Binanın ana şartelini kapattığım halde evime 220 volt elektrik geliyor

Erayjk

Üye
Selam. Arkadaşlar priz değişimi yapacaktım tüm şartelleri kapattım fakat bi baktım prize hala 220 volt gelmeye devam ediyor belki şartel de sorun vardır diye binanın şartelini kapattım yine aynı çözümü varmıdır?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Selam. Arkadaşlar priz değişimi yapacaktım tüm şartelleri kapattım fakat bi baktım prize hala 220 volt gelmeye devam ediyor belki şartel de sorun vardır diye binanın şartelini kapattım yine aynı çözümü varmıdır?

Sorun olan yeri görmeden soruna ulaşmak zor .
Düşüncem .
220 volt gelmeye devam ediyor dediğiniz ölçümü kontrol kalemi ile bakıp yaptınız ise ( tek kablo )
Binanın şalteri dediğiniz sizin sayaç şalteri ise ( siğortası )
Sayaç siğorta nötrü kesecek şekilde bağlanmış olabilir .
veya
Sayaç ters takılmış olabilir . ( monofaze sayaç ? )

Gerekli yerlerin ? ölçümü ile çözüm yolu

Ölçü aleti veya seri lamba ile kontrol edilmeli , bu şekilde daha çabuk sonuç elde edilir .

Kendi başınıza iş yapmanınız !!! elektikci çağırmanız .

Kolay gelsin , Sağlıcakla Kalın .

Evin topraklama sistemine kaçak var , meslekten değilsen , elektrikçi baksın

eski evlerde sayaçlarda faz nötr sıralaması branjmandan dolayı ters geliyor olabilir ana sigorta tekli ise nötr kesiyordur veya apartman ise elektrik prizdeki hangi hatta geliyor topraklama ise apartmanda topraklamaya dönüş vardır oda değilse nur topu gibi kaçak elektrik kullanıyorsunuz :)

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri