Basit Yoldan DC Motor Hız Kontrolü Sağa ve Sola

Yön değiştirmesini yapıyorum fakat hız sorun oluyor .

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Kardeşim LM317 adında bir entegre var onu incele karaköyde rahatça bulabilirsin. bununla ilgili bir çok motor uygulaması var biraz araştır işin çok kolaylaşacaktır. dahada kolayını yapmak istersen TT-ECHNI-C MCH-303D adında 0 -30V dc voltaj regülatörü al

ekli dosya size bir fikir verebilir.

Ekli dosyalar

• motor.doc
    89 KB · Görüntüleme: 53
İ.Tandoğan, Ekteki dosya tam olarak net değil.
thecursed, LM317 ile olurmu ? IRF510 ve 555 ile birtane yaptım

potans nedir arkadaşlar kısaltması zaten var pot diye.

hiçbir şekilde hiçbir potaniyometreyi yada trimpotu motora direk bağlayamazsın.bağlarsanda dediğin gibi yanar.
potansiyometreler bağladığın kaynak ile gnd arasında voltaj bölücü olarak,yada normal tek bir direnci ayarlamak için kullanıır.
potansiyometreyi motora bağladığında genelde yandığı nokta son noktasıdır.büyük bir alanda moto hiç çalışmaz sona geldiğinde motor tam gaz çalışır tabi pottanda dumanlar çıkar.bunun sebebi kaynak ile potun orta ucu arasında kalan direncin çok küçülmesi ve üzerinden motorun akımının rahatlıkla geçmesidir.küçülen direncin gücü bu akımı kaldırmaz ve yanarak can verir.

yukarıda ki devreyi rahatça kullanabilirsin motorunuda 24v 5A kadar bağlayabilirsin

frekans değiştirilerek dc motor sürülmz.burdaki frekanstan kasıt pwm frekansı ise yine sürülmez. pwm de frekans sabit darbe doluluk oranı ile oynanır.

IRF 510 mosfet,LM317 ADJ regülator. birisi voltaj ayarı ile sürer motoru. diğeri anahtarlama hızı ile farklı yani

MAIN_LOOP, IRFZ46N yerine Ne kullanabiliriz ?

IRFZ44 kullanabiirsin yada herhangi bir n kanal hexfet kullanabilirsin

pwm ile hız kontrolü yaparsın ancak yön kontrolü biraz karışık. başka bişey düşünmek gerekiyo. ama vaktim yok. yaparsan buraya yaz. merak ettim.

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri