Bu da benim AMPLİFİKATÖR

Maalesef öyle olmuş potu satan firma log diye yazmayınca ben de lineer olarak düşünüp almışım. Potun üzerinde ALPS RK163 100KAX2 yazıyor.Bu aradaki A harfi mi logaritmik olduğunu gösteriyor

Aslında ben tam tersini biliyordum.A lineer ,B logaritmik diye
İki tip anlatımı vardır.
POT'un fiziksel dönüşündeki lineerite B ile ifade edilir ses artışı ters logaritmiktir.
Yani potun her kademesindeki direnç değişimi lineerdir.

Fiziksel dönüş log olursa yani az seviyelerde az direnç değişimi yüksek volüme seviyelerinde yüksek dirençç değişimi olursa pot log ama ses değişimi (artışı) lineer demektir.

ÖZEL NOT:
Bazı yüksek seviye profesyonel ürünlerde örneğin bir ses mikser konsolünde FADER adı verilen POT'lar bulunmaktadır.
Bu faderlerin üzerinde yazılan lineer ya da log ibaresi, o faderin direncindeki değişimleri ifade etmez.
Temel olarak bu fader (feyd edici) bir mikser kanalındaki ses seviyesinin kontrolü ile doğrudan ilişkilidir. Yani fader seviye yazıları desibel olarak yazıldığı için zaten bir logaritma söz konusudur. Yani fader yüksek seviyelerde 1cm lik bir hareket alanında birkaç db kontrol ediyorsa, düşük ses seviylerinde 1cm lik hareket sahasında 10-15db gibi bir seviye kontrolü yapmaktadır.
Bu durum ile karıştırmamak gerekmektedir.
Ayrıca belirtmem gerekirse bu tip ürünlerdeki seviye kontrolü yani fader kontrolü genellikle YARI LOG'tur.
https://www.google.com/search?sxsrf...2ahUKEwizioawwJn6AhWRX_EDHe8bA8cQjJkEegQIBhAC

Bu teknik tamamen o cihazın tasarımı ile doğrudan ilişkilidir. Örneğin firma bir VCA sistem fader kullanıyorsa kullanmakta olduğu fader potu tam anlamıyla lineer direnç artışlı bile olabilir.

Son düzenleme:
İki tip anlatımı vardır.
POT'un fiziksel dönüşündeki lineerite B ile ifade edilir ses artışı ters logaritmiktir.
Yani potun her kademesindeki direnç değişimi lineerdir.

Fiziksel dönüş log olursa yani az seviyelerde az direnç değişimi yüksek volüme seviyelerinde yüksek dirençç değişimi olursa pot log ama ses değişimi (artışı) lineer demektir.
Aslında Türkçe kaynaklarda bir anlatım karmaşası var .Mesela bir web sayfasında şöyle ifade ediyor. 1.Resimdeki anlatım.

Ama ALPS in datasheet inin 5. sayfasında B harfinin ne anlama geldiğini belirtiyor.Grafik ile de linear ve logaritmik artış eğrilerini gösteriyor.

Demek ki benim şu linkteki potlardan almam gerekiyordu. Yani RK163 100KBX2 linear pot oluyor.
https://www.aliexpress.com/item/4001096145697.html?spm=a2g0o.cart.0.0.16f738daqaGMTG&mp=1

Ekli dosyalar

• Lin-Log pot.jpg
    Lin-Log pot.jpg
    294.6 KB · Görüntüleme: 4
  • RK16-1370942.pdf
    649 KB · Görüntüleme: 3
  • linear_pot.jpg
    linear_pot.jpg
    230.3 KB · Görüntüleme: 4
Değiştirmesen de olur.
Ancak bass tiz ayarı yaparken sonlara doğru etkilerini görebilirsin.
Artık bir süre böyle idare ederim müsait olunca değiştiririm.Böyle güzel bir ampliye yakışmaz yani:)Teşekkürler Yamyam hocam o kadar dikkat ettik yaparken bu gözümden kaçmış ama bir fotoğraftan yakaladınız valla:D

Artık bir süre böyle idare ederim müsait olunca değiştiririm.Böyle güzel bir ampliye yakışmaz yani:)Teşekkürler Yamyam hocam o kadar dikkat ettik yaparken bu gözümden kaçmış ama bir fotoğraftan yakaladınız valla:D
Sana kendimden bahsedeyim.
Ben de yıllar önce bu gibi değişiklikler yaparak sonuç elde etmeye çalışırdım.
Ancak her değişiklik beraberinde başka bir değişimi de getirmekte idi. Bunun üzerine artık tamamlanmış bir cihazda değişiklik yapmak yerine, yeni bir cihaz yapımı ile uğraşmaya başlamıştım.
Böylece hesaplanamayan veya değiştirilmesi mümkün olmayan tasarımlar için de çözüm olmaya başlamıştı.
Konuyu baştan itibaren incelemiş olmalısın. Gördüğün üzere benim tasarımımda bütün devreler ayrı ayrı kartlardadır.
Böylece çalışma esnasında herhangi bir devrede aksaklık olursa sadece o devrenin yeni bir kartını üreterek, devreye uygulayıp sonuçlarını görmüş oldum.
Örneğin, benim için son derece önemli olan pikap ön kuvvetlendirici ampli tasarımından bile hassas ve itina gerektiren bir devredir. Aslında bu devreyi yıllar önce tasarlamış olmama rağmen, besleme devresinin karakteristiği bu devrede çok mühim olduğu için son tasarımımda düşük gürültülü besleme devresi ilave ederek sisteme dahil ettim.
Daha önce 25cm derinliğe sığabilen komple amplim, Pikap devresi ve EBU PPM devresi ile birlikte bu kutuya sığmadı. Böylece kutu derinliği 35 cm gibi oldu ve bana yeni masraflar açtı.

Ben son derece KAÇIK birisiyimdir. Böyle bir cihazı ben yaptım diyebilmek için hiçbir masraftan kaçınmam. Bu sebeple daima araştırma peşindeyimdir. Tabii ki yıllar süren profesyonel elektronik tekniğince bazı malzemelerin neden kaliteli ve ne tür fayda sağladıklarını da öğrendim. Bu bilgilerim doğrultusunca eğer iyi kalite bir ürünü ucuza bulmuşsam o üründen bütçem yettiğince miktarlı alırım. Bunun faydasını da gördüm. Birkaç özel imalatım piyasada müthiş beğeni topladı. Ben de 3-5 guruş sebeplendim.
Seni gudurtmayı sevsem de sen zaten kalite bir cihazı takdir edebilen arkadaşlarımdansın. Kendi yapmış olduğun üstün bir cihazın gururu paha biçilemezdir. Dinlemesi ise ayrı bir keyiftir bilirsin.
İşte bu sebeple sen dahil bazı arkadaşlarımı gudurtarak, o arkadaşımın da böyle bir mutluluğu yaşamasını canı gönülden istiyorum.
Gönlümün elvermediği tek nokta ise böyle bir uğraşının maddi yükü.
Çoğu forumda gezinen bazı şahıslar böyle bilgileri paylaşmak şöyle dursun, nasıl daha fazla kazanırım düşüncesindeler. Bu sebeple genellikle paylaşılan bilgilerin büyük çoğunluğu teknikten uzak, ÇÖP bilgilerdir.
Diyaudiotr forumundan beri takipte olduğun için demek istediklerimi anlamışsındır.

Bu yüzden seni yine gudurtarak daha üst seviye bir cihaz yapabilmen için daima seni yönlendirmeye gayret ediyorum.
Ben şimdilerde artık elektronik ile uğraşamıyorum. Çünkü hayallerim bir iftira yüzünden yok oldu. Varsın yıkılsın. Sevdiğim bir arkadaşıma benzer mutluluğu yaşatabilmek benim için de mutluluk oluyor.
Gıyabında konuşmam gerekirse..
@ozgurece35
Sistemleri ile keyfediyor. Az da olsa katkım olmuşsa ne mutlu bana.
@Yunusgr
Herhalde tanık olmuşsundur. İyi birşeyler yaparak o da bazı şeylerin tadını aldı.
Sen amplinin tadını aldın ama hoparlörlerin eksik. Guduruk bir şekilde bizi takip ettiğinin farkındayım. Şimdi sana da üst seviye bir ampli de yakışır.
Önceki arkadaşlardan Kazasker ve Memleket de senin amplin gibi bir cihazı yapıp kendilerine yetebilen iyi kalite cihaz yaptılar.
ÖNERİ:
Eğer potları değiştireceksen en azından 4 adet sipariş ver. İkisini mevcut ampline takar, ikisini de yeni bir ton kontrol devresi yaparak bu devrede kullanırsın. Bu ton kontrol devresi aynı zamanda senin ölçüm tekniğini öğrenebilmen için bir ödev gibi olacaktır. Söz verdiğim üzere bazı özel kondansatörleri sana göndereceğim.
Böylece her iki ton kontrol devresini bizzat ölçerek kıyaslayabilir, aradaki teknik farkları öğrenebilirsin.
Zamanla diğer devreleri de tamamlarsan üst seviye cihaz yapabilmen için hiçbir engel kalmaz.

Yamyam hocam sizinle çalışarak tekniğine uygun kaliteli cihazlar yapmak çok keyifli.Çünkü sizin dedikleriniz doğrultusunda çalışmaları titiz bir şekilde yapınca güzel bir sonuç elde etmemek mümkün değil.Hem malzeme konusundaki yönlendirmeleriniz , bize sunmuş olduğunuz kendi devre tasarımlarınız ,yapım aşamasındaki yönlendirmeleriniz ,sonunda yaptırdığınız cihazların kalite testleri bizler için paha biçilmez değerde.Ben de size her zaman müteşekkirim.

Ben de malzeme alırken sizin gibi biraz fazla alırım (ama sizin kadar değil tabi :D )Çünkü toleransları eşitlemek için olsun, arıza olursa yedek olması açısından veya başka bir çalışmada kullanmak gerekirse diye. Dediğiniz gibi şipariş verirken 4 adet lineer pot alayım.Zaten ton kontrol devresi yapacağız onda kullanalım.

Sizi takip edip de gudurmamak elde değil.Gönül hep güzel şeyler yapmak istiyor ama işin maddi tarafı biraz yoruyor.

Daha üst model ampli yapmadan önce hoparlör sorunumu çözmeliyim.Onu da nasıl yapacağım bilemiyorum.Ben de hoparlör yapayım desem ortalıkta sağlam hoparlör yok.Alayım desem tamirli hoparlörleri sanki sıfır gibi satıyorlar.Sıfır alsam bizim istediğimiz frekans aralıklarındakiler dünyanın parası.Bakalım zaman içerisinde hallolur diye düşünüyorum.

Aklımdaki sorular
Yamyam Hocam bizim yeniden yapacağımız ton kontrol devresinde kullanacağımız linear potlar 100K olacak değil mi?Yani devre tasarımında değerlerde her hangi bir değişiklik olacak mı?Biz devreyi daha kaiteli kondansatörler ile yeniden mi kuracağız.Yapacağımız testlerde hedefimiz ne olacak?

Son düzenleme:
Daha üst model ampli yapmadan önce hoparlör sorunumu çözmeliyim.Onu da nasıl yapacağım bilemiyorum.Ben de hoparlör yapayım desem ortalıkta sağlam hoparlör yok.Alayım desem tamirli hoparlörleri sanki sıfır gibi satıyorlar.Sıfır alsam bizim istediğimiz frekans aralıklarındakiler dünyanın parası.Bakalım zaman içerisinde hallolur diye düşünüyorum.

Aklımdaki sorular
Yamyam Hocam bizim yeniden yapacağımız ton kontrol devresinde kullanacağımız linear potlar 100K olacak değil mi?Yani devre tasarımında değerlerde her hangi bir değişiklik olacak mı?Biz devreyi daha kaiteli kondansatörler ile yeniden mi kuracağız.Yapacağımız testlerde hedefimiz ne olacak?
Hoparlör sorunu ne yazık ki çetrefilli. Sıfır alsak bir dünya para. Ben yine de bakınıyorum. Tek yapabileceğimiz şey ikinci ellerden Yunusun düşürdüğü gibi bulabilmek. Sonrasını zaten sen de biliyorsun.
Potlar 100K olacak 50K da olabilir ama direnç ve kondansatör değerlerini değiştirmemiz gerekiyor.
Senin ton kontrol ölçümlerini gözlemlerken bazı bölgelerdeki dengesizlikleri de gözlemledim. Bu dengesizlikler normal bir cihazda farkedilmez. Ancak buradaki esas amacımız üst seviye bir cihaz ile normal bir cihaz arasındaki ölçüm farklarıdır.
Bu ölçümleri ise sadece sen yapabiliyorsun. Bu sebeple sana öneriyorum.
Dikkat etmişsen diğer arkadaşlar LM li amplilerinde bu tür ölçümleri yapmamışlardır. Esasen bir devredeki bazı küçük değişiklikleri bile senin farkedebileceğini düşünüyorum.
Bu olay da Hi-End denilen sınıfa giriş kuralıdır.
Tabii ki basit bir ton kontrol devresidir. Ancak en basit bir devrede bile bazı incelikleri bilirsek o zaman diğer devrelerin prosedürlerini de öğrenebiliriz.
Aslında daha basit olan ölçüm LM1875 gibi bir çıkış katının ölçümleridir.
Ancak tecrübelerimizde entegreyi cortlattığımız için çıkış katı ölçümünü es geçiyorum. Şimdi yeni bir devre kartı yap desem yine yanma tehlikesi bulunuyor.
Hatta benim STK lı devre olsa daha teste başlarken bile yakabilirsin.
Eğer bu testleri yapabilirsek yavaş yavaş LOUDNESS UNIT testlerine geçer, amplimizi daha üst seviyeye taşıyabiliriz.
Dıyaudıo günlerinden bu yana ne kadar ilerlediğini düşün. Tahminim bir 10 yıl kadar olmuştur. Ancak ilerlemeni ve disiplinini düşününce, doğrudan tüm kartların ölçümünü bile yapabileceğine inanıyorum.

Sahibindende güzel bir hoparlör bulabilmek için sürekli volta atıyorum :D Bazı westra hoparlörler buldum fakat hem pahalılar, hadi onu geçtim satıcının anlayışlı olup ürünün detaylı fotoğraflarını istediğinizde atması da gerekiyor maalesef.
Şimdiye kadar görüştüklerimde de ya geç cevap veriyorlar yada alacaksan fazla uzatmadan al geç demeye getiriyorlar :D Ama hoparlörün tamirli olduğunu fotoğraf isteyerek anlayabilirsin az çok.
Mesela Westralı bi hoparlör seti var ama gel gör ki fiyatı el yakıyor. Artı buna bir de kargo ödemesi eklemek lazım maalesef. Westra dışındaki JBL gibi markalar daha pahalı zaten onlara yanaşılmıyor bile.

https://www.sahibinden.com/ilan/iki...-seviye..nadir..orj..germany-873911421/detay/

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri