topraklamada ışık yanıyor

arkadaşlar prizin topraklama kablosunda kontrol kalemi ile dokundurdugumuzda ışık yanıyor. Bunun sebebi nedir? saolun cevaplar için..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
evin her yerinde aynı sorun varsa topraklama kazıgıyla toprak kablosunun irtibatı kesilmiş o kablo boş kablo konumuna düşmüştür. veya herhangi bir buattan topraklama irtibatı kesilmiştir. sadece o prizde varsa buata bak kablo çıkmış veya gevşemiş olabilir..faz sızıntısıdır o...faz boş kabloda sızıntı yapar...veya evde hiç topraklama yapılmamış o kablo boş bir kablodan ibarettir..

Normalde topraklama tesisleri sistemin pasif kısımlarındandır ; yani bu kısımlarda elektrik olmaz ; bu yüzden priz tertibatıyla cihazların gövdesi toprak hattıyla irtibatlandırılır . Bu yüzden kontrol kalemiyle normalde dokunduğunuzda hiç bir tepki almamanız lazım . Büyük ihtimal evinize ait prizlerin bir kısmında topraklama kablosu yerine sıfırlama yapıldıki bu da cihazın gövdesinin nötrle irtibatlandırılması demek ; tahminen konuşuyorum ölçüm yaptığınız başka bir prize ait cihazda kaçak durumu var ve o prizdede sıfırlama var . Evdeki bütün cihazları fişden çekip tekrar kontrol edin ; sonra teker teker takarak sorun yaratan üniteyi bulun basitçe.

topraklama olursa ışık yanmaz dogru ya toprak irtibatı kesilmişse yanmaz mı kontrol kalemi? Bu çarpmaz adamı tabiki de...kaçak durumunu kasdettmedim tabikide... faz sızıntısını kasdettim..

Arkadaşımızın iki sorunu var birincisi topraklama direnci çok büyük veya toprak hattı kopuk,ikincisi cihazların birinde veya bir kaçında faz toprak arası kısa devre mevcut.
Yapılması gereken önce topraklama işini halledecek sonrada kar taktırıp sorunlu cihazı tespit edip onaracak.Kolay gelsin.

topraklamada kontrol kalemi ışığı yanması demek topraklamanın yetersiz veya hiç olmadığı anlamına gelir.öncelikle karolesi takın sonra seri lambayla faz toprağa değdirin role açmıyorsa topraklamayı kontrol edin slm

ustalarım saolun..sorunu bulduk...DGN FRT ustamınızın dediği gibi topraklama kazıgını klemensiz bağlamışlar..kablo kazıktan çıkmaya yakın durumdaydı. bakır klemensle bağladık tekrar gömdük..düzeldi...bu arada topraklamanın yeri bahçe alanı oldugu için rahatça kazıp çıkardık..saolun..

topraklamada kontrol kalemi ışığı yanması demek topraklamanın yetersiz veya hiç olmadığı anlamına gelir.öncelikle karolesi takın sonra seri lambayla faz toprağa değdirin role açmıyorsa topraklamayı kontrol edin slm
Bu söylediğinizi gerçekten anlayamadım ; topraklama yetersiz ya da hiç yok diyelim ; binanın olmayan ya da çok kötü olan topraklama hattı nereyle iletişime girip elektrik alıyor da ben kontrol kalemini değdirince burada elektrik görüyorum ? Bu ancak sistemde sıfırlama varsa ve başka bir ünitede de kaçak varsa görülebilecek bir durumdur bence.

bu söylediğinizi gerçekten anlayamadım ; topraklama yetersiz ya da hiç yok diyelim ; binanın olmayan ya da çok kötü olan topraklama hattı nereyle iletişime girip elektrik alıyor da ben kontrol kalemini değdirince burada elektrik görüyorum ? Bu ancak sistemde sıfırlama varsa ve başka bir ünitede de kaçak varsa görülebilecek bir durumdur bence.
rezistans ustanın dediği şey biz elektrikçiler arasında faz sızıntısı diye tabir ederiz. Kontrol kalemi ile dokundurdugumuzda topraklama yoksa ışık yanar. Fakat çarpacak güçte değil..sizin dediğinizde olabilirdi. Yani topraga nötr girilmişse kacak durumunda topraklamada da kontrol kalemi yanar...

rezistans ustanın dediği şey biz elektrikçiler arasında faz sızıntısı diye tabir ederiz. Kontrol kalemi ile dokundurdugumuzda topraklama yoksa ışık yanar. Fakat çarpacak güçte değil..sizin dediğinizde olabilirdi. Yani topraga nötr girilmişse kacak durumunda topraklamada da kontrol kalemi yanar...
böyle bir kaçak durumunun gerçekten faz kaçağımı yoksa topraklamayı bağladığımızda yok olan bi kaçakmı olduğunu anlamanın bir kaç yolu vardır. örneğin kontrol kaleminin lambası çok az yanıyorsa bu topraklama istediğini bizi uyarır. olçü aletini nötr ve toprağa değdirdiğimizde çok düşük bir voltaj veya hiç bir voltaj okumayız hatta elimizle dokunduğumuzda ışık kaybolur bu topraklama istediğini gösterir. kontrol kalemi faz kadar güçlü yanıyorsa bu gerçek bir kaçak olduğunu bize gösterir ölçü aletini vurduğumuzda 150 200 voltlara kadar voltaj ölçülebilir bu gerçek bir faz kaçağıdır topraklama iyi olsaydı kesin linye sigortasını attırırdı veya karolesi olsaydı role açardı. slm

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri