıklı ve kaldırarak keser plexi için pressdown yani ters uçlar var kusursur ve sarsıntısız kesiyor her malzemenin ayrı kesim uçları ve ne kadar hızla oynansada(asenyurt) kesilmez her bıçağın ağız sayısı yada tırtıkları farklı
bi ahşap ucuyla alüminyum kesemezsin ama bi alüminyum uç ile ahşap plexi kesersin oda çok iyi sonuç vermez kırılır tek uç plexi pressdown
diğerleride uç çeşitleri eğer dediginiz gibi aynı uçla devir ve hız oynayarak kesim yapılsaydı bu kadar uca gerek kalmzdı saygılar...

13.JPG
cncrooteruclari.jpg

sen uçların yapılarını tamamen yanlış anlamışsın kardeş
pleksi single flute yani tek ağızlı bıçağın neresi tırtıklı ??
iyi kesip kesmemesi aynı bıçağın 1-2-3-4 ağızlı olmasından kaynaklanmaz.
ilerleme, devir hızı ve bıçağın körelmesiyle alakalıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,612
Kullanıcılar
450,615
Son üye
asdfghjerv mkş

Yeni konular

Geri