Bir şarjlı matkap sorusu da benden

Bu tür pillerde C (kapasite) diye bir değer var. Bu C katsayısı pil kapasitesi ile çarpımı kadar akımla şarj/deşarj edilebilir demek. Yani C 0.5 ise kapasitesinin yarısı kadar akımla, C 2 ise kapasitesinin 2 katı akımla şarj/deşarj edilebilir demek. Gerçi bendeki dizüstü bataryasından çıkanlarda da bu C yi göremedim.:(

Forum ahalisi elimde pilleri 4 adet lion 18650 pille değiştirilmiş şarjlı matkap var. Piller seri bağlı 16 buçuk volt gibi bir değer veriyor ama bms devresi yok.
Elimde çinli ali esnafından aldığım lion şarj devresi var (1 amper) ben bu pilleri TEK TEK şarj ederek (ayda yılda bir kullanılıyor zaten) kullansam sıkıntı olur mu illa bms alıp bağlamam şart mı ek olarak bms alınca illaki şarj devresi de almam gerek mi teşekkürler
Matkap kaç volt ? Ben bu işi yapıyorum yani bunlari yapip satıyorum.

Pilleriniz şarzlı matkap için uygun değil uzun ömürlü olmaz. Fazla zorlamayın. 16.5 voltluk adaptör ile kontrollü şarz yapabilirsiniz. Pillerden herhangi biri 4.2 volt olana kadar adaptörle şarz edin sonra diğer üç pili tek tek şarz edin. Eğer pilleriniz eşit gerilimli doluyorsa sadece adaptörle doldurabilirsiniz fişte unutsanız da pilleriniz zarar görmez. 3 şarzda bir kontrol edip eşitlerseniz sürekli kullanabilirsiniz.

Pilleriniz şarzlı matkap için uygun değil uzun ömürlü olmaz. Fazla zorlamayın. 16.5 voltluk adaptör ile kontrollü şarz yapabilirsiniz. Pillerden herhangi biri 4.2 volt olana kadar adaptörle şarz edin sonra diğer üç pili tek tek şarz edin. Eğer pilleriniz eşit gerilimli doluyorsa sadece adaptörle doldurabilirsiniz fişte unutsanız da pilleriniz zarar görmez. 3 şarzda bir kontrol edip eşitlerseniz sürekli kullanabilirsiniz.
Neden uygun değil hocam hemen hemen herkes eski bataryadaki pilleri söküp lion pil takıp kullanıyor ben ise zaten sürekli kullanmıyorum artı 4 tane pili tek tek şarj ediyorum

Sizin pilleriniz en fazla 2600 ma ve 2 C yani 5 amper civarı verebilir. Şarzlı matkaplar zorlandığğında 20 amper çekebiliyor böyle durumda pilleriniz hasar görmeye başlıyor ve kısa zamanda teker teker devre dışı olurlar. Hafif işlerde zorlamadan kullanılabilir. Bir elinizle ucu sıkıştırın ve tetiğe basın sonucu görün.

Sizin pilleriniz en fazla 2600 ma ve 2 C yani 5 amper civarı verebilir. Şarzlı matkaplar zorlandığğında 20 amper çekebiliyor böyle durumda pilleriniz hasar görmeye başlıyor ve kısa zamanda teker teker devre dışı olurlar. Hafif işlerde zorlamadan kullanılabilir. Bir elinizle ucu sıkıştırın ve tetiğe basın sonucu görün.
Konunun başında ayda yılda bir kulladığımı söylemiştim pillerin dengesiz tükenip bozulması söz konusu olursa o zaman bms alıp takarım ama inşallah sıkıntı olmaz

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri