ayarlanabilir voltaj ve amper kontrolü hakkında

cevap verip yardım arkadaşlara çek teşekkür ediyorum. Sorunu LM350 ile tasarlanmış ayarlı voltaj regülatörüyle hallettim.

cevap verip yardım arkadaşlara çek teşekkür ediyorum. Sorunu LM350 ile tasarlanmış ayarlı voltaj regülatörüyle hallettim.
Sizde sağolun.
Umarım geçici çözümdür. Yoksa 9.5 amperlik bir smps için LM350 regüle devresi 1-1.5 amper sürekli orjinali bile kısa süre 3amper verir ve gerçekten az gelir.
Radyo enterferansı olan EMİ parazitini 9.5 amperlik Laptop güç kaynağınız zaten bolca üretiyordur. Yani yapacak bir şey yok. BAŞARILAR.

Sizde sağolun.
Umarım geçici çözümdür. Yoksa 9.5 amperlik bir smps için LM350 regüle devresi 1-1.5 amper sürekli orjinali bile kısa süre 3amper verir ve gerçekten az gelir.
Radyo enterferansı olan EMİ parazitini 9.5 amperlik Laptop güç kaynağınız zaten bolca üretiyordur. Yani yapacak bir şey yok. BAŞARILAR.

Tahmin ettiğiniz üzere geçici bir çözüm olarak çözümsüzlüğün içinde LM350T'yi buldum.Fakat en kısa sürede olması geren devreyi tasarlayı sizlerle paylaşacağım.
ilginiz için müteşekkirim.Teşekkür ederim

Kesinlikle doğru. Seri çin malı (PRC) üretim modül bunlar. Orjinalleri için ebay.uk (ingiltere) büyük mağazaları yada farnell electronics öneririm. Kalite hemen hemen kesindir.
Lakin paypall ödeme sistemi Türkiye için kapalı durumda ve eşdeğer ürün için fiyatlar 5-6 misli + gümrük+kargo. İnanmayabilirsiniz ama öyle.

Radyo Paraziti (emi) elektro magnetic interference için çare yok.
Laptop yada kasalı bilgisayar smps i zaten bir numara parazit kaynağıdır. Önerdiğim regüle modül de bu parazite tuz biber olur.

Radyo alıcısı çalıştıracaksanız EMİ gürültüsü yaymayan Trafolu dc lineer güç kaynağı kullanacaksınız.
10 amper 15volt regüleli bir hazır güç kaynağı 500 tl nın hayli yukarısında satılır.
Eğer kendim yaparım derseniz, @Mr_yamyam ın regüle projesini öneririm.
Ayrıca SMPS ve hediyesi olan EMİ her yerdedir. Örneğin evdeki bilgisayar güç kaynakları, şarj cihazı, kombi kartı, tasarruflu ve led lambaların yanısıra dimmer lerinde kuvvetli bir EMİ gürültüsü verdiğini hatırlatayım.
Yani evde her yer SMPS ve tabiki parazit radyo gürültüsü (EMİ) var.
Başarılar.

Hocam merhaba
Elektrik, elektronikle ilgili bir eğitimim yok öncelikle belirteyim. Bizimkisi kara düzen. Biraz merak, biraz ilgi, birşeyleri tamir edebilmekten mutlu olmaktan öte değil bizimkisi :)
Bende sizin bahsettiğiniz voltaj regülatöründen aldım, hani şu atari kıvamında olanından. Lityum pilleri, pillerini lityum pillerle değiştirdiğim matkabımı falan şarj ediyorum. Bunlar sabit voltaj, sabit akım olarak geçiyor. Bu regülatörlerin kullanımı ile il sormak istediğim şey; Pilleri bağlamadan önce uygun voltu ayarlıyoruz, daha sonra pilleri bağlayıp, istediğimiz amperi ayarlıyoruz. Zamanla amper düşerken, voltta çok az yükselme oluyor. Örneğin 4.2 volta ayarladığımız bir lityum pil şarjın sonlarına doğru 4.3 volt olabiliyor. Bu normalmidir, amper düştüğü için volt yükselmesi pile zarar verir mi.
Eğer yaptığım doğruysa , kısaca ; voltajı ayarla, yükü bağla (pil vs) daha sonra istediğimiz amperi ayarlayıp bırakmak. Tekrardan dönüp voltajı kurcalamayacağız.
Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Adsız.jpg

Hocam merhaba
Elektrik, elektronikle ilgili bir eğitimim yok öncelikle belirteyim. Bizimkisi kara düzen. Biraz merak, biraz ilgi, birşeyleri tamir edebilmekten mutlu olmaktan öte değil bizimkisi :)
Bende sizin bahsettiğiniz voltaj regülatöründen aldım, hani şu atari kıvamında olanından. Lityum pilleri, pillerini lityum pillerle değiştirdiğim matkabımı falan şarj ediyorum. Bunlar sabit voltaj, sabit akım olarak geçiyor. Bu regülatörlerin kullanımı ile il sormak istediğim şey; Pilleri bağlamadan önce uygun voltu ayarlıyoruz, daha sonra pilleri bağlayıp, istediğimiz amperi ayarlıyoruz. Zamanla amper düşerken, voltta çok az yükselme oluyor. Örneğin 4.2 volta ayarladığımız bir lityum pil şarjın sonlarına doğru 4.3 volt olabiliyor. Bu normalmidir, amper düştüğü için volt yükselmesi pile zarar verir mi.
Eğer yaptığım doğruysa , kısaca ; voltajı ayarla, yükü bağla (pil vs) daha sonra istediğimiz amperi ayarlayıp bırakmak. Tekrardan dönüp voltajı kurcalamayacağız.
Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyayı görüntüle 51055
Siz şarj esnasında akım ve voltajı ölçmüşsünüz. Şarj için Kesinlikle doğru bir değer. En başta çekilen akım fazladır.Sonra normal şarja devam eder. En son akım azalır ve şarj halinde iken voltaj tepe yapar.
Tüm şarjlarda Dikkat edilmesi gereken ısı dır. Ne şarj cihazı nede pil aşırı ısınmamalı.
Özellikle Lityum , peryodik cetvelde alkali kimyasal bölümünün lideri olduğundan dolayı, daha dikkatli olunmalı.
Pili ısıtan tek şey akımdır. Akım limitini ayardan kısarsanız şarj süresi uzar. Isı oluşmaz. Daha Güvenli dolum olur.
Ama, Belli bir güvenli dolum yapmışsınız ve ayarınız iyi gibi. Dokunmayın bence.
Başarılar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri