Beton köşk içindeki Hücreler hakkında ? Ve Tedaş

Konusu 'Elektrik Genel' forumundadır ve Kemalcengiz tarafından 12 Mart 2018 başlatılmıştır.

Etiketler:
  1. Kemalcengiz

Kemalcengiz Üye

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    slm. Beton köşk içindeki hücrelerden örnek vermem gerekirse;

1 projede; kesicili giriş hücresi — yük ayırıcılı akım gerilim ölçü hücresi — kesicili trafo koruma hücresi olmak üzere 3 bölüm kullanılmış

Diğer projede; kesicili giriş — gerilim ölçü hücresi — kesicili çıkış hücresi — kesicili trafo koruma hücresi olmak üzere 4 bölüm kullanılmış.

2 sorum var üstadlar:
    1) kesicili veya yük ayırıcı kavramlarını biliyorum burdaki anlamadığım üsttekinde çıkış hücresi yok ama alttaki örnekte çıkış hücresi var. Neden ilk örnekte 3 bölüm diğerinde 4 bölüm var. Çıkış hücresi olmadan neden kullanılmış ilk projede ?

2) ikisindede trafo 1600 kva gücünde. Tedaş ölçüm yapmak isterse bunu trafo AG bölümünden mi yoksa gerilim akım ölçü hücresi yazan kısımdan mı yapıyor ? Ve nasıl yapıyor yani sayaç koyup onu mu ölçüyor yoksa akım trafosuna müdahale edip mi ölçüyor? Yani tedaş nasıl ölçüm yapıyor ?

Evet üstadlar bu 2 soru ile çok karsılasıyorum forumlarda ondan bir abimiz cevaplarsa mutlu oluruz

emreogur bunu beğendi.
  2. ikayserili

ikayserili Profesyonel Üye

Beğenilen Mesajları:
    386
    Ödül Puanları:
    258
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon Teknikeri
    İhtiyaca göre hücreler projelendirilir.
    Birisinde 3 hücre var ise, büyük ihtimalle tüketim tesisi için yapılacak bir çalışma olabilir ve ileride bir çıkış veya RİNG planlaması yapılmayacaktır büyük ihtimalle. Artı olarak 3 hücreli yazdığınız hücreleri GES'lerde görüyorum.

Yanlış bilmiyorsam (arkadaşlar düzeltsin) 630 (dahil) ve üzeri trafolarda Ölçüm Orta Gerilim Seviyesinden yapılır. Ve dediğiniz gibi Akım - Gerilim Hücresinden yapılır. İlgili hücre üzerinde mühürlü bölge üzerinde sayaç ile yapılıyor.

3. elektelekt

elektelekt Üye

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Tesekkurler eğer trafonun Ag panosuna sayaç konsaydı ozaman trafo kayıplarıda faturaya mı yansımış olurdu ?

4. Ertek68

Ertek68 Usta Üye

Beğenilen Mesajları:
    457
    Ödül Puanları:
    158
    Meslek:
    Elk. Teknikeri
    AG den ölçüm yapılan yerlerde sayaç trafodan sonraki kısmı ölçtüğü için Dağıtım şirketi tarafından faturalara TR kaybı ekstra yansıtılır (yanılmıyorsam %4 idi)
    OG den ölçüm yapıldığında ise trafo ölçü devresi içinde kaldığı için zaten trafo kayıpları sayaç tarafından ölçülür. O yüzden faturaya ekstra bir TR kaybı bedeli yansıtılmaz.

Kemalcengiz ve ikayserili bunu beğendi.
  5. promete1

promete1 Üye

Beğenilen Mesajları:
    13
    Ödül Puanları:
    3
    1)nedeni enerji yazisinda bu sekilde istenmesidir muhtemelen ring hattindan cıkış alınacak o bölgedeki enerji yogunlugu fazladir
    2)tedas ogden ölçerken akim gerilim oranina gore og den olcer faturada ato gto seklinde ifade edilen carpan

elektelekt ve Kemalcengiz bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş