Voltaj Dalgalanması Yeni Bina

Umarım olmaz. Olursa o esnada ölçümleri yapmanız lazım. Sizin veya herhangi bir dairenin nötüründe sorun olabilir. Bu durum diğer dairelerde de benzer sorunlara sebep olacaktır. Genelde binalarda iletişim grupları vardır. Böyle bir grubunuz varsa orada paylaşıp başka sorun olan komşularınız var mı sorabilirsiniz.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
İlk önce elekrikciniz normal gün ve voltaj düştüğü saatlerde kofreden tüm fazların ölçüleri ( ölçü aleti ) yapılmalı .
Sorun sayaç öncesi ( Ayedaş ) veya sayaç sonrası ( sizin ) ile çözüme ulaşım .

AYEDAŞ'ı aradım pek ilgilenmediler, abonelik işlemleri yeni yapılmaya başlandığı için.
Abone bile değilsiniz bakmayız dediler.

Ayedaş sayaç kadar bakmak zorunda , sonuçta şantiye elektriği aboneliği var .
Gelir ölçüm yapar ölçümlerde sorun yoksa , enerji geliyorsa gerisi size aittir .

Problemi çözmek için ilk düğmeden başlanmalı ( ölçümler )

Yazıya ek .

Tek sizin dairede sorun varsa siğorta kutunuzdan ölçümler ile çözüme ilerlemek .

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba,
Forumu bir süredir takip ediyorum ama ilk kez konu açıyorum.
Umarım bana yardımcı olursunuz.
Evim 2018 yapımı yeni bina. Binada iskan yok, yeni yönetmelik sonrası saatler değişti ve artık iskan olmasa da mesken elektriği verilecekmiş 1-2 gün içinde.
Yıllardır elektrikle ilgili sorun yaşamadım ancak 2 gün önce akşam 8-10 saatleri arası TV yanıp sönmeye, lambalar kısılmaya veya az yanmaya ve prizlerden lambalardan patlama sesleri gelmeye başladı.
Doğrudan prize takılı bir modemim vardı, ondan yanık kokuları gelmeye başladı (muhtemelen dalgalanmadan etkilendi). Bir süre sonra her şey düzeldi. Anlık bir şey gibi düşünüp yoluma devam ettim.
Dün gece benzer saatlerde yine aynı şey oldu. Yine ışıklar kısıldı, TV tepki vermiyordu, klimadan açılma kapanma sesleri gelmeye başladı ve iphone şarjının takılı olduğu prizden patlama sesi geldi. Şarj aleti öldü. Apar topar sigortayı indirdim.
Evdeki prize takılı tüm aletleri çıkardım, sadece lambalar ile devam edeyim dedim ancak lambalar bile patlamaya başladı. Salon lambaları normalden %70 kısık iken, banyoyu açtığımda banyodan ufak bir patlama ve yanık kokuları gelmeye başladı. Sigortayı indirdim.
Bu arada bir şey fark ettim. Prize kontrol kalemi soktuğumda prizlerde çift faz vardı, yani iki delikte de elektrik vardı.
Bu sabah sigortayı açtım, her şey olması gerektiği gibi çalışmaya devam ediyor.
AYEDAŞ'ı aradım pek ilgilenmediler, abonelik işlemleri yeni yapılmaya başlandığı için. Abone bile değilsiniz bakmayız dediler.
Elektrikçi çağırdım hem binadaki panolardan hem daireden voltajı ölçtü, her vidaya dokundu ama voltaj hep stabil çıktı.
Vidaları sıktı sorun göremiyorum dedi ve gitti.
Sizce sorun ne olabilir? Şebeke kaynaklı bir şey olabilir mi? Sorun oldugu sıralarda karşı komşuma uğradım bizde sorun yok dedi.
Ve işin ilginç yanı gece bu olaylar olurken prizlerde çift faz varken, sabah aynı prizlerde tek faz vardı.
Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Elektrikçi umarım bir daha olmaz dedi ve gitti. Muhtemelen AYEDAŞ kaynaklıdır dedi.
Amatör bir şekilde takip ediyorum forumu. O yüzden çok teknik şeyleri anlamayabilirim ama çabalarım yine de.
Teşekkürler, saygılar

Not: Bu arada sistem oldukça yeni. Sigortada KAR var. Yeni binaların çoğunda olduğu gibi.
Sorun sadece size ait dairede olduğuna göre Ayedaş ile ilgili bir sıkıntı yoktur. Bağlantılar kontrol edilip gevşeklik tespit edilmemiş. Sorun K.A.R. Nötr kontağının temas probleminden kaynaklanıyordur. Özellikle kalitesiz ürünlerde sık karşılaşılan bir sorundur. K.A.R değişmeniz yerinde olacaktır.

Selamlar,
Dün akşam aynı sorunu yaşamadık.
Neye göre oluyor veya olmuyor anlamadım.
Adam geldiğinde tüm vidaları vs sıkmıştı. Acaba dediğiniz gibi gevşeklik mi vardı bilmiyorum.
Ben yine de önlem olarak voltaj ayarlı priz alacağım.
Voltaj belirli aralıklar dışına çıkarsa en azından evdeki elektrikli cihazları korumuş olurum.
Umarım tekrar yaşamayız sorunu.

Siğorta kutusunun açık hali ile ( kablolar gözükür önden , üsten ve alttan % 45 derece eğimli fotosunu yayınlamanız .
Hiç olmassa tesisat hakkında bilği edinmek .

Ölçü aleti almanız ( pensampermetre gibi )

Diğer çeşitli ürünlerle sistem hazırlamak .
Bazı ürünler olmasada siğorta kutusuda gerekli ürün ile istenilen ( konu ) uygulamak

Trifaze tesisat için . ( sistem )

Merhabalar, geçmiş olsun.
Saat 8'de binanızın otoparkına gelip elektrik motorlu arabasını şarja takan bina sakini var mı acaba?

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri