Topraklama hakkında bilgi verebilirmisiniz?

Cümleten selamün aleyküm. Direk konuya girmek istiyor biraz uzun yardımcı olursanız sevinirim. Elektrik bilgim sıfır denilecek kadar az malum görün. Eve bi cok kez elektrikci çağırdım hepsi avometre ile ölçüp topraklaman sağlam diyorlar. Ama kontrol kalemini prize tutunca elektrik yok bu güzel bişey diye biliyorum fakat işin garip kısmı mesela nasıl örnek versem, Bilgisayarin güç kablosunu prize taktığımda ve kablonun bilgisayara takılan yerine kontrol kalemi tuttugumda yani topraklama deliğine tuttugumda ışık yanıyor, prizde yanmayan ışık kablonun ucunda nasıl yanabiliyor? Asıl sorunum bilgisayarimin faresi ile ilgili fare benim hareketlerime kesinlikle aynı anda cevao vermiyor yani demek istediğim sağa sola döndürürken geç geliyor. Sorun kesinlikle bilgisayar veyahut parçalarla ilgili değil. İki bina yanimizdaki arkadaşımın evine bilgisayarimi götürdüğumde sorun tamamen ortadan kalkıyor. Onun bilgisayari bizim eve geitrdigimizde sorun ondada başlıyor. Yabancı forumlarda bu sorun EMI EFİ parazitli sinyal olarak adlandırılıyor. Bu sorunu çözeni görmedim sadece taşınarak yani yeni bir bina yeni bir elektrik hattı ile çözülüyor sanırım sadece :) 1 sene evveldir var bu sorun daha oncesinde hiç yaşamadım. Anlatabildimmi bilmiyorum. Fikri olan abilerim kardeşlerim cevap yazarsa sevinirim. Hayırlı günler..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Cümleten selamün aleyküm. Direk konuya girmek istiyor biraz uzun yardımcı olursanız sevinirim. Elektrik bilgim sıfır denilecek kadar az malum görün. Eve bi cok kez elektrikci çağırdım hepsi avometre ile ölçüp topraklaman sağlam diyorlar. Ama kontrol kalemini prize tutunca elektrik yok bu güzel bişey diye biliyorum fakat işin garip kısmı mesela nasıl örnek versem, Bilgisayarin güç kablosunu prize taktığımda ve kablonun bilgisayara takılan yerine kontrol kalemi tuttugumda yani topraklama deliğine tuttugumda ışık yanıyor, prizde yanmayan ışık kablonun ucunda nasıl yanabiliyor? Asıl sorunum bilgisayarimin faresi ile ilgili fare benim hareketlerime kesinlikle aynı anda cevao vermiyor yani demek istediğim sağa sola döndürürken geç geliyor. Sorun kesinlikle bilgisayar veyahut parçalarla ilgili değil. İki bina yanimizdaki arkadaşımın evine bilgisayarimi götürdüğumde sorun tamamen ortadan kalkıyor. Onun bilgisayari bizim eve geitrdigimizde sorun ondada başlıyor. Yabancı forumlarda bu sorun EMI EFİ parazitli sinyal olarak adlandırılıyor. Bu sorunu çözeni görmedim sadece taşınarak yani yeni bir bina yeni bir elektrik hattı ile çözülüyor sanırım sadece :) 1 sene evveldir var bu sorun daha oncesinde hiç yaşamadım. Anlatabildimmi bilmiyorum. Fikri olan abilerim kardeşlerim cevap yazarsa sevinirim. Hayırlı günler..
Topraklama ölçümü ne avometre ile ne de kontrol kalemi ile yapılır. Topraklama ölçümü meger toprak cihazı ile yapılmalıdır!

Yorumun için teşekkürler. Googleden resimlerine baktım avometre ile ayni görüntüye sahip gibi. Belkide ben yaniliyorumdur kullandıkları cihaz sizin dediğiniz de olabilir maruz gör.
Evet görünüm olarak da farklı. Bu değildi, bana gelen elektricikler hep avometre ile ölçüm yaptı. Peki bu priz ve kontrol kalemi olayına ne diyorsunuz?

bak arkadaşım, defalarca yazıldı, anlatıldı. kontrol kalemi ölçüm cihazı değildir bunu bir kenara yaz. topraklamada elektrik olması normale yakındır ve vardır. hayalet voltaj, ölü voltaj diye yazarsan google amca benim çenemim düşmesini engeller. belli değerler doğrultusunda toprak hattında elektrik görmen normal ve benim evimde de var faz +toprak 30 volt nötr+toprak 217 volt gibi bir değer gösteriyor. bu topraklamamın kötü olduğunu göstermez ama çok iyi de değil. hayalet voltaj ölü voltaj hiç bir işe yaramaz. yani bir cacık çıkmaz. için rahat etsin mi istiyorsun? bir adet akkor flaman ampul 100 watt olsun. bir duya bağla, şimdi elinde iki ucu olan bir lamba var. prize nötr+faz taktın yandı çok güzel (bu arada kontrol kalemiyle prizi kontrol ettiğini varsayıyorum, nötr ile fazın yerini biliyor kabul ediyorum. kontrol kalemi yandı faz, yanmadı nötr) şimdi faz sabit nötrden çıkardım toprağa (metaline) değdirdim yanmadı; çok güzel/ yani iyi değerde. aynı işlemi nötr ve toprak olarak yaptım yine yanmadı; bu da çok güzel/ yani iyi değer. çok basit bir test. hiç bir ölçü aleti bu sonucu vermez. ha lamba yanarsa hatta kızarırsa sıkıntı var demektir. şimdiden kolay gelsin. bu testi yaparken izolasyon kurallarına dikkat et çarpılma. bu arada hatırlatayım. ben elektrikçi filan değilim ve AC den çok korkarım (yerince çarpıldım) hani evimde bile sigortayı kapattığım halde o kabloları en az 2 defa kontrol eder öyle işlem yaparım. bu testleri de en az 3 tane ayrı cihazla yaparım. isteyen bana istediği kadar salak - aptal - paranoyak desin, benim canım tatlı. fabrikada kapandı benden bir tane daha çıkmaz.

PC ekranında titreme varmı genelde bu sorun pcnin monitörün power kablosu filtreliyse filtresiz kablo tak bide VGA kablosunu değiştir

Son bı ihtimal genelde arizalarda bizde bu şekilde yaparız pcnin güç kablosunu çıkar arkada faz nötr toprak kısmına parmaklarımla birleştir açma düğmesine 15sn bu şekilde basili tut eğer ve kasa govdesiyle priz topraginida bı kabloyla veya elinle temas et

Son bı ihtimal genelde arizalarda bizde bu şekilde yaparız pcnin güç kablosunu çıkar arkada faz nötr toprak kısmına parmaklarımla birleştir açma düğmesine 15sn bu şekilde basili tut eğer ve kasa govdesiyle priz topraginida bı kabloyla veya elinle temas et
Anladım sonuc ne olucak onu yazmamissin birde ek olarak carpilmayiz heralde 😀

Anladım sonuc ne olucak onu yazmamissin birde ek olarak carpilmayiz heralde 😀
Sonuç PC deşarj olacak prize eline sokmazsan çarpılman senin belirtigin sorunlarla çok karşılaştık tesisat sağlam olan yerlerde bu çözümler hep işe yaradı kablolari değiştirme ve desarj

Forum istatistikleri

Konular
128,170
Kullanıcılar
449,934
Son üye
peldayilmaz

Yeni konular

Geri