Bilgisayarın Power tuşunun yanıp sönmesi sonrasında açılmaması

Arkadaşlar iki gün önce dota2 oynadıktan sonra küçük kardeşim bilgisayarı kapattı.Sonrasında ben açmayı denedim.Ve olanlar sırasıyla
1-Power tuşu(mavi ledli) yanıp yanıp söndü.Hatta fişi çektikten 15 sn sonra bile yanıp yanıp söndü.Sadece power tuşu çalışıyor.
2-Işık yanıp söndü.Fanlar çalıştı ve sustu
3-Hiç çalışmadı.

Sonrasında PSU yu elledim.Ve alev alevdi.Pc nin içini açıp temizledim.Ve farkettim ki PSU nun fanı çalışmıyormuş.Biraz uğraşla elimle döndüre döndüre az çalıştırdım.Bios Pilini çıkardım ve fişe taktım.Ramları çıkarıp taktım.
Pc çalıştı.

Dün kardeşim dota2 oynadıktan sonra
1-
2-
3-
Olay gene gerçekleşti.Ve pc yeniden açılmıyor.Not:psu nun fanı çalıştığı halde aynısı oldu.

Bugün:

Düzenleme:Arkadaşlar sorunun statik elektirikten olabileceğini düşündüm.Nette biraz araştırdım.Nasıl statik elektirik boşaltılır diye.
Pc güç kablosunu çektim.30 sn x2 kere power tuşuna basılı tuttum.Ve sonrasında bilgisayar çalıştı.

Sonrasında dota2 oynadıktan sonra Yine 1-2-3 cü olaylar gerçekleşti

Sorun neyde olabilir sizce?Teknik servise felan götürme gibi bir lüksüm yok.Üni okuyorum ve param yok.İstediğiniz bütün şeyleri yapabilirim.Foto çekebilirim,ramları cekebilirim,format atabilirim.Ne isterseniz yapabilirim.

Yazacaklarınız benim için çok değerli.Teşekkürler.

Merhaba.Bakın bu söylediğiniz durum psu'nun fanının dönmemesi ve tam kilitlenmesi ile tam ilgili de değildir.Ancak fan uzun zaman da dönmese ve pc bu ağır oyunları oynamaya yine devam etseydi psu yanabilirdi,çünkü aşırı tüketimle aşırı ısınanan MOSFET transistörlerinin aşırı ısınması,cebri soğutma olmadığı için yanması söz konusu da olacaktı bu durumda.

Söylediğiniz durum pc bakımı/tadilatı yaparken başıma da geldi ve nedenini de çok dikkatli bir takiple ancak bulabilmiştim.Benim anakartımdaki sizin anlattığınıza benzer sorun 24 pinli ve psu 'nun anakarttaki sokete geçen ve anakartın değişik voltajlarını taşıyan 3, 12, 3.3,volt vb. bu geçme fiş-soket bağlantısının tam yerine oturmaması şeklinde idi.Power tuşuna basıldığında power ledinin yanıp sönerek pc'nin tam start yapmamasının tek nedeni de buydu.Genellikle bu olay pc açılırken kesikli açılmaya da direk neden olabilir,sokete tam temas sağlanamadığı için pc'nin çalışması için gerekli tüm voltajları sağlıklı olarak da alamaz çünkü,anakartın bu geçmeli fiş-soket bağlantısı yapılan yerinden.

Ram'in yerine,ekran kartının yuvasına tam oturmaması,2 tane ise farklı ram'lerin bir uyumsuzluğu veya işlemcinin pinleriyle ilgili sorun olup da yine yerine oturmaması durumunda zaten fan boşa dönecek,kuzey köprüsü bileşenleri bu sayılan komponenetlerle tam bir bağlantı da kuramadığı için pc POST (Power On Self Test) işlemine başlayıp pc hiç açılmayacaktır.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
mesem

Merhaba.Bakın bu söylediğiniz durum psu'nun fanının dönmemesi ve tam kilitlenmesi ile tam ilgili de değildir.Ancak fan uzun zaman da dönmese ve pc bu ağır oyunları oynamaya yine devam etseydi psu yanabilirdi,çünkü aşırı tüketimle aşırı ısınanan MOSFET transistörlerinin aşırı ısınması,cebri soğutma olmadığı için yanması söz konusu da olacaktı bu durumda.

Söylediğiniz durum pc bakımı/tadilatı yaparken başıma da geldi ve nedenini de çok dikkatli bir takiple ancak bulabilmiştim.Benim anakartımdaki sizin anlattığınıza benzer sorun 24 pinli ve psu 'nun anakarttaki sokete geçen ve anakartın değişik voltajlarını taşıyan 3, 12, 3.3,volt vb. bu geçme fiş-soket bağlantısının tam yerine oturmaması şeklinde idi.Power tuşuna basıldığında power ledinin yanıp sönerek pc'nin tam start yapmamasının tek nedeni de buydu.Genellikle bu olay pc açılırken kesikli açılmaya da direk neden olabilir,sokete tam temas sağlanamadığı için pc'nin çalışması için gerekli tüm voltajları sağlıklı olarak da alamaz çünkü,anakartın bu geçmeli fiş-soket bağlantısı yapılan yerinden.

Ram'in yerine,ekran kartının yuvasına tam oturmaması,2 tane ise farklı ram'lerin bir uyumsuzluğu veya işlemcinin pinleriyle ilgili sorun olup da yine yerine oturmaması durumunda zaten fan boşa dönecek,kuzey köprüsü bileşenleri bu sayılan komponenetlerle tam bir bağlantı da kuramadığı için pc POST (Power On Self Test) işlemine başlayıp pc hiç açılmayacaktır.Kolay gelsin.

Bios pilini çıkarıp bir süre bekletip takmak Bios'a DOS sisteminden bir şekilde bulaşan virüslerin ölmesi için son derece de faydalıdır.Yani bir türlü silinemeyen inatçı virüsler bu şekilde bios (CMOS) tan tam silinip öldürülmüş de olunur.Pili çıkarıp sonra takmanızın bir faydası da ancak bu şekilde olabilir.

Başka nadir bir nedenden yeri gelmişken de bahsedeyim.Power tuşunu pc'den değil de benim yaptığım gibi pc kasası içinden power tuşu bağalntılarına paralel ince kablolar çekip de örneğin masa başındaki küçük bir butondan açma/kapama yapma amaçlı tadil de ettiyseniz,bu ince kabloların bağlantı,ek yerlerinde açık ek bağlantı yapan bakır kabloların,izolasyonla ilgili olan bir kusurunda,kısmen bir iç temasında,ayni kesikli çalışma ve pc'nin hiç açılmaması durumu yine söz konusudur.Aklıma geldiği için bundan ayrıca bahsetmeyi çok uygun gördüm.

Ama asıl bu olaya neden olanı pc'nin start butonunun kendisinden de kaynaklı olabilir.Yani bir kere basılıp çalıştırıldıktan sonra yine de kendiliğinden içten bir temas da basıldıktan sonrasında da bulunabilir kendisinde.Bunu anlamak için anakarttaki bağlantı yerinden start butonuna giden ince kabloları sökülüp tornavida ucuyla direk bu noktalar temas ettirilip de pc o şekliyle de açılmaya çalışılır.Yine sözü edilen bu kesikli çalışma varsa eğer bu start butonu e yenisiylede değiştirilmelidir,çünkü bozulmuştur,sizin isteğiniz dışında da devreyi istenmeyen şekillerde anahatarlama yaparak sistemin tam açılmasına bir engel teşkil etmektedir çünkü.Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri