Dc motor hız kontrolü

merhaba arkadaşlar

kontrollü doğrultucu ile dc motor hız kontrolü yapmak isitiyorum.Nasıl bi yol izlemeliyim, işlem basamaklarını nasıl planlamalıyım tavsiyelerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum

transistör ya da fet ile rahatlıkla yapabilrsiniz.
transistörün basesinden kullandığınız transistör datasına göre gireceğiniz gerilim akacak akım ve gerilimi ayarlar.
isterseniz colectorden artı verip emiter eksi arasına motor koyabilirsiniz.

merhaba arkadaşlar

kontrollü doğrultucu ile dc motor hız kontrolü yapmak isitiyorum.Nasıl bi yol izlemeliyim, işlem basamaklarını nasıl planlamalıyım tavsiyelerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum
Öncelikle dc motorunuzun gücü nedir kaç amper akımçeker bu önemli ikincisi darbe genişlik modülasyonu pwm ile sürmeniz daha verimli olacaktır pwm mantığını araştırdığınızda sorumuzun cevabını bulucaksınız büyük güçlü dcmotorlarda igbt ve mosfetlet kullanarak sürülüyor motorunuz küçük güçteyse hight bridge köprüsüyle sürebilirsin kontrol pic denetleyiciylede olabilir,metod çok

Sorudan biraz ödev sorusu gibi bir izlenim edindim. Kilit kelime kontrollü doğrultucu. Burda bir zorunluluk var. İllaki komtrollü doğrultucu kullanılması ve bununla dc motor sürülmesi lazım gibi algılıyorum.

Arkadaşlarımız başka yöntemler önermişler ancak bu konuda çözüm noktası soruyu soran arkadaşımızın konu hakkında daha detaylı bilgi vermesinden geçiyor.

Motor tipi akımı voltajı sürüş tekniği v.s. v.s.

Kolay gelsin.

serkan bey aslında izleniminiz konusunda yanılmıyorsunuz konu ödev ile alakalı fakat onumuzde kı egıtım ogretım yılında detaylı konuşulacağı için sadece ismi konuldu.
Yani ben biraz ön araştırma yapmak istiyorum konuyla ilgili fakat algoritmayı nasıl oluşturacağımı kestiremedim. Nasıl bi yol izlemeliyim genel olarak, şuan için şununla yap şunu kullan diye herhangi bi kısıtlama getirilmedi.
Sadece projenin ismi var

Kontrollu dogrultucu olarak SCR yani SILICON CONTROLLED RECTIFIER dir. Tiristor olarakta gecer.

Bir tiristor nedir nasil calisir bununla nasil motor surulur konularini arastirmal gerekir. Vaktimiz olduguna gore beraber arastirip bu konuda bilgileri toplayalim isterseniz.

Kolay gelsin

Gerçekten çok memnun olurum , sizinle iletişime geçebileceğim mail adresiniz veya herhangi bir sosyal medya hesabınız var mı ? Dediklerinizide en kısa zamanda araştırmaya başlıyacağım yardımınız için teşekkür ederim.

Sağolun

Mail adresim var veya bence konuyu bu topikten ilerletmeyi daha uygun goruyorum. Bu mesaji okuyan baska arkadaslarimizda faydalanabilir.

Kolay gelsin

bu da olabilir tabi , tekrar teşekkürler yardımınız için

Merhaba herkese

Benim şöyle bi sorunum var bilgi dahilinde olan biri varsa ve yardimci olursa çok sevinirim.

Baslikta belirttiğim konu üzerine calisma algoritmamiz şöyle olacak. Şebekeden aldigimiz AC 220 v gerilimi transformatörler dönüştürmeden AC DC konvertorde DC gerilime donusturcez. Ben konverter de SCR Ler ile tam dalga doğrultma yapmak istiyodun fakat yaptigim hesapların sonucunda DC 310 v gerilim aliyorum. Bunu kullanabilecegim DC motor çeşitleri nelerdir. Ayrıca anahtarlama elenani olarak da SCR yi kullanmak istiyorum bu konu hakkında başka bi önerisi ya da tavsiyesi olan var mi

Ve son olarak devrede mikroişlemci kullanacagim için buna gerekli 5v u nazil sagkiycam yani sistem blok diagraminda olayların akışı nasil olacak bilen biri yardimci olabilir mi ? Tesekkurler

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri