Basit Yoldan DC Motor Hız Kontrolü Sağa ve Sola

seco_

Paylaşımcı üye
Elimde dc motorlar var fakat buna +- -+ kutupları değiştirince yön değişiyor ya Bunu anahtar veya potans ile yapmak istiyorumm olabilirmi ? ilgilenenlerden yardım bekliyorum.

Konu yanlış yerdeyse k. bakmayın en uygun burayı gördüm

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
bu dc motorlar ne gucte? eger kucuk gucteyse nıye olmasın yapılabılır ama yön degısımı tabı :) hız kontrolunu oyle potansla voltajı dusurerek yapamazsın voltajı dusuruyorsan aynı anda frekansıda dusurmen arttırman gerekır bundada invertor kullanman gereklı..

motorların gücünü tam olarak bilmiyorum ama 500mA lik adaptör çalıştırmıyor. Pc Güç kaynağını kullanarak çalıştırdım. 12V Üzerinde yazı falanda yazmıyor . potans la denedim Yandı potans :D

hmm :) 12 voltla çalışıyosa potansla hızını ayarlayabılırsın tabı çunku bu kucuk guclu motorlarda voltajla beraber devrı hızı dusuyor eskıden yapardık tek pılle yavas donerdı uc dorttane baglardık motor ucardı resmen :):) saka bı yana soyledıgın motoru potansla kontrol edebılırsın potans yandıysa baglantılarını bıdaha kontrol et o ıste bişey var

kardeşim dc motorunu araya bi mosfet yada transistörsüz sadece potans ile kontrol etmeye sanırsan tyabikide potans yanacaktır sanırım böyle değilmi

kardeşim dc motorunu araya bi mosfet yada transistörsüz sadece potans ile kontrol etmeye sanırsan tyabikide potans yanacaktır sanırım böyle değilmi
Evet sab0tajjj kardeşim aynen öylee :)

tarnsistörlü bi devre yapmaya çalışıyorum. fakat adam malzemeleri eksik koymuşş yarım kaldıı .s

Moderatör tarafında düzenlendi:
hmm :) 12 voltla çalışıyosa potansla hızını ayarlayabılırsın tabı çunku bu kucuk guclu motorlarda voltajla beraber devrı hızı dusuyor eskıden yapardık tek pılle yavas donerdı uc dorttane baglardık motor ucardı resmen :):) saka bı yana soyledıgın motoru potansla kontrol edebılırsın potans yandıysa baglantılarını bıdaha kontrol et o ıste bişey var

arkadaşım
konu dc motor.dc devrede frkansla işimiz olmaz.ayrıca pot yandıysa o elindeki pot çok düşük akımlarda kullanılır.500 ma taşıyabilecek güçte pot olmalı.eğer devir yönünü değiştireceksen çift kutuplu enversör şalter kullanman lazım.ama daha yumuşak devir yönü değiştirmek istersen elektronik devre oluşturman gerekir.hani şu güneş takip sistemindeki devrede ufan tefek değişiklikle yapabilirsin.

bilmiyorum bişeler yapmaya başladım :)

H-Bridge ve PWM

Her gerilimdeki motorun yon ve hız kontrolünü yapabilirsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri