Bir şarjlı matkap sorusu da benden

babapars

Üye
Forum ahalisi elimde pilleri 4 adet lion 18650 pille değiştirilmiş şarjlı matkap var. Piller seri bağlı 16 buçuk volt gibi bir değer veriyor ama bms devresi yok.
Elimde çinli ali esnafından aldığım lion şarj devresi var (1 amper) ben bu pilleri TEK TEK şarj ederek (ayda yılda bir kullanılıyor zaten) kullansam sıkıntı olur mu illa bms alıp bağlamam şart mı ek olarak bms alınca illaki şarj devresi de almam gerek mi teşekkürler

Bahsettiğiniz şarj devresi 18650 piller içinse tabi ki tek tek şarj edip kullanabilirsin. Ben de benzer şekilde 3 pilli 18650 kutusuna yerleştirip matkapta kullanıyorum. Başta dediğiniz gibi 3S 18650 şarj modulü düşünsem de sık ihtiyaç olmadığından daha önce satın almış olduğum dörtlü 18650 şarj cihazıyla tek tek şarj edebiliyorum. Cihazın bir yuvası aynı zamanda istenirse doldur-boşalt yaparak pilin kapasitesini de ölçüyor.

18650 piller teker teker şarj edilmeli :)
Şart değil. Uygun modül varsa ve piller aynı seviyede kapasitede ise topluca da 3S, 4S modülleriyle seri veya 2P, 3P gibi paralel modüllerle de şarj etmem mümkündür. Tıpkı dizüstü bataryalarında olduğu gibi. Orada hem seri (S) hem de paralel (P) bağlı 18650 piller uygun tek modülle şarj edilir. Yani mümkündür.
Belki sağlıklı olan tek tek şarjdır fakat dizüstü gibi 8 hücreli bir bataryada bu ayrı bir maliyet getirecektir. Toplu şarjın bir diğer dejavantajı da yine dizüstü bataryalarında görünen arada bir veya birkaç pilin bozulması, şarj tutmaması durumunda pilin kullanılamaz hale gelmesine sebep olmasıdır. Tek tek voltaj ve durumları gözlemlenebilse tabi ki takip edilmeleri ve sorun olan pilin değiştirilmesi, bataryanın daha uzun yıllar kullanılmasını sağlayacaktır. Yeni tip ince dizüstü bilgisayarlarda artık lion bataryalar kullanılmaktadır.

Bahsettiğiniz şarj devresi 18650 piller içinse tabi ki tek tek şarj edip kullanabilirsin. Ben de benzer şekilde 3 pilli 18650 kutusuna yerleştirip matkapta kullanıyorum. Başta dediğiniz gibi 3S 18650 şarj modulü düşünsem de sık ihtiyaç olmadığından daha önce satın almış olduğum dörtlü 18650 şarj cihazıyla tek tek şarj edebiliyorum. Cihazın bir yuvası aynı zamanda istenirse doldur-boşalt yaparak pilin kapasitesini de ölçüyor.
Eyvallah hocam sağolun
18650 piller teker teker şarj edilmeli :)
Tek tek şarj ederek küçük vidalamayı epeydir kullanıyorum bunu da sıkıntısız kullanırım inşallah

Bms devreleri ile şarj işlemi yaparken gerekli voltajı elde etmek için adaptör sıkıntısı çekme ihtimali olabilir.
Tek tek şarj etmek en mantıklısı evet.
İllada bms devresi alınacaksa yüksek amperli almak lazım.
Şarjlı vidalama motoru deyip geçmemek lazım en ufak şarjlı motoru bile kalkışta 2.4 amperleri görüyor.

Bms devreleri ile şarj işlemi yaparken gerekli voltajı elde etmek için adaptör sıkıntısı çekme ihtimali olabilir.
Tek tek şarj etmek en mantıklısı evet.
İllada bms devresi alınacaksa yüksek amperli almak lazım.
Şarjlı vidalama motoru deyip geçmemek lazım en ufak şarjlı motoru bile kalkışta 2.4 amperleri görüyor.
yurtdışı alışverişe vergi konmasa bms ve uyumlu şarj devresini çinden alırdım böyle dağınık işler seven birisi değilim olabildiğince sağlamcıyım ama o kadar sık kullanmadığım ve maliyeti fazla olduğu için artık bu şekil işimi görürüm cvp için ayrıca teşekkürler

Bir de çoklu şarj modüllerinde deşarj da modül üzerinden olacağı için yüksek amper verebileni almak gerekiyor. Matkap zorlandıkça 20-30 amper çekebilir (net rakam bilmiyorum). Aynı zamanda anlık yüksek akım verebilecek türde 18650 pil seçmek gerekiyor.

Bir de çoklu şarj modüllerinde deşarj da modül üzerinden olacağı için yüksek amper verebileni almak gerekiyor. Matkap zorlandıkça 20-30 amper çekebilir (net rakam bilmiyorum). Aynı zamanda anlık yüksek akım verebilecek türde 18650 pil seçmek gerekiyor.
Cevap için teşekkürler pillerin kalitesi hakkında çok fikir sahibi değilim açıkcası üzerinde de birşey yazmıyor pek kaliteli olmayan powerbank tan alınma

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri