Basit Yoldan DC Motor Hız Kontrolü Sağa ve Sola

usbye bagladgimiz bir motorun hiz kontrolunu yapa bilir miyiz?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Hayır, usb Farklı bir şekilde çalışıyor. Pıc Kullanmak Gerekir . Bi anlamda yazıcı Gibi Düşün :)

Hiç fark etmez ister dc ister ac ne olursa olsun her iki yüne sürücünüz var ise butonlada potanslada hareket ettire bilirsiniz.istediğiniz şekilde yardımcı olurumm.

Dc motor Kontrolü işte. en basit şekilde olmasını istiyorum

2 tane çift kontaklı röle.
2 tane BC547.
2 adet 2,2K direnç.
2 adet buton.
2 adet diyot, 1N4001.

Bilgisayara şimdi format attim, çizim biraz kötü paintte çizdim kusura bakmayin, bunu bi deneyin 12v luk motoru biz bununla sürdük, çok basit bir yapi.

N.C=normalde kapali uç.
C=Common(ortak uç) uç.
N.O=Normalde açik uç.

Butonlarin ikisinede basildiğinda motor sadece sağa dönüş yapacak...

potans ın watt değeri yüksek olandan al yön değişimini ya anahtar mantığıyla yada röleyle değiştirebilirsin
kolay gelsin

555 ile motor kontrol diye aratırsan uygulama bulabilirsin. Potans bağlı versiyonları da mevcut. Kaliteli bir kontrol sağlamış olursun..

Tamam Teşekkürler arkadaşlar hepinize

bu dc motorlar ne gucte? eger kucuk gucteyse nıye olmasın yapılabılır ama yön degısımı tabı :) hız kontrolunu oyle potansla voltajı dusurerek yapamazsın voltajı dusuruyorsan aynı anda frekansıda dusurmen arttırman gerekır bundada invertor kullanman gereklı..

DC motor hızı frekansa bağlı değildir

dc de yön değiştirmek veya sağ sol yapmak sadece potanla olmaz frekanslada alakalı değildir bunu bi defa söyleyeyim darlington bağlı 8a ya kadar çıkabilen transistörler yardımıyla yapılır sviç olarakta potantlar seçilir

Forum istatistikleri

Konular
128,353
Kullanıcılar
450,210
Son üye
İsmlll

Yeni konular

Geri