Bu da benim AMPLİFİKATÖR

Gup gudurdum. Hatta azımın suyu aktı. :D

ağzının suyu akmak.jpg

Gup gudurdum. Hatta azımın suyu aktı. :D
O resimde görülen ton kontrol devresi yıllar önce yapmış olduğum ton kontrol devresinin aynısıdır.
IMG_2225.JPG
Çok basit olmasına rağmen bu devrede başta evox rifa gondansatörler olmak üzere AVX dahil bir çok kondansatör çeşidi ile acımasız testler yapılmıştır.
Her bir kondansatör karakteristiği. pot toleransları ve hatta kablo etkileşimi bile titizlikle ölçülerek test edilmiştir.
İlk üretimlerimden olan bu devre yan kanal bastırmasının daha iyi olması amacıyla tekli op-amp kullanılarak yapılmıştır. Ancak tekli op-amplardan low-noise bulmak mümkün olmadığı için dual op-amplı yeni devre tasarlanmıştır.
Aynı devreden @ozgurece35 in amplisinde de kullanmıştım.
O yıllarda pot temini hiç zor değildi. Birisi olmasa bir diğerini üç beş guruşa alıp yapabiliyorduk. Ama günümüzde ele alınabilecek bir potun dahi 10$ olduğunu düşünürsek ton kontrol için sadece 2 pot'a takribi 400TL gibi ücret ödemeliyiz.
Bu da kaliteli ampli yapımı için günümüz koşullarında ne tür ürünlerin maliyete etkilediğinin acı gerçeğidir.

Ben LM 1875 ampliyi yaparken piyasadaki kötü potlar beni hiç memnun etmemişti.Eskiden elektronik malzeme satan dükkanlara gittiğimizde markalı potlar satarlardı.Şimdi hiç bir yerde bulamıyoruz.Çünkü pahalı kimse tercih etmiyor diye getirmiyorlar.1,5-2 liraya pot satıyorlar.Ben ton kontrolü ve ses potunu ALPS marka olsun hiç değilse diğerlerinden daha iyi olur düşüncesi ile Aliexpress'den almıştım.
https://tr.aliexpress.com/item/3279..._list.0.0.21ef3d12Hl5Bf6&gatewayAdapt=glo2tur

https://tr.aliexpress.com/item/4000..._list.0.0.21ef3d12Hl5Bf6&gatewayAdapt=glo2tur

Şİmdi dövizdeki yükselişten dolayı fiyatları çok artmış.

Ben LM 1875 ampliyi yaparken piyasadaki kötü potlar beni hiç memnun etmemişti.Eskiden elektronik malzeme satan dükkanlara gittiğimizde markalı potlar satarlardı.Şimdi hiç bir yerde bulamıyoruz.Çünkü pahalı kimse tercih etmiyor diye getirmiyorlar.1,5-2 liraya pot satıyorlar.Ben ton kontrolü ve ses potunu ALPS marka olsun hiç değilse diğerlerinden daha iyi olur düşüncesi ile Aliexpress'den almıştım.
https://tr.aliexpress.com/item/3279..._list.0.0.21ef3d12Hl5Bf6&gatewayAdapt=glo2tur

https://tr.aliexpress.com/item/4000..._list.0.0.21ef3d12Hl5Bf6&gatewayAdapt=glo2tur

Şİmdi dövizdeki yükselişten dolayı fiyatları çok artmış.
Ben sadece volüme potunu alps marka aldığını sanıyordum.
Aklımda 10-12 $ gibi almış olduğun kalmış. Ama 4+4 uçlu alps pot 27 dolar civarı idi yanılmıyorsam.
Volüm potunun resmi varsa iliştir de arkadaşlar gudursun :p

Ben sadece volüme potunu alps marka aldığını sanıyordum.
Aklımda 10-12 $ gibi almış olduğun kalmış. Ama 4+4 uçlu alps pot 27 dolar civarı idi yanılmıyorsam.
Volüm potunun resmi varsa iliştir de arkadaşlar gudursun :p
Tok kontrol potlarını da ALPS marka almıştım.Sadece 220K mono ALPS bulamadığım için balans potunu istediğim kalitede kullanamadım.Bu potları çeviriken insan keyif alıyor.:D

Pot alırken sadece ohm değeri yeterli olmuyor.Şaft uzunluğu,mil kalınlığı,D şaft mı,yoksa tırtılı şaft yüzeyimi olacak bunlarıda değerlendirmek gerekiyor.Çünkü daha sonra alacağımız pot başlıklarının içi de aldığımız şafta göre olacağı için hepsini baştan düşünmek gerekiyor.

Ekli dosyalar

• ALPS_pot_ton_kontrol.jpg
    ALPS_pot_ton_kontrol.jpg
    105.8 KB · Görüntüleme: 13
  • P_20201122_153359.jpg
    P_20201122_153359.jpg
    217.9 KB · Görüntüleme: 13
  • volume_pot-ALPS.jpg
    volume_pot-ALPS.jpg
    111.7 KB · Görüntüleme: 14
  • LM1875_Ampli.jpg
    LM1875_Ampli.jpg
    169.4 KB · Görüntüleme: 14
Kıym'ETli @sasen1
Yoksa ton kontrol potlarını da mı A aldın. :)
A logaritmik pottur. Ton kontrolde lineer bir kazanç artışı sağlamazlar.
B tipi almalıydın.

Kıym'ETli @sasen1
Yoksa ton kontrol potlarını da mı A aldın. :)
A logaritmik pottur. Ton kontrolde lineer bir kazanç artışı sağlamazlar.
B tipi almalıydın.
Maalesef öyle olmuş potu satan firma log diye yazmayınca ben de lineer olarak düşünüp almışım. Potun üzerinde ALPS RK163 100KAX2 yazıyor.Bu aradaki A harfi mi logaritmik olduğunu gösteriyor

Aslında ben tam tersini biliyordum.A lineer ,B logaritmik diye

Son düzenleme:
benim de fransız olduğum konuydu ama A logaritmik B lineer olduğunu görene kadar...

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,946
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri