Basit Yoldan DC Motor Hız Kontrolü Sağa ve Sola

pwm ile hız kontrolü yaparsın ancak yön kontrolü biraz karışık. başka bişey düşünmek gerekiyo. ama vaktim yok. yaparsan buraya yaz. merak ettim.

neresi karışık.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Yön kontrolünü röleyle yapın. Arkadaşlardan birisi üstteki mesajların birinde devre şeması vermiş denediniz mi?

pwm ile hız kontrolünü verdim şema olarak
birde çift kontaklı röle ile yön kontrolü yapılacak bukadar.

denemeye fırsatım olmadı . Ama Arşivime aldım Denemek için :) MAIN_LOOP, Yaptıkların İçin Teşekkürler :)

pwm ile hız kontrolünü verdim şema olarak
birde çift kontaklı röle ile yön kontrolü yapılacak bukadar.

sadece frekans değişikliğiyle yön değiişimi nasıl yapacak onu düşündüm. bana karışık geldi ama biraz uğraşılırsa yapılabilir.

sadece frekans değişikliğiyle yön değiişimi nasıl yapacak onu düşündüm. bana karışık geldi ama biraz uğraşılırsa yapılabilir.

arkadaş röle ile yön kontrolü yaptım dedi bende sadece pwm ile hız devresini gönderdim.

arkadaş röle ile yön yaptım dedi oyüzden tek mosfetli pwm devresi gönderdim.

aslında full h bridge ille simetrik pwm ile yön ve hız oluyor ama program gerektiği için o devreyi göndermedim.

arkadaşım
konu dc motor.dc devrede frkansla işimiz olmaz.ayrıca pot yandıysa o elindeki pot çok düşük akımlarda kullanılır.500 ma taşıyabilecek güçte pot olmalı.eğer devir yönünü değiştireceksen çift kutuplu enversör şalter kullanman lazım.ama daha yumuşak devir yönü değiştirmek istersen elektronik devre oluşturman gerekir.hani şu güneş takip sistemindeki devrede ufan tefek değişiklikle yapabilirsin.
dc motor kontrollerinde pulse frekansı değiştirilerek hız kontrolü yapılabilir

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri