Modüler Çıkış hücresi ve trafo ile ilgili

elektelekt

Üye
Slm. Şimdi forumu inceledim ama bu basit bir mantığın cevabını bulamadım.
Şimdi bir beton köşkte kesicili giriş —> ölçü hücresi —> kesicili trafo koruma hücresi —> trafo sıralaması var.

Benim bildiğim trafoya girmeden önce çıkış hücresi olması gerekmez mi? Hücre ile trafo arasındaki enerji geçişi çıkış hücresi ile olmaz mı?

Şimdiye kadar hep trafodan önce çıkış hücresi görüyordum busefer çıkıl yok trafo koruma hücresi var çünkü.
Yoksa benim bilmediğim çıkış hücresinin kullanım amacı trafoya enerji geçişi için değilde başka bir alana çıkış için mi ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
bildiğim kadarıyla trafo hücrelerin sıralamasını enerji müsaadesi sırasında belirleniyor. duruma göre şartlara göre değişiklik gösteriyor.

Slm. Şimdi forumu inceledim ama bu basit bir mantığın cevabını bulamadım.
Şimdi bir beton köşkte kesicili giriş —> ölçü hücresi —> kesicili trafo koruma hücresi —> trafo sıralaması var.

Benim bildiğim trafoya girmeden önce çıkış hücresi olması gerekmez mi? Hücre ile trafo arasındaki enerji geçişi çıkış hücresi ile olmaz mı?

Şimdiye kadar hep trafodan önce çıkış hücresi görüyordum busefer çıkıl yok trafo koruma hücresi var çünkü.
Yoksa benim bilmediğim çıkış hücresinin kullanım amacı trafoya enerji geçişi için değilde başka bir alana çıkış için mi ?

Bu ölçümle alakalı bir durum eğer abone yüksek gerilimden ölçüm alıyorsa önce kesicili giriş giriş sonra ölçü hücresi sonra kesicili trafo koruma hücresi olmak zorundadır.Kesicili çıkış hücresi trafoyu korumak içindir.Şöyle bir durum olabilir ikinci yada üçüncü trafolar varsa diğer çıkışlar oraya verilebilir.Ama ölçüm mutlaka girişten sonra olmalıdır.

Enerji sağlayıcı kuruluşlar,enerji müsaade-
si verirken,bir adet çıkış hücresi için boş
hücre yeri istiyorlar.İhtiyaç sahibi tüketici
OG den ölçümlü ise,istenilen boşluk ölçü-
den önce ( giriş hücresinin soluna ) iste-
niyor.Ve bu hücre çıkışı,genelde,sekonder
korumalı kesicili hücre olarak isteniyor.Eğer
tesisi kuranın talebi 400 kva gibi AG den öl-
çümlü ise,istenilen boşluk sağ taraftada ola-
bilir.Ancak,sağ tarafa ,denetimleri dışı hücre
ilavesini önlemek için,sağ taraf boşluğuna
pek müsaade etmiyorlar.

Son düzenleme:
Enerji sağlayıcı kuruluşlar,enerji müsaade-
si verirken,bir adet çıkış hücresi için boş
hücre yeri istiyorlar.İhtiyaç sahibi tüketici
OG den ölçümlü ise,istenilen boşluk ölçü-
den önce ( giriş hücresinin soluna ) iste-
niyor.Ve bu hücre çıkışı,genelde,sekonder
korumalı kesicili hücre olarak isteniyor.Eğer
tesisi kuranın talebi 400 kva gibi AG den öl-
çümlü ise,istenilen boşluk sağ taraftada ola-
bilir.Ancak,sağ tarafa ,denetimleri dışı hücre
ilavesini önlemek için,sağ taraf boşluğuna
pek müsaade etmiyorlar.

Evet doğru 1600 kVA ve ölçüm OG'den olacak. ve dediğiniz gibi 1 metre bos hücre yeri istiyorlar genelde. Ring hücresi koyabiliriz diye.

Forum istatistikleri

Konular
128,151
Kullanıcılar
449,894
Son üye
Mehmet Denizz

Yeni konular

Geri