Voltaj Dalgalanması Yeni Bina

magicorca

Üye
Arkadaşlar merhaba,
Forumu bir süredir takip ediyorum ama ilk kez konu açıyorum.
Umarım bana yardımcı olursunuz.
Evim 2018 yapımı yeni bina. Binada iskan yok, yeni yönetmelik sonrası saatler değişti ve artık iskan olmasa da mesken elektriği verilecekmiş 1-2 gün içinde.
Yıllardır elektrikle ilgili sorun yaşamadım ancak 2 gün önce akşam 8-10 saatleri arası TV yanıp sönmeye, lambalar kısılmaya veya az yanmaya ve prizlerden lambalardan patlama sesleri gelmeye başladı.
Doğrudan prize takılı bir modemim vardı, ondan yanık kokuları gelmeye başladı (muhtemelen dalgalanmadan etkilendi). Bir süre sonra her şey düzeldi. Anlık bir şey gibi düşünüp yoluma devam ettim.
Dün gece benzer saatlerde yine aynı şey oldu. Yine ışıklar kısıldı, TV tepki vermiyordu, klimadan açılma kapanma sesleri gelmeye başladı ve iphone şarjının takılı olduğu prizden patlama sesi geldi. Şarj aleti öldü. Apar topar sigortayı indirdim.
Evdeki prize takılı tüm aletleri çıkardım, sadece lambalar ile devam edeyim dedim ancak lambalar bile patlamaya başladı. Salon lambaları normalden %70 kısık iken, banyoyu açtığımda banyodan ufak bir patlama ve yanık kokuları gelmeye başladı. Sigortayı indirdim.
Bu arada bir şey fark ettim. Prize kontrol kalemi soktuğumda prizlerde çift faz vardı, yani iki delikte de elektrik vardı.
Bu sabah sigortayı açtım, her şey olması gerektiği gibi çalışmaya devam ediyor.
AYEDAŞ'ı aradım pek ilgilenmediler, abonelik işlemleri yeni yapılmaya başlandığı için. Abone bile değilsiniz bakmayız dediler.
Elektrikçi çağırdım hem binadaki panolardan hem daireden voltajı ölçtü, her vidaya dokundu ama voltaj hep stabil çıktı.
Vidaları sıktı sorun göremiyorum dedi ve gitti.
Sizce sorun ne olabilir? Şebeke kaynaklı bir şey olabilir mi? Sorun oldugu sıralarda karşı komşuma uğradım bizde sorun yok dedi.
Ve işin ilginç yanı gece bu olaylar olurken prizlerde çift faz varken, sabah aynı prizlerde tek faz vardı.
Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Elektrikçi umarım bir daha olmaz dedi ve gitti. Muhtemelen AYEDAŞ kaynaklıdır dedi.
Amatör bir şekilde takip ediyorum forumu. O yüzden çok teknik şeyleri anlamayabilirim ama çabalarım yine de.
Teşekkürler, saygılar

Not: Bu arada sistem oldukça yeni. Sigortada KAR var. Yeni binaların çoğunda olduğu gibi.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Elektriçi geldi, tüm bağlantıları kontrol etti ölçümler yaptı bir şey yok dedi gitti ama inşallah tekrar olmaz çünkü çok korkutucu bir deneyimdi. Peki şunu merak ediyorum. Bu sorun neden belirli saatler arasında oluyor? Eğer bir bağlantı sorunu var ise sürekli olması gerekmez mi? Teşekkürler

daire besleme hattı trifaze mi? 2018 yapımı bina büyük ihtimal trifazedir diye düşünüyorum. Daha önce bir sorun yaşamadığınızı belirtmişsiniz, aklıma ilk gelen konu, yeni sayaç takılırken klemens bağlantılarının gevşek bırakıldığını varsayıyorum, özellikle NÖTR klemensini kontrol ettirmenizde fayda var.

daire besleme hattı trifaze mi? 2018 yapımı bina büyük ihtimal trifazedir diye düşünüyorum. Daha önce bir sorun yaşamadığınızı belirtmişsiniz, aklıma ilk gelen konu, yeni sayaç takılırken klemens bağlantılarının gevşek bırakıldığını varsayıyorum, özellikle NÖTR klemensini kontrol ettirmenizde fayda var.
Merhabalar, evet trifaze. Kontrol ettiklerini söylediler bakalım akşam tekrar olmaz umarım..

Binaya gelen üç faz dairelere dağıtılarak her bir daireye genelde tek faz bağlanır.
Nötr kopmasında, diğer dairelerin birinde açılan bir cihaz dolaysıyla fazların birinden oluşan faz dönüşü sizin dairenize 380 volt olarak yansır. Bu da o sırada açık cihazlarınızda bahsettiğiniz etkiyi yapar.

Binaya gelen üç faz dairelere dağıtılarak her bir daireye genelde tek faz bağlanır.
Nötr kopmasında, diğer dairelerin birinde açılan bir cihaz dolaysıyla fazların birinden oluşan faz dönüşü sizin dairenize 380 volt olarak yansır. Bu da o sırada açık cihazlarınızda bahsettiğiniz etkiyi yapar.
Peki dediğiniz gibiyse sorunu çözmek için komşulardan birinde açılan o cihazı bulmam mı gerekiyor? Yoksa bunu yapmadan yapabileceğim bir şey var mı?

Hayır, cihazı bulmanız işinize yaramaz. Tesisattaki kopukluğu veya gevşekliği bulmanız gerekir.
Anladım. Dediğim gibi hem binanın aşağısındaki ana alandan hem de daireden kontrol yaptılar kablolar ve baglantılar saglam gibiydi. Hepsini sıkabildiği kadar sıktı gelen arkadaş. Umarım tekrar sorun olmaz.. Çocuk da çok korktu, korkunç bir deneyim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri