Topraklama olmaması ve kaçak akım rolesi

Herkese merhabalar,

Elektrik işinden çok anlamam sormak istediğim bir konu var. Evin panosunda kaçak akım rolesi bulunmaktadır. Salon ve mutfağın hattını değiştirdim, bu sebeple toprak hattı çekildi. Ancak yatak odaları ve banyoda toprak hattı yok. Banyoda kurutma makinası, çamaşır makinası kullanılıyor. Ek olarak saç kurutma makinası, düzleştirici filan kullanılıyor. Kaçak akım rolesi olduğundan topraklama olmaması hayati bir tehlike olur mu?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Banyoda topraklama olmaması çok tehlikeli..!
Evin tamamında topraklamanın uygun değerlerde çekilmiş olması mecburidir tavisyem sonuçlar pişmanlık vermeden tüm hatta topraklama çektirmeniz..para mı candan can mı paradan kıymetlidir...??

Herkese merhabalar,

Elektrik işinden çok anlamam sormak istediğim bir konu var. Evin panosunda kaçak akım rolesi bulunmaktadır. Salon ve mutfağın hattını değiştirdim, bu sebeple toprak hattı çekildi. Ancak yatak odaları ve banyoda toprak hattı yok. Banyoda kurutma makinası, çamaşır makinası kullanılıyor. Ek olarak saç kurutma makinası, düzleştirici filan kullanılıyor. Kaçak akım rolesi olduğundan topraklama olmaması hayati bir tehlike olur mu?
Normal şartlarda topraklama hattı olmasa dahi K.A.R kaçak anında işlem yapacaktır. Olması beklenen sistem davranışı; Topraklama olmayan alanda kullanıcı üzerinden zemine akım geçişi ve bunun neticesinde max. 30 ma değerindeki akım seviyesinde K.A.R' nin devreyi açmasıdır.
Ancak kişisel vücut direnci, elektrik - vücut temas noktası, K.A.R kalite sorunu, zemin niteliği gibi değişkenler belirleyici faktörleri oluşturup istenmeyen sonuçlar doğurabilir.
Topraklama her alanda olmazsa olmaz olarak kabul edilmelidir.

güzel insan, topraklama bağlı olmayan yerle öyle kalabilir. ama şöyle nette bir dolaş elektrik çapması sonucu ölen yaralanan insanların resimleri ve videoları var. ben o zaman ki işim gereği makinelerde gördüm. o akşam yemek yiyemedim. ve kafanda şöyle bir canlandırma yap o resim ve videolara baktığında; o resimlerini gördüklerinin hali varya sen de olabilirisin, evindeki sevdiklerinden biri veya daha fazlası. yine de topraklama çektirip sistemi düzeltmek senin inisifiyatinde. şöyle küçücük bir araştırma yap sonra sal çayıra istersen.

Topraklama olursa cihazların gövdelerine elektrik kaçağı olduğunda röle anında açar. Topraklama yoksa cihazların gövdelerine kaçak olduğunda röle açma yapmayabilir. Cihazın gövdesine dokunan kişi elektriğin tadına bakar sonrasında röle açar.

Herkese merhabalar,

Çamaşır makinesinin kasası iletken olduğu için elektrik kaçağı olursa (Allah korusun) hayatı tehlike yaratabilir.
Genellikle kaçak akım rölesi atıyor ama bazen atmayabiliyor. Vantilatör motoru iletken olduğu için 1-2 saniyeliğine 220V çarpmıştı fakat topraklama hemen elektriği çektiği için kurtuldum sanki 9-12 volt çarpmış gibi oldu.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,917
Son üye
kasva1965

Yeni konular

Geri