Borudan topraklama olurmu ?

Selam..
Umarım arkadaşın sorusuna 2 metrelik bakır çubuk, kaçak akım rölesi ve yaptığınız matematik hesapları yardımcı olmuştur.
İyi çalışmalar..

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bakır veya galvaniz tel lazım bence kendin çok uğraşma adam akıllı git elektrikçiye tesisatını yenilet.

Bakir teli bile toprağa soksan kaçak akim rölesini attirir. İşi yokuşa sürmenin anlami yok. mükemmel olmasa da ne yapilirsa hiç yoktan iyidir.

Topraklama direnci zamanla artar, Galvaniz malzeme çabuk erir en iyisi som bakırdır, Elektrot som bakır ise iletkeni de bakır seçmek gerekir. Topraklama tesisatı 1 kez yapılıp unutulan tesisatlardandır o yüzden bir kez yapılıp çok iyi yapılması gerekir. Üçgen yada kaz ayağı şeklinde en az 3 adet elektrot çakmakta fayda vardır. Mühendislikte hesap vardır optimum çözüm önemlidir ekonomik ve fonksiyonel olmalı deriz hep ama topraklama tesisatını bol keseden yapmakta her zaman fayda vardır. Ne kadar bol keseden yaparsanız direnç o kadar küçük olur ve hizmet süresi de bir o kadar uzun olur. Sonradan müdahale zordur.

binanın temelinde olunca ve bina etrafı hep betona gömülmüşse de zorluk artar günümüzde çoğu binanın etrafında saksılar dışında toprak yok.

binanın temelinde olunca ve bina etrafı hep betona gömülmüşse de zorluk artar günümüzde çoğu binanın etrafında saksılar dışında toprak yok.
Hocam burada birleşik dükkanlar var zamanında kafes seklinde atılmış temelede topraklama atılmış ama dukkanlarda adamakıllı topraklama yok galiba çünkü nötr toprak gerilimi 110volt falan çıkıyor faz nötr faz faz ölçümleri normal bunun sebebini topraklama ile ilgili eksikliklere güçlendirilmesi gerektiğine bağladım doğru düşünmüş müyüm? Baska bi sebebi olabilir mi bu 110voltun

Hocam burada birleşik dükkanlar var zamanında kafes seklinde atılmış temelede topraklama atılmış ama dukkanlarda adamakıllı topraklama yok galiba çünkü nötr toprak gerilimi 110volt falan çıkıyor faz nötr faz faz ölçümleri normal bunun sebebini topraklama ile ilgili eksikliklere güçlendirilmesi gerektiğine bağladım doğru düşünmüş müyüm? Baska bi sebebi olabilir mi bu 110voltun
kaç yıllık binalar? mevsimden de etkileniyor galiba kimyasal ilacı var onu döküp iletkenliği artırıyorlardı topraklamanın ömrü varmış ...

5-6 yıllık falan hocam bu topraklamadan baska yerde de gördüğüm bir şeyi sorayım bi dalgıç pompanın panosu saca dokununca çarpıyordu hatta nötr le sacı ölçü aletiyle baktım oda 100küsur bi gerilim var onunda kötü topraklaması vardı ama şöyle birşey farkettim sıvı seviye rölesinin ü a t klemesleri kontrol kaleminde bakınca faz gösteriyordu bu ne alakadır? Normalde farketmemiştim sorunsuz panolarda da bu klemensler faz gösterir mi yoksa bu da mı topraklamayla ilgili bir sorun?

elektronikçiyim o kadar elektrik işine girmiyorum kontrol kalemine çok da güvenme statik elektriğe ve 50volta bile yanar...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri