Monafaze de 400 volt nasıl olur?!!!

Seskuec

Üye
Monafaze hattında 400 volt nasıl olur ?
Merhaba ilk önce lambalar gitti geldi hemen sigortaları indirdim. Sonra evdeki bütün beyaz eşyaların adaptör vs ne varsa fişten çektim . Eşyaları güvene aldıktan sonra lambalar hariç... Ana sigortayı kaldırıp multimetre ile ölçüm yaptım 160 170 180 v vs gördüm lambaları açtım gitti geldi gitti geldi tabi bu süreçte hala multimetre ile kontrole devam ettim. Aradan 5 dakika geçti yada geçmedi kontrol kalemi ile kontrol ettim baktım iki hatta faz ve nötr de kontrol kalemi yanıyor. Herhalde nötr kopması oldu dedim. Multimetre ile tekrar ölçüm yaptım Aman Allahım şok oldum korktum .Size yemin ederim 400 volt gördüm şaka demiyorum evet 400 volt monafaze hattının prizinde sanki ev trifaze oldu herhalde dedim multimetrem bozuldu. Anahtarı açtım osram marka gün ışığı LED lamba patladı mutfaktaki içine is yapmış patlamadı açık kalmış lamba. Bu arada aparman dairesinde yaşamıyorum evim müstakil. Alt komşumun da adaptörü bozulmuş teledünyanın. Bu olay beni çok korkuttu bunun önlemini almak istiyorum. Ve başıma bu olay ikinci kez geldi ama onda 400 v varmıydı bilmiyorum sadece sigortaları indirdim lamba gidip gelmişti. Elektrik firmasını aradım bana çalışma olduğu söylendi bu nasıl çalışma onuda anlamış değilim. Tekrar bu durumu yaşamamak için ne yapmam gerek. Birisi su 400 v nasıl olmuş olabilir anlatsın gerekirse dilekçe ile şikayet etmek istiyorum.Gerçekten korktum Allah korusun ben evde yokken yangın çıkar Elektrik saatim nasıl bozulmadı onuda anlamadım hala çalışıyor.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba ilk önce lambalar gitti geldi hemen sigortaları indirdim. Sonra evdeki bütün beyaz eşyaların adaptör vs ne varsa fişten çektim . Eşyaları güvene aldıktan sonra lambalar hariç... Ana sigortayı kaldırıp multimetre ile ölçüm yaptım 160 170 180 v vs gördüm lambaları açtım gitti geldi gitti geldi tabi bu süreçte hala multimetre ile kontrole devam ettim. Aradan 5 dakika geçti yada geçmedi kontrol kalemi ile kontrol ettim baktım iki hatta faz ve nötr de kontrol kalemi yanıyor. Herhalde nötr kopması oldu dedim. Multimetre ile tekrar ölçüm yaptım Aman Allahım şok oldum korktum .Size yemin ederim 400 volt gördüm şaka demiyorum evet 400 volt monafaze hattının prizinde sanki ev trifaze oldu herhalde dedim multimetrem bozuldu. Anahtarı açtım osram marka gün ışığı LED lamba patladı mutfaktaki içine is yapmış patlamadı açık kalmış lamba. Bu arada aparman dairesinde yaşamıyorum evim müstakil. Alt komşumun da adaptörü bozulmuş teledünyanın. Bu olay beni çok korkuttu bunun önlemini almak istiyorum. Ve başıma bu olay ikinci kez geldi ama onda 400 v varmıydı bilmiyorum sadece sigortaları indirdim lamba gidip gelmişti. Elektrik firmasını aradım bana çalışma olduğu söylendi bu nasıl çalışma onuda anlamış değilim. Tekrar bu durumu yaşamamak için ne yapmam gerek. Birisi su 400 v nasıl olmuş olabilir anlatsın gerekirse dilekçe ile şikayet etmek istiyorum.Gerçekten korktum Allah korusun ben evde yokken yangın çıkar Elektrik saatim nasıl bozulmadı onuda anlamadım hala çalışıyor.
Geçmiş olsun. Tedaşla görüşünüzmü? Son durum nedir

Buna benzer koruma elemanları kullanın.
Zararınızın tazminini istiyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 1 FAZ ÇOKLU 2.jpg
    1 FAZ ÇOKLU 2.jpg
    162.5 KB · Görüntüleme: 41
  • 1 FAZ ÇOKLU.jpg
    1 FAZ ÇOKLU.jpg
    162.7 KB · Görüntüleme: 22
  • 1 FAZ HEPSİ 2 .jpg
    1 FAZ HEPSİ 2 .jpg
    101.4 KB · Görüntüleme: 21
  • 1 FAZ 1.jpeg
    1 FAZ 1.jpeg
    22.7 KB · Görüntüleme: 20
Çok geçmiş olsun öncelikle.
Tedaşın her zamanki vurdumduymazlığı.
Adamlar çalışma yapıyor trafolar da vs,
Ya faz sırasını bozuyor ya nötr faz yer değiştiriyor.
Bir kaç lamba ile atlatmanız bizi sevindirdi.
İnşallah tekrarı olmaz ama siz yinede dağıtıcı firmaya gidip ortalığı biraz karıştırın
Sami abi kesinlikle haklısınız hem düşük hem yüksek voltaja karşı bu cihazları hep kullanabilsek keşke

Çok geçmiş olsun öncelikle.
Tedaşın her zamanki vurdumduymazlığı.
Adamlar çalışma yapıyor trafolar da vs,
Ya faz sırasını bozuyor ya nötr faz yer değiştiriyor.
Bir kaç lamba ile atlatmanız bizi sevindirdi.
İnşallah tekrarı olmaz ama siz yinede dağıtıcı firmaya gidip ortalığı biraz karıştırın

Sami abi kesinlikle haklısınız hem düşük hem yüksek voltaja karşı bu cihazları hep kullanabilsek keşke
Aradım çalışma o gün yoktu diyorlar ama inanmadım yalan diyorlar bence tekrar arayacağım. Hangi malzemeleri alıp taktirmam gerek resim ekleyerek paylaşım yaparsanız evime taktırmak istiyorum gerçekten çok korktum. Sanırım ucuz atlattık Allah korudu iyiki o gün evde idim
Çok teşekkür ederim şimdi gördüm

Son düzenleme:

Merhaba ilk önce lambalar gitti geldi hemen sigortaları indirdim.
Sonra evdeki bütün beyaz eşyaların adaptör vs ne varsa fişten çektim .
Eşyaları güvene aldıktan sonra lambalar hariç...
Ana sigortayı kaldırıp multimetre ile ölçüm yaptım 160 170 180 v vs gördüm lambaları açtım gitti geldi gitti geldi tabi bu süreçte hala multimetre ile kontrole devam ettim.
Aradan 5 dakika geçti yada geçmedi kontrol kalemi ile kontrol ettim baktım iki hatta faz ve nötr de kontrol kalemi yanıyor.
Herhalde nötr kopması oldu dedim.
Multimetre ile tekrar ölçüm yaptım Aman Allahım şok oldum korktum .
Size yemin ederim 400 volt gördüm şaka demiyorum evet 400 volt monafaze hattının prizinde sanki ev trifaze oldu herhalde dedim multimetrem bozuldu.
Anahtarı açtım osram marka gün ışığı LED lamba patladı mutfaktaki içine is yapmış patlamadı açık kalmış lamba.
Bu arada aparman dairesinde yaşamıyorum evim müstakil. Alt komşumun da adaptörü bozulmuş teledünyanın.
Bu olay beni çok korkuttu bunun önlemini almak istiyorum. Ve başıma bu olay ikinci kez geldi ama onda 400 v varmıydı bilmiyorum sadece sigortaları indirdim lamba gidip gelmişti.
Elektrik firmasını aradım bana çalışma olduğu söylendi bu nasıl çalışma onuda anlamış değilim.
Tekrar bu durumu yaşamamak için ne yapmam gerek.
Birisi su 400 v nasıl olmuş olabilir anlatsın gerekirse dilekçe ile şikayet etmek istiyorum.
Gerçekten korktum Allah korusun ben evde yokken yangın çıkar Elektrik saatim nasıl bozulmadı onuda anlamadım hala çalışıyor
.

*********************************************************************************************************

Öncelikle geçmiş olsun .

Tesiasat bilinmiyor ?

Tesisatınız monofaze kabul edip yazıma devam ediyorum .
Tek faz 160 -170 - 180 volt ölçüm demeniz 3-4 kez ölçüm yaptım diyorsunuz anlıyorum .
Bildirim voltaj sonuç ne ise onu yazmanız gerekirdi .

Şimdi cihaz ürün yandı
Servis alçak voltaj gelmiş .160 -170 - 180 volt servis raporu verse tüketici hakem heyetine başvuru yaparsanız ., diğer olarak elk .dağıtım firmasınında ölçümlerini isteyecektir ..

Varsayımdır servis cihaz ürün arızası için siğorta amper değer atmış , ? varistör yanmış , ? direrç yanmış , vs komponent ne ise açıklamalı yazılmadığı sürece .

Servisin raporu tam açıklamalı olmadığından büyük ihtimalle bilir kişi ve heyetten ret cevabı gelecektir

Tüketici hakları için videoları seyretmeniz .

400 volt için
Tesisatınız monofaze ise çalışma var diyorsunuz .
Aklıma gelen : buat bağlantısı ( hatalı )
veya yeraltı kablosu yanıyor .

Tam bilği olmadığı için bu tezlerinde doğru olmayabilir .
Bilğiler gereklidir . ( ölçüm test verimli yapmaması ? / sorun sonrası elk kesilme var yokmu durumu ? vs gibi )

Voltaj sorunu olduğunu hisssetiniz . Ana siğorta açık diğer siğortalar kapalı .
Ölçüm ana siğortadan yapılmalı .

Aklıma gelmiyor sorun bende unutkanlık ve alğı bozukluğu ?

Bu sıralar revaçta ( popüler ) yüksek alçak voltaj sorunları konuları .
Sn .sami inci hocam kısmende olsa en ucuz sistem yolu ürünleri yorumunda söylemiş .

Kolay gelsin Sağlıcakla kalın .

İLĞİNÇ DURUMLAR .

Son düzenleme:
Tedbirin sonu yok ! Ancak,asgari ilk kade-
me tedbirde zorunlu.Gavur,müslüman far-
ketmez.:rolleyes:
Bizde sistem önce hesapsiz kitapsız kurulur, sonra ortaya çıkan arızaları çözülür sen bizden daha iyi biliyorsun baba . Bu bilimin ve teknolojinin ithal edildiği ülkelerin makus kaderidir .Sanmıyorum bizim dilimizin tüy bittiği bu mevzular avrupa ülkelerinde görülsün. Yurtdışından bize lokomotifler gelmişti 16 sene önce. Standart ray açıklığında gitmesi icin imal edilmiş. Esnekliği çok azdı. Bizim burada 50 metre gidemeden lak diye raydan düşüyordu , bizim raylar allah selamet versin 3 santimetreye varan normal ölçüden sapma bile var . Mühendisleri gelip ray açıklığını ölçüyor. No no no imposible . Too bad railway ... :) Biz bize benzeriz hatta kimseye benzemeyiz :) Devamı da var mevzunun ama uzun hikaye .

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri