Blendajsız kabloyu blendajlı nasıl yaparız ?

Biz zaten ekranlı olmasını bildiğimiz halde atladık o büyük hata oldu mevcut durumu düzeltmemiz gerekiyor. Herhalde olmayacak gibi ama uğraşıyoruz.
geçmiş olsun , hayırlı ile çözüm

motor ilk kalkışta veya fazla amper çektiğinde sinyallerde bozulma oluyor hataya geçiyor.

diğer ? alakası olablir mi ?

moturunuzun normal çekmesi gereken amper mi ? değilse
sebeke voltajınız düşükse de motor fazla amper çeker! .
https://www.entekegitim.com.tr/399/motorlari-tehlikeye-sokan-asiri-akimin-nedenleri

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
geçmiş olsun , hayırlı ile çözüm

motor ilk kalkışta veya fazla amper çektiğinde sinyallerde bozulma oluyor hataya geçiyor.

diğer ? alakası olablir mi ?

moturunuzun normal çekmesi gereken amper mi ? değilse
sebeke voltajınız düşükse de motor fazla amper çeker! .
https://www.entekegitim.com.tr/399/motorlari-tehlikeye-sokan-asiri-akimin-nedenleri

Aslında aynen dediğiniz gibi oluyor.Motor ilk kalkarken pnoz multi emniyet rölesini hataya geçiyor. Motorun çektiği amper normal. Bu durum oluştuğunda motor ile driver arasında bulunan toprak kablosunu söküyorum ve hata gidiyor. Tezgah normal çalışmaya başlıyor. Şuan toprak kablosu sökük sadece beslemeler bağlı driver da ama benim korkum daha sonra başka hatalar çıkarma ihtimali.

Aslında aynen dediğiniz gibi oluyor.Motor ilk kalkarken pnoz multi emniyet rölesini hataya geçiyor. Motorun çektiği amper normal. Bu durum oluştuğunda motor ile driver arasında bulunan toprak kablosunu söküyorum ve hata gidiyor. Tezgah normal çalışmaya başlıyor. Şuan toprak kablosu sökük sadece beslemeler bağlı driver da ama benim korkum daha sonra başka hatalar çıkarma ihtimali.

https://www.kontrolkalemi.com/forum...itler-inverter-motor-arası-kablo-seçimi.8283/

Öncelikle blendaj denilen şeyin mantığının bir faraday kafesi olduğunu bir not edelim.

Benim önerdiğim metal boruda bir nevi faraday kafesi.Dışarıdan gelen gürültüleri metalin absorbe edip geçirmemesi gibi bir mantığı var tüm blendajlar gibi.Eğer kablo söz konusu metal boru içerisine alınırsa ve Metal boru topraklanırsa görevini yapması lazım düz mantık.

Sizin arızanıza çare olur mu olmaz mı onu bilemem.Neticede arıza teşhisi koyulmamış sadece gürültüden korunma için tavsiye istenmiş.

Öncelikle blendaj denilen şeyin mantığının bir faraday kafesi olduğunu bir not edelim.

Benim önerdiğim metal boruda bir nevi faraday kafesi.Dışarıdan gelen gürültüleri metalin absorbe edip geçirmemesi gibi bir mantığı var tüm blendajlar gibi.Eğer kablo söz konusu metal boru içerisine alınırsa ve Metal boru topraklanırsa görevini yapması lazım düz mantık.

Sizin arızanıza çare olur mu olmaz mı onu bilemem.Neticede arıza teşhisi koyulmamış sadece gürültüden korunma için tavsiye istenmiş.

Aslında yapmak istediğimiz durumda tam olarak bu. Motor besleme kablosunu muhafaza altına almak. Bu sayede motor kablosunda oluşan enerjinin diğer sinyal kablolarına zarar vermemesi.
Tabi bu durumu yapmak çok zor çünkü tezgahta tek kanal giriş yeri var ve oldukça kıvrımlı o yüzden kabloyu metal boruya sokarsak kanala giremeyiz.
Çelik spiral hortum olur mu sizce ?
Kablo yüzeyine hafif vernik sürün ve alüminyum folyo ile 2-3 kat sarın. Sonra üzerine çıplak tel (tercihan nyaf) ile ilerleyerek sarın ve kablo yüzeyini elektrik bandı ile sarın. İşte size koax kablo. Sorun çıkmaz merak etmeyin.
Nyaf kabloyu dağıtarak örgü gibi mi sarın diyorsunuz. Mesela 1,5 ttr den kaplamayı söküp bakır teli kullan mı diyorsunuz ? Ne kadar yayabiliriz ki telleri dağılmadan. Birazda olsa işe yarar mı ?

Son düzenleme:
Nyaf kabloyu mümkün olduğunca fazla aşırı yayıp abartmadan sarınız.

Burada esas amaç folyoyu sağlamlaştırıp dağılmamasını ve nyaf kablonun esas ekranlamayı yapan folyoya da temasını sağlayıp toprak ucu olarak kullanmaktır.

Neticede toprak hattına lehimlemek veya vidalamak için sağlıklı uç ta lazım size.
Daha sonra asli görevi toprak olan bu dış kısmı, elektrikçi bandı veya slikon bant ile izole edin. Çünkü başka hatlardan temas ve toprağa kısadevre olur. Başarılar.

Nyaf kabloyu mümkün olduğunca fazla aşırı yayıp abartmadan sarınız.

Burada esas amaç folyoyu sağlamlaştırıp dağılmamasını ve nyaf kablonun esas ekranlamayı yapan folyoya da temasını sağlayıp toprak ucu olarak kullanmaktır.

Neticede toprak hattına lehimlemek veya vidalamak için sağlıklı uç ta lazım size.
Daha sonra asli görevi toprak olan bu dış kısmı, elektrikçi bandı veya slikon bant ile izole edin. Çünkü başka hatlardan temas ve toprağa kısadevre olur. Başarılar.
Peki folyo için öneriniz nedir ? Hani bildiğimiz yemek yaparken kullanılan folyo mu ? Yoksa alüminyum folyo bantlar var o mu ?

Peki folyo için öneriniz nedir ? Hani bildiğimiz yemek yaparken kullanılan folyo mu ? Yoksa alüminyum folyo bantlar var o mu ?
Aynen o. Uzun şerit halinde keskin maket bıçağı ile cetvel kullanarak kesiniz ve dikey uzun parçalar halinde folyoyu 2-3 tur kaplayın.
Yani kablo dikey, folyo dikey olacak.
Helezon makara gibi bobinaj sarma yok. Folyoyu boru gibi kabloya giydirmek var.
Not; yukarıda yazdığım bir data kablosunu blendajlı Olmak içindir kesinlikle 10 volt yukarısı gerilim taşıyan bir güç kablosu yada 250ma akım yukarısı için kullanılmaz

Folyo kullanacaksanız naçizane tavsiyem Alüminyum değil bakır folyo bant olacaktır. Sayın @arkaplan linkini vermiş yukarıda 3M gibi firmaların EMİ filtreleme için bakır folyoları var.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri