Elektrik topraklama

Sorunum bilgisayar kaynaklı input lag diye geçiyor Türkçe karşılığı giriş gecikmesi. Kısaca özetlemek gerekirse bilgisayarın faresi benim tepkilerime benle birlikte cevap vermiyor yani geç hareket ediyor. Sorun BİLGİSAYAR KAYNAKLİ DEGİL TAMAMEN ELEKTRİK TESİSATİ İLE ALAKALİ BU KONUDA HEM FİKİR OLALİM. Emi/Rfi diye adlandirilan parazitli sinyalden kaynaklaniyor. Bunun en büyük düşmanı topraklama. Evimde topraklama var fakat gorevini yerine getirmiyor diye tahmin ediyorum. Cagirdigim elektrikciler topraklama saglam diyor ama ne hikmetse kontrol kaleminde ışık yaniyor. Prizden toprak kablosuna baktığımda elektrik yok. Fakat herangi bi güç kablosu ucundan baktığımda topraklamada elektrik var. Fırın,ocak, ve lambaları yakinca bilgisayar ekranı kapanip açılıyor. Ne hikmetse gece 2/3 civarı sorunum hafifliyor tam anlamıyla çözülmüyor ama daha iyi oluyor. Bunun için regulator alip 220w kullandım fayda etmedi.Bu Sorunu taşınıp da çözenler var :D 4/5 ay öncesine kadar böyle bi sorunum yoktu. Karşı sokakdaki eve geçtiğimde böyle bir sorun yok. Sorun tamamen ortadan kalkıyor. ordaki bilgisayarı kendi evime getirdiğim zaman sorun tekrardan başlıyor

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sorunum bilgisayar kaynaklı input lag diye geçiyor Türkçe karşılığı giriş gecikmesi. Kısaca özetlemek gerekirse bilgisayarın faresi benim tepkilerime benle birlikte cevap vermiyor yani geç hareket ediyor. Sorun BİLGİSAYAR KAYNAKLİ DEGİL TAMAMEN ELEKTRİK TESİSATİ İLE ALAKALİ BU KONUDA HEM FİKİR OLALİM. Emi/Rfi diye adlandirilan parazitli sinyalden kaynaklaniyor. Bunun en büyük düşmanı topraklama. Evimde topraklama var fakat gorevini yerine getirmiyor diye tahmin ediyorum. Cagirdigim elektrikciler topraklama saglam diyor ama ne hikmetse kontrol kaleminde ışık yaniyor. Prizden toprak kablosuna baktığımda elektrik yok. Fakat herangi bi güç kablosu ucundan baktığımda topraklamada elektrik var. Fırın,ocak, ve lambaları yakinca bilgisayar ekranı kapanip açılıyor. Ne hikmetse gece 2/3 civarı sorunum hafifliyor tam anlamıyla çözülmüyor ama daha iyi oluyor. Bunun için regulator alip 220w kullandım fayda etmedi.Bu Sorunu taşınıp da çözenler var :D 4/5 ay öncesine kadar böyle bi sorunum yoktu. Karşı sokakdaki eve geçtiğimde böyle bir sorun yok. Sorun tamamen ortadan kalkıyor. ordaki bilgisayarı kendi evime getirdiğim zaman sorun tekrardan başlıyor
Topraklama sağlamlığı kontrol kalemi ile kontrol edilmez. Meger toprak cihazı ile ölçüm yapılmalıdır.

Yorumunuz için teşekkürler, Peki kalemde ışık neden yanıyor olabilir? Prizde olmayan ışık, Güç kablosunun ucunda neden yanıyor bir fikriniz var mı?

Prizden toprak kablosuna baktığımda elektrik yok. Fakat herangi bi güç kablosu ucundan baktığımda topraklamada elektrik var.
-Bu cümlede bahsetmeye çalıştığınız güç kablosu ucundan kastınız nedir acaba?
-Tesisiniz sıfırlama mıdır yoksa ayrı ayrı baralarda mıdır?
-Elektrikçi kontrol sırasında topraklama sağlamlığını ne şekilde kontrol etti, neye göre sağlam dedi?

Aylardır bıkmadan usanmadan aynı şeyi yazıyorsun. Defalarca sorunun çözümünü kaynağını sana yazıyoruz ama farklı hesaplardan yine konu açıyorsun. Madem dediklerimizin seniniçin önemi yok o zaman neden buraya taşıyorsun sorununu farklı forumlara gidebilirsin. Bizim dediklerimize inanıyorsan neden sürekli farklı hesaplardan aynı konuyu açıyorsun. Karşında bu işe yıllarca emeğini vermiş tecrübelerini aktarmak isteyen ustalar var bu yaptığın onlarla dalga geçmektir.
Son defa cevaplıyorum iyi dinle.
Input lag dediğin sorun giriş gecikmesi diye geçer doğru ancak giriş dediğin bilgisayara giren verilerden bahseder yani giriş aygıtlarında yaşanan gecikmeler gibi. Mesela fareyi hareket ettirdiğin anda değilde 3 ms sonra fare hareket eder ve bu durum elektriğe göre 10 ms 1 ms olmaz.
Topraklama önemlidir elbette ancak bahsi geçen durumlara devede kulak etkisi yaratır. Topraklama kontrol kalemi ile ölçülmez, bahsettiğin ışık statik elektriğin ışığıdır.
Senin sorunun monitör kaynaklı olabilir vga ile görüntü aktarımı yapıyorsan vga da gecikme olur.
İnternetin santrale uzaksa veya kablolarda sorun varsa bu gecikme ciddi şekilde hissedilir.
Topraklaman içine sinmiyorsa yeni bir tane çaktır. evinde sıfırlama varsa düzeltsinler bunlar bahsettiğin sorunlardan daha mühim.
Sorununun çözülmesini istiyorsan bize bir video çek daha fazla konu açıp durma yaptığın yazım hataları bile seni ele veriyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri