bulaşık makinesinde kaçak

oserder

Üye
vatandaşın biri bulaşık makinası almış. mutfağındaki prizini değiştirmiş. makine vatandaşı carpmış. çağırdılar gittim toprak nötr arasını ölçü aletiyle ölçtüm 120 volt var.bende toprağı iptal ettim.birinci sorum bu toprakta niye kaçak olur?nasıl giderilir?ikinci sorum ise toprağı iptal ettim prize sadece faz nötr bağladım makine çalışsın diye. bulaşık makinesinin fişini taktım. makinenin kapağını açıp iç kısmına kontrol kalemini tuttuğumda elektrik gösteriyor ama çarpılmıyorum.sağ elimle kontrol kalemini tutup sol elimlede kapağa temas ettiğimde kontrol kaleminin ışığı sönüyor.:eek: ölçü aletiyle bi ölçeyim dedim bi seyyar çektim nötürünü alayım diye seyyarın nötürüne ölçü aletinin bi ucunu,makinenin elektrik gösteren demir aksamınada diğer ucunu temas ettirdiğimde 1-2 volt gibi bi şeyler gösterdi. bu neden kaynaklanır? ben adama bunla bişey olmaz kontrol kalemi şaşırtabilir dedimsede adam yinede korkuyo. gövdedeki bu gösterimi (k.kaleminin) nasıl yok edebilirim?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama yapmanız gerekiyor bu tip makinalar kesinlikle topraklı prizlerde kullanılmalı
Elektrik tesisatında özellikle topraklama kısmında sorun var
Şu an kontrolkalemi yle görmüş olduğunuz elektrik makinayaya enerji veren kablonun 3. ucu yani sarı yeşil kodlu olan kablo boşta olduğu için oluşmaktadır evet önemsizdir demek istemiyorum bir an önce topraklama yapın
Hatta daire girişine birde kak takın

Topraklama yapmanız gerekiyor bu tip makinalar kesinlikle topraklı prizlerde kullanılmalı
Elektrik tesisatında özellikle topraklama kısmında sorun var
Şu an kontrolkalemi yle görmüş olduğunuz elektrik makinayaya enerji veren kablonun 3. ucu yani sarı yeşil kodlu olan kablo boşta olduğu için oluşmaktadır evet önemsizdir demek istemiyorum bir an önce topraklama yapın
Hatta daire girişine birde kak takın

Aynen katılıyorumda ben bir de faz-nötr faz toprak arası gerilimleri merak ettim ölçtünüz mü acaba?

evet ölçttüm faz nötr 210 faz toprak 120v.

Arkadaşlar bence artık memleketimizden,sıfırlama ve kötü topraklamayı kaldırmamız lazım.Bizler bu konuda kesin tavrımızı koymalıyız.Çünkü hayati bir mesele.Böyle durumlarda kalan arkadaşlar demeli ki,efendim sizin topraklamanız sıkıntılı.Düzeltilmesi şart.bizim kafamıza şu yerleşmiş,faz nötr varsa tamam,toprak olsa iyi olur ama,olmasa da makina çalışıyor.Yani olmasa da olur.Bence bu anlayış bitmeli.Bir cihazın çalışması için 3 şart vardır demeliyiz, faz nötür toprak.Toprak yoksa olmaz demeliyiz.

Bence tamamen elektrik tesisatındaki topraklamada sorun var.Topraklamasız kesinlikle çalıştırmamanız lazım.

Topraga akan kaçak akımın nereden geldiğini bulmak için diger sigortaları teker teker indirip veya prizlere bağlı cihazları teker teker çıkarıp, toprak hattındaki gerilimi ölçü aletiyle kontrol etmekte yarar var

Son düzenleme:
Topraga akan kaçak akımın nereden geldiğini bulmak için diger sigortaları teker teker indirip veya prizlere bağlı cihazları teker teker çıkarıp, toprak hattındaki gerilimi ölçü aletiyle kontrol etmekte yarar var

ölçü aletiyle de (meger vs) arızalı hattı tespit edebilirsiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri