GIGABYTE GA-Z68M B2H (REV.1.0) anakart sorunu

sasen1

Paylaşımcı üye
Arkadaşlar merhaba,bir arkadaş kullanmadığı eski bir PC bilgisayarını işime yarar belki diye bana verdi.Ancak üzerinde PSU ,ram ve HDD yoktu.Bilgisayarı çalıştırmak için benim Pentium 4 PC imdeki güç kaynağına aldığım 20 pin den 24 pine dönüştürücü kablo ile anakart bağlantısını yaptım. 8GB ram aldım ve elimde olan 250GB SSD yi taktım.
Sistem çalıştı hatta SSD ye format atıp Windows 7 kurdum.Ekran kartı,ethernet ,ses kartı hepsi sürücülerini yükleyince gayet güzel oldu.
Ancak yaklaşık 1 saat sonra PC aniden kapandı ve power butonuna basma ile hiç açılmadı.

Güç kaynağını söktüm çalışmıyor.Çıkış kondansatörlerinden 3 tanesi yılların kullanımı ile mi yoksa başka nedenden mi bilmiyorum şişmiş.Kondansatörleri değiştirdim çalışmaya başladı.Voltaj ölçümlerini yaptım sorun yok.Bu güç kaynağı 300w dı.Ben de letgo dan 400W 2. el temiz 24 pin çıkışlı ucuz bir güç kaynağı aldım.Ancak ne yaparsam yapayım anakart tetiklemiyordu.Statik elektrikten diye düşündüm bios pilini çıkarttım olmadı.Anakartı kasadan çıkarıp kurdum olmadı.İşlemci 12v besleme soketini çıkarınca işlemci fanı kısa süre dönüp duruyordu.Ben de anakartta kısa devre olacağını düşündüm.İşlemci etrafındaki komponentleri inceledim ve ölçtüm.

Sonuç olarak anakartdaki işlemci 12V soket pinlerinin hepsi kısa devre.Bir kondansatör patlamış görünüyor.Ayrıca bir Schottky diyot kısa devre okunuyor.Ben anakartta oluşan kısa devrenin bu parçalardan kaynaklandığını düşünüyorum.

Ancak sorun şu ki kondansatörün kapasite değeri ve voltaj değeri üzerinde yazmadığı için nasıl bir şekilde tespit edeceğimi bilemiyorum.Çünkü internetteki aramalarım sonucunda GIGABYTE GA Z68M B2H anakartın şemasını bulamadım.Arızalı diyotun üzerinde yazılanlar okunuyor sorun yok.

Bu kondansatörün değerini nasıl bulurum,veya şemaya ulaşabileceğim bir site biliyor musunuz?

Ekli dosyalar

• Patlak  kondansatör1.jpg
    Patlak kondansatör1.jpg
    196.1 KB · Görüntüleme: 22
  • Soket kısa devre.jpg
    Soket kısa devre.jpg
    73.6 KB · Görüntüleme: 21
  • GIGABYTE ANAKART.jpg
    GIGABYTE ANAKART.jpg
    126 KB · Görüntüleme: 20
Oradaki kondansatörün değeri çok önemli değil.
Digital devrelerde çoğu kondansatörler dekuplaj amaçlı (Beslemeye parelel) kullanılmaktadır. Renk ve büyüklüğüne göre 100nF ila 10uF arasında olabilirler.
Asıl önemli olan arıza anakart beslemesinin kısa devre olmasıdır.
Başta MOS-FET ler olmak üzere tüm besleme ekipmanlarının kontrol edilmesi gerekmektedir.
Tabii ki bu elemanların beslediği entegrelerin de yanma ihtimali bulunmaktadır.

Ben ölçümlerinizi tekrar kontrol etmenizi öneririm. Kısa devre testi yerine diyot kademesine alıp ölçmelisiniz.
Kondansatör ise tam üstündeki ile aynı değerdedir diye tahmin ediyorum. Diğer elemanların tesitini ise devreden ayırarak yapmalısınız özellikle triyak diyot vb komponentler mutlaka ayrılmalı.
Ne olursa olsun kaliteli bir güç kaynağı kullanmalısınız. İkinci el güç kaynaklarının iyisi pahalı olur ucuzu zaten sorunludur. Bu işlerin tamiri cidden çok zor arızayı bulması bir dert parça temini bir dert parçayı değişmesi bir dert.

Güzel bir anakart Xeon işlemci ile uçuşa geçebilir. Kolay gelsin.

Asıl önemli olan arıza anakart beslemesinin kısa devre olmasıdır.
Yamyam hocam ben kondansatörü söktüm.KL2 BAT54A schottky diyotu da söktüm.Tekrar ölçüm yaptım 12V işlemci besleme soketinde + ve - pinler kısa devre
Söktüğüm diyotun da 1 ve 2 nolu bacaklarının bağlı olduğu padler kısa devre.

Sonra işlemciyi anakarttan çıkarttım.12V işlemci soketindeki pinler + ve - kısa devre değil.Yani bu oluşan kısa devrenin işlemci ile bir ilgisi olabilir mi?

Ekli dosyalar

• KL2 diyot.png
    KL2 diyot.png
    94.6 KB · Görüntüleme: 12
  • İşlemci yok.png
    İşlemci yok.png
    1.7 MB · Görüntüleme: 10
Yamyam hocam ben kondansatörü söktüm.KL2 BAT54A schottky diyotu da söktüm.Tekrar ölçüm yaptım 12V işlemci besleme soketinde + ve - pinler kısa devre
Söktüğüm diyotun da 1 ve 2 nolu bacaklarının bağlı olduğu padler kısa devre.

Sonra işlemciyi anakarttan çıkarttım.12V işlemci soketindeki pinler + ve - kısa devre değil.Yani bu oluşan kısa devrenin işlemci işlemci ile bir ilgisi olabilir mi?
Bilimsel bir teknikle bakarsak.. Yanılgı payı da var.
ATX beslemesi 12V olarak görünüyor. İşlemci için 3.3V cviarı besleme gerekmektedir
Eğer işlemci voltajına kazara 12V vermişsen işlemci hasar görmüştür.
Yine de belirtmem gerekirse işlemci beslemeleri genellikle mos-fet lerce kontrol ediliyordu yanılmıyorsam.
Tek mantıklı izah, 3.3V işlemci gerilimine 12V verdin, önce moslar gitti gısa devre oldu sonra işlemciyi götürdü.
Test golaydır.
LGA1155 bir anakartlı bir PC ye senin işlemciyi takarak duruma bakabilirsin. İşlemci hasar gördüyse tüm sistem çöp olmuştur ne yazık ki
Sanırım RAM lerin DDR 3 Bazı PC lerde hala kullanılabilir.

Bilimsel bir teknikle bakarsak.. Yanılgı payı da var.
ATX beslemesi 12V olarak görünüyor. İşlemci için 3.3V cviarı besleme gerekmektedir
Eğer işlemci voltajına kazara 12V vermişsen işlemci hasar görmüştür.
Yine de belirtmem gerekirse işlemci beslemeleri genellikle mos-fet lerce kontrol ediliyordu yanılmıyorsam.
Tek mantıklı izah, 3.3V işlemci gerilimine 12V verdin, önce moslar gitti gısa devre oldu sonra işlemciyi götürdü.
Test golaydır.
LGA1155 bir anakartlı bir PC ye senin işlemciyi takarak duruma bakabilirsin. İşlemci hasar gördüyse tüm sistem çöp olmuştur ne yazık ki
Sanırım RAM lerin DDR 3 Bazı PC lerde hala kullanılabilir.
Ben 12V vermedim ama işte dediğim gibi PSU nun yaptığı arıza sonucu bir anda anakartta arıza oluştu.Her şey gayet güzel çalışırken PSU çıkışındaki kondansatörlerin şişmesi sonucu ne olmuştur da anakartda böyle bir kısa devre oluşmuştur bilemiyorum tabi.
Dediğiniz gibi işlemcide sorun yoksa bir çözüm bulunur.Yoksa uğraşmaya değmez.Teşekkür ederim .

Ben 12V vermedim ama işte dediğim gibi PSU nun yaptığı arıza sonucu bir anda anakartta arıza oluştu.Her şey gayet güzel çalışırken PSU çıkışındaki kondansatörlerin şişmesi sonucu ne olmuştur da anakartda böyle bir kısa devre oluşmuştur bilemiyorum tabi.
Dediğiniz gibi işlemcide sorun yoksa bir çözüm bulunur.Yoksa uğraşmaya değmez.Teşekkür ederim .
12V verdiğini varsayalım. MOS-FETLER 12V u yine 3V a düşürecektir. Ancak üzerinde harcanan güçten dolayı bir süre sonra MOS-FET ler yanacaktır.
Bunlar yanınca da 12V doğrudan işlemciye gider Tabii ki başka devrelere de gidecektir.
Bir CPU doğrudan 12V ile yanmaz. Teorik olarak tüm PSU yu emer ve kemirir. PSU arızalanınca da aşırı parazitli gerilimler oluşur ve kondansatörleri yükler. Kondansatörleri sadece aşırı parazitler böyle yapabilir. Ya da o kondansatör 10uF 5V gibi ise ve 12V verilmişse.
Ancak kısa yoldan diyebiliriz ki kötü bir PSU aşırı darbeli gerilim üretiyorsa da bu gibi arızalara sebebiyet verebilir.

Yamyam hocam anakart üzerinde detaylı ölçümler yaptım.Bütün mosfetleri tek tek ölçtüm.Bir tanesinin arızalı olduğunu tespit ettim.Mosfeti söktüm ölçümünü yaptım.Mosfet arızalıydı.Mosfeti söktükten sonra işlemci takılıyken de artık 12V işlemci konnektörü pinlerinde kısa devre yoktu.Bu 4921N mosfetten aliexpressten temin ettim.Mosfeti takınca anakart çalıştı.Dediğiniz gibi PSU daki arıza sonucu bu arızanın oluştuğu anlaşıldı.Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Artık Pentium 4 PC tekaüt olarak yaşamına devam edecek..Yerine bu i5 ile devam :D

Ekli dosyalar

• Arızalı mosfet.png
    Arızalı mosfet.png
    1.4 MB · Görüntüleme: 7
P4 PC ye LUBUNTU 14:04 kur.
ŞAN için internette dolaş.
P4 PC de bizim yaptığımız osiloskop var. Bu PC de ses kartı onboard Ses kartını da buna bağlıyamıyorum çünkü eski kart PCI ..Ayrıca osiloskop programı da Windows için.Mecburen Windowsun yanına Lubuntu kurabilirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri