Yalıtkanlık nasıl sağlanır?

Her bölgeye aynı firma bakmıyor yanlış yönlendirme yapmayalım. Tesisatlar kötü değil, kötü iyi bir şey. Türkiye'nin elektrik altyapısı berbat. 2022 yılında direkten elektrik gidiyorsa o ülke gelişmemiş demektir, pakistandan farkımız yok. Avrupalılar için bizim fahiş fiyatlara aldığımız şalt malzemelerini ucuza kendi parasıyla alıyor adamların odasında bile gelişmiş sigortalar var. Bizim ülkenin %70'i bütün evler 25lik 2 sigortaya bağlı. Fakirliğin ve liyakatsiz ustalığın mühendisliğin aynı şey artık zaten lanet olsun.
Bir çok ildeki sistemleri ve yapıyı gördüğüm için genel konuştum. Direkten beslenme ilkellik göstergesi değildir xedaş'ın kolay enerji verebildiği bir metodtur. Saha dağıtım panosu box'ta bıçaklı sigorta var oradan kablo çekilse kablo kanalı ve boru işçiliği çıkacak. Örneğin bursada bir caddede ne direk nede box var. Yer altndan eklerle binalara besleme verilmiş şimdi bu modernlik mi? Bir ekte arıza olsa tüm sistem enerjisiz kalacak !

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bir çok ildeki sistemleri ve yapıyı gördüğüm için genel konuştum. Direkten beslenme ilkellik göstergesi değildir xedaş'ın kolay enerji verebildiği bir metodtur. Saha dağıtım panosu box'ta bıçaklı sigorta var oradan kablo çekilse kablo kanalı ve boru işçiliği çıkacak. Örneğin bursada bir caddede ne direk nede box var. Yer altndan eklerle binalara besleme verilmiş şimdi bu modernlik mi? Bir ekte arıza olsa tüm sistem enerjisiz kalacak !
Sende haklısın kardeşim yerin altına alması da üstüne alması da sıkıntı. Yanlış uygulama olmasından bahsetmiştim sende anladın zaten ama işte elde bu var yapacak bir şey yok. Dünya kadar vergi ve kaçak kullananlarında parasını biz veriyoruz bana iyi hizmet vermek zorunda ama işte yapmıyor yeri arkası sağlam adamların.

İsmini vermeyeyim bir dağıtım şirketinde çalışmaktayım. Artık yatırım işi olsun ya da küçük ek tesis yenileme işleri olsun, yeraltına alınan veya yenilenen şebekelerde box kullanmadan dağıtım projesi hazırlanmıyor, TEDAŞ onaylamıyor. En azından benim çalıştığım bölgede bu şekilde. Her box üzerinde en fazla 5-6 bina kofresi bağlı bulunuyor ve trafonun her deparında da en fazla yine 5-6 adet box bağlı bulunuyor. Umarım Türkiye genelinde düzelir bu iş.

İsmini vermeyeyim bir dağıtım şirketinde çalışmaktayım. Artık yatırım işi olsun ya da küçük ek tesis yenileme işleri olsun, yeraltına alınan veya yenilenen şebekelerde box kullanmadan dağıtım projesi hazırlanmıyor, TEDAŞ onaylamıyor. En azından benim çalıştığım bölgede bu şekilde. Her box üzerinde en fazla 5-6 bina kofresi bağlı bulunuyor ve trafonun her deparında da en fazla yine 5-6 adet box bağlı bulunuyor. Umarım Türkiye genelinde düzelir bu iş.
Sen dağıtım şirketinde çalışıyorum dedin ya bende bu işleri yapanların başındaki kontrol mühendislerinden biriyim.
Siz hangi bölge hangi ilde çalışıyorsunuz bilmiyorum ben bir çok yerde iş yaptım ve halen fiili olarak yapmaktayım.
Box içinde dikey tip AG yük ayiricilari vardır her yapıyı besleyen.
Dağıtım dileklerle de olur saha dağıtım panosu yani box'larla da olur. Önemli olan malzeme ve işçilik kalitesidir.
Dipnot;
Trafo deplasesi veya montajı varsa projeyi xedaş değil Tedaş onaylar bilgin olsun.

Şimdi kitaptan okuyorum kauçuk gibi ayakkabı ve tabura üstünde iş yaparsanız elektrik akımı geçmez yazıyor. Bir tane kundura var onu giydim tabanı plastik veya kauçuk, üstüne de tabura koydum kontrol kalemi ile bakıyorum yine faz yanıyor. Birisi yazmış forumda, sigortaları indirdim taburanın üstüne çıkıp kombiden elektrik çektim çıplak elle bağladım sonra kontrol ettim elektrik varmış kapatmamışım o sigortayı ama çarpılmadım diyor bu nasıl oluyor kitapta yazan ile sahada olan hiçbir zaman birbirini tutmuyor bunuda tecrübeli abilerimize konuşayım dedim. İzeltaşın 1000v izole elektrikçi pensesi ile aktif fazı peynir gibi kesip çarpılmayanda var o penseler şimdi hiç elektrik geçirmiyor mu? bu işin net olayı nedir? güvenlik için her zaman elektrik kesilmeli ama iş güvenliği içinde 1000v penseler tabura vb. elektrik geçirmezse kullanılmalı mıdır?
konu hakkinda bende arastirma yaptim ama tatmin edici cevap bulamadim siz bulabildiniz mi, ayagimda terlik ve yerle baglantimi kesmeme ragmen kontrol kalemi yaniyor

Elektrik çarpmayacak olsa bile canlı hatta çalışmaktan kaçınmak gerekir. Vde el aletleri canlı hatta çalışmak için değil olası kazaları önlemek için üretilmiştir. Bütün bu koruma sistemleri iş güvenliği adına geliştirilmiştir. Canlı hatta çalışmak sadece ve sadece gerçekten başka bir alternatifin olmadığını durumlarda yapılmalıdır ve kesinlikle nasıl olsa izoleyim carpilmam düşüncesi ile değilde maximum dikkat ve minimum temas ile yapılmalıdır. Unutmayın ki bana bise olmaz ben ilmini biliyorum demek ölüm umrumda değil söyleminin kibar halidir.

Motor tamircisi kalp cerrahına, sizinle aynı işi yapıyoruz demiş. Kalp doktoru da, ama biz çalışırken müdahale ediyoruz demiş. Alttaki bilmem kaç bin kilo volt hatta müdahale eden hepsinden cesur.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri