bir kompanzasyon panosunun harcadığı aktif enerji nedir??

AD_EM

Onursal Üye
Onursal Üye
bir tesisin cosfisini(akımla gerilim arasındaki açıyı sıfıra yaklaştırmak) 1'e yaklaştırmak ve böylelikle tesisin şebekeden çekeceği akım değerini azaltarak kayıpları önlemek üzere kurulan(ve kurulumu 9 kW üstü yükler için zorunlu olan) bir kompanzasyon ünitesi;

1-Kondansatörlerin devreye girmeleri esnasında çekmiş oldukları nominal akımın 180-200 kat(bu bilgiyi duymayla öğrendim. Bunun nasıl olduğunu ve hangi formülle bulunduğunu bilen arkadaşlar cevaplasın) etkisiyle,
2-Kondansatör devreye bağlıyken üzerlerinde bulunan deşarj dirençlerinin etkisiyle,
3-Kondansatörlerin sıklıkla devreye girip çıkmalarının etkisiyle,

aktif sayaç tüketimini ne kadar etkilemektedir.?

veriler matematiksel bir modele yada deney sonucuna dayanırsa daha faydalı olacaktır.

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
test edildi 20/100a sayaçla 20kvar yük verildi tarafımdan

aktif 0 reaktif 0 kapasitif şakır şakır kaydedti kardeş

test edildi 20/100a sayaçla 20kvar yük verildi tarafımdan

aktif 0 reaktif 0 kapasitif şakır şakır kaydedti kardeş
ben ısıya dönüştürdükleri enerjiyi nerden aldıklarını merak ettim
birde kontaktörleri test edin derim size sonuçta kompanzasyon banosunun içerisindeler

kompanzasyon panolarının içinde bulunan devre elemanları(kontaktör,deşarj dirençleri,kablolar,röle)bir miktar aktif enerjide tüketirler.
kontaktör bobinleri kapasitesine göre yaklaşık 2 ile 5 watt(kontaktör başına)
röleler 5 watt civarında(katoloğlarından)
deşarj dirençleri yaklaşık(100kohm-200kohm) 1 ile 2 watt(kondansatör başına)
kablolarda 0,5watt

kabaca bu değerler panonun aktif güç kayıplarıdır.

maksimum 40-50watt'lık bir aktif enerji sarfiyatı vardır.(yaklaşık 6 kademe için)

kalitesiz kontaktör,kablo,kondansatörler seçimleri ile bağlantı hataları bu kayıpların daha fazla olmasına neden olur.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,328
Kullanıcılar
450,171
Son üye
sadullah karabulut

Yeni konular

Geri