Şarjlı Matkap Lion Dönüşüm

Pilleri yanlis baglamissiniz.

Baglantida asagidaki sekli kullaniniz. Pil kutuplamasini dikkate aliniz.

Nd9GcSnpjQ5vDxAj3Bu-4k8SEs2kCXVvnMkNrfb3Q&usqp=CAU.jpg

Valla simdi yandik o zaman komple sil bastan hemen onu algilayip yapicam kafam biraz karismadi degil arastirmaktan ama

Pilleri ikiserli paralel yapip 4s icin 4 lu seri grup yapacaksiniz.

Voltajin cokmesi bir kac nedenle olabilir. Bms bu voltaj cokmesini algilayip cikisi kapatiyor muhtemelen.

Voltaj cokmesi ( mesajinizda 16 volttan 13 volta kadar dusuyor demistiniz ) ya pillerin verdigi akim matkaba yetmiyor yada pilleri nereden temin ettiniz bilmiyorum ama notebook bataryasindan sokme ise pillerin bir veya bir kaci performanstan dusmus olabilir. Yuk testi yapmakta fayda var.

Bu voltaj dususu matkap yukteyken mi yoksa boşta donerken mi oluyor?

Yuk testini nasil yapmaliyim laptopdan soktum bunlari imax b6 ile hepsini fulledim 1 amperle sonra ise koyuldum ilginize cok tesekkur ederim bu arada sagolun

Yuk testini nasil yapmaliyim laptopdan soktum bunlari imax b6 ile hepsini fulledim 1 amperle sonra ise koyuldum ilginize cok tesekkur ederim bu arada sagolun

Merhabalar,

Yuk testi elinizdeki sarj aleti ile yapabilirsiniz. Sarj yaparken menuden lipo sar seciyorsunuz menude ilerlerseniz lipo dishcharge menusu gelecek. Budadan degerleri girip de şarj ederek pil kapasitesini olcebilirsiniz.

Desarj ederken kac amperle desarj edecegini ayrica pilin bittigi gerilimi set edeceksiniz. Mesela pili 1.0 amper ile ve 3.0 volt desarj gerilimi kabul edip pili baglar islemi baslatirsaniz sure ve kapasiteyi size soyleyecektir.

Notebook pilleri genelde cok yuksek akim verecek kapasitede olmuyorlar. Daha cok lineer akim verecek sekilde oluyorlar. Uzun sure dusuk akim verebilirler.

Asagidaki video izlerseniz size yardimci olacaktir. Desarj testi 6. Dakikadan sonra gosteriyor.

Merhabalar,

Yuk testi elinizdeki sarj aleti ile yapabilirsiniz. Sarj yaparken menuden lipo sar seciyorsunuz menude ilerlerseniz lipo dishcharge menusu gelecek. Budadan degerleri girip de şarj ederek pil kapasitesini olcebilirsiniz.

Desarj ederken kac amperle desarj edecegini ayrica pilin bittigi gerilimi set edeceksiniz. Mesela pili 1.0 amper ile ve 3.0 volt desarj gerilimi kabul edip pili baglar islemi baslatirsaniz sure ve kapasiteyi size soyleyecektir.

Asagidaki video izlerseniz size yardimci olacaktir. Desarj testi 6. Dakikadan sonra gosteriyor.

Cok tesekkur ederim bunu pil baglantisindan once yapiyorum o zaman

Cok tesekkur ederim bunu pil baglantisindan once yapiyorum o zaman

Acikcasi imax b6 sarj aleti hic kullanmadim. Benim kullandigim sarj aleti baska marka. Ilk basta imax b6 alacaktim orjinal imax bana pahali geldi o yuzden baska bir urun aldim. Begendigim bir urundur.

Kullanima gelince pili baglamadan bu ayarlari yapip pili baglayacaksiniz. Hala guc cekmeyecek siz ne zaman start a bastiniz o zaman yuk testi baalayacak.

Birde fikir veemek amaciyla yuksek akim testini soyle yapabilirsiniz. Pilleri 2 li paralel yapin. Matkabin cektigi yuk akimini olcmustunuz sanirim mesela 6 amper.

Imax b6 bu akima izin veriyor ise yine yuk testine girin 1 hücre pil ayarlayin dusuk voltaji 3.0 volt girip akimi 6 amper yapin ve start yapin. Voltaj hemen cokuyor mu yoksa pil bu akimi karsiliyormu gorun.

Imax bu akimi karşılamıyor ise 12 volt oto far ampulunu alip hem kisa hem uzun far uclarini paralel baglayip bu pil grubuna baglayip akim cekmeyi deneyebilirsiniz. Yada 12 volt 50 watt halojen ampullerden bir kacini paralel baglayabilirsiniz.

Emniyeti elden birakmayin.

Kolay gelsin.

Acikcasi imax b6 sarj aleti hic kullanmadim. Benim kullandigim sarj aleti baska marka. Ilk basta imax b6 alacaktim orjinal imax bana pahali geldi o yuzden baska bir urun aldim. Begendigim bir urundur.

Kullanima gelince pili baglamadan bu ayarlari yapip pili baglayacaksiniz. Hala guc cekmeyecek siz ne zaman start a bastiniz o zaman yuk testi baalayacak.

Birde fikir veemek amaciyla yuksek akim testini soyle yapabilirsiniz. Pilleri 2 li paralel yapin. Matkabin cektigi yuk akimini olcmustunuz sanirim mesela 6 amper.

Imax b6 bu akima izin veriyor ise yine yuk testine girin 1 hücre pil ayarlayin dusuk voltaji 3.0 volt girip akimi 6 amper yapin ve start yapin. Voltaj hemen cokuyor mu yoksa pil bu akimi karsiliyormu gorun.

Imax bu akimi karşılamıyor ise 12 volt oto far ampulunu alip hem kisa hem uzun far uclarini paralel baglayip bu pil grubuna baglayip akim cekmeyi deneyebilirsiniz. Yada 12 volt 50 watt halojen ampullerden bir kacini paralel baglayabilirsiniz.

Emniyeti elden birakmayin.

Kolay gelsin.
Muhtesem bi fikir hemen simdi oncelikle bunu deniyorum sonrasinda her 2 pili denedigimde verirse devreye bagladigimdada sorun olmaz demek oluyo cok sagolun.
Pilleri ikiserli paralel yapip 4s icin 4 lu seri grup yapacaksiniz.

Voltajin cokmesi bir kac nedenle olabilir. Bms bu voltaj cokmesini algilayip cikisi kapatiyor muhtemelen.

Voltaj cokmesi ( mesajinizda 16 volttan 13 volta kadar dusuyor demistiniz ) ya pillerin verdigi akim matkaba yetmiyor yada pilleri nereden temin ettiniz bilmiyorum ama notebook bataryasindan sokme ise pillerin bir veya bir kaci performanstan dusmus olabilir. Yuk testi yapmakta fayda var.

Bu voltaj dususu matkap yukteyken mi yoksa boşta donerken mi oluyor?
Birsey dha sorabilirmiyim bu bms devresini bataryanin icine degilde sarj aletinin icine yerlestirebilirmiyiz bataryada biraz yer sorunum varda.

Son düzenleme:
Bms her pili ayrı ayrı kontrol eder. Şarz cihazından kontrol etmek isterseniz her pil bağlantısından şarj cihazına uc çıkarmanız gerekir.
Laptop pilleri maksimum 2 c akım verir yani 2 ah ise 4 amper çekebilirsiniz. Paralel iki gurup olduğundan 8 amper alabilirsiniz. Şarjlı vidalamanız zorlandığında 20 amper civarı isteyebilir. Kısacası performansı yetersiz kalabilir. 10 c verebilen sony vtc 6 pil ve benzerleri ile sağlıklı çalışabilirsiniz.

Degerli yorumunuz icin tesekkur ederim bugun 4 tane samsung pil buldum uzerinde 26c yaziyo ama bi denicem bde suan kurdugum devrede matkabi elimle tutup calistirinca durmuyodu buda yukte akimi saglayabildigini gostermezmi

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri