Adaptör hakkında bilği , fikir önerisi . Teşekkürler .

meanwell marka notebook adaptörü hiç görmedim notebooklarin son 10 yılda çok gelişmesinden dolayı çektiği akımlar çok arttı mesela monster noteboklarda 16.9amper 19.5volt adaptör var 2tane paralel kullanan model de var 2 adet 16.9 amper adaptörün ağırlığı cihazdan daha fazla bu durum da kullanıcılar çok zorlanıyor.ureticiler adaptör boyutunu ağırlığını azaltmak için adaptör swicmod frekansını yükseltiyor lar bu şekilde adaptör boyu yarı yarıya düşüyor.bunu ilk gördüğüm marka Chicony markası frekans yukseltilince böyle ses sorunları ortaya çıkıyor.mesela ekran kartları da da coil vire oluyor.ekrankartlarinin besleme devreleri adaptör den cokfazla daha yüksek frekans da gerilim üretiyor.

Bilğiler için teşekkürler .

Bu sorunlu dediğim adaptörün servise gönderdiğimde ne gibi açıklayıcı bilğiler yazmalıyım .

Bilğiler için teşekkürler .

Bu sorunlu dediğim adaptörün servise gönderdiğimde ne gibi açıklayıcı bilğiler yazmalıyım .
Gürültü yaptığını yazın aynı ürünün yenisiyle birebir karşılaştırılması nı isteyin tüm adaptörler aynısını yapıyor ise servis bunu arıza olarak kabul etmez

Gürültü yaptığını yazın aynı ürünün yenisiyle birebir karşılaştırılması nı isteyin tüm adaptörler aynısını yapıyor ise servis bunu arıza olarak kabul etmez

MSI KATANA 17 B12VEK-083XTR ( DOS ) Chicony Adaptör ( sorunlu )
MSI KATANA 17 B12VEK-282TR ( WIN 11 ) Delta Adaptör
Bu iki laptop aynı ürün sadece satış kodu ve işletim sistemi farklı
Adaptörlerin firmaları değişik .
İlk konu mesajı .

Chicony adaptör ile Delta adaptör karşılaştırıldığında farklı sesler . ( 2 filitreli )
Delta adaptörü kulağa dayadınmı çok inceden cızırtı sesi veriyor normal gibi ( filitresiz )

Chicony adaptör ile Chicony adaptör ile karşılaştırmayı bilmiyorum .
Bir yerden bulsam dinleme yaparım .

Sonuç tğm Chicony adaptörler serisinde aynı sesli çıksa dahi kalitesiz üretim olarak görüyorum .

Bildiğim aynı bilgisayar 2 adet farklı adaptör firması kullanımı .

Tüm ürünler aynı şekilde ise üretim hatasıdır.
Hiç bir indoor adaptörde en küçük ses olmamalıdır.

Chicony adaptör ( tam sorunlu ses bariz inceden biraz daha ses yüksek eski modemlere bağlantı sesi gibi ve arkadaşın yüklediği ses gibi ) ile Delta adaptör ( iade eder konumda ) iki adaptörde sorunlu + diğer adaptörler ? oluyor gibi .

Diğer test ( eski laptop serileri )
Acer orj , gomax , asus orj hafif inceden ses cızırmada gibi . ( 1 filitreli )
Deltada aynı ses . ( filitresiz )

Filitre dediğim . ( foto )

**********************************************************************************

Ana konu dışı sayılır .

Monster Tulpar T7 V22.2 17.3'' 2K 165Hz serisindede bu Chicony adaptör kullanılmış .

https://forum.donanimhaber.com/mons...k-165hz-1-yil-monster-tr-garantili--154141440

z11.png

Acer Aspire A715-43G model laptopun kutusundan Chicony Technology adlı bir markanın adaptörü çıktı

https://www.technopat.net/sosyal/ko...ony-marka-adaptoer-cikmasi-normal-mi.2384955/

Filitre dediğim . ( foto )

qqq.png

Son düzenleme:
Monster Tulpar T7 V22.2 17.3'' 2K 165Hz serisindede bu Chicony adaptör kullanılmış .
Burada markayı sorgulamaktan ziyade ürün kalitesini sorgulamak gerekmektedir.
Son yıllarda döviz artışlarından beri adaptörlerde ciddi üretim hataları ve adi ürünler cep telefonları adaptörlerinde bile bulunmaktadır.
Tulpar T7 PC günümüz rayiç bedeli takribi 40.000TL ila 60.000TL arası PC lere eşdeğerdir. Eski nesil üretim olduğu için fiyat kıyaslaması yapamıyorum. Ancak üst seviye bir işlemci, orta seviyenin bir tık üzeri ekran kartı ve diğer bileşenleri ile günümüzde hala oldukça hızlı bir üründür.
1000$ ve üzeri ürünler için kullanılan PSU'lar da haliyle daha güçlü, tekniğine uygun yapılmış ve tested ürün olak zorundadır.
Her markanın hem kötü hem de kaliteli ürünleri de bulunmaktadır.

NOT:
Kablodaki aparak bir ferrit nüvedir. Adaptörün sesi ile hiç ilgisi yoktur. Bu aparat gerek PC den gelebilecek parazitleri, gerekse güç kaynağından gelebilecek parazitleri mümkün mertebe azaltmak için konulmuşlardır.
Ancak kalite unsuru olarak değerlendirilmezler. Bir adaptör tekniğine uygun imal edilmişse böyle bir aparata gerek bile görülmez.

Burada markayı sorgulamaktan ziyade ürün kalitesini sorgulamak gerekmektedir.
Son yıllarda döviz artışlarından beri adaptörlerde ciddi üretim hataları ve adi ürünler cep telefonları adaptörlerinde bile bulunmaktadır.
Tulpar T7 PC günümüz rayiç bedeli takribi 40.000TL ila 60.000TL arası PC lere eşdeğerdir. Eski nesil üretim olduğu için fiyat kıyaslaması yapamıyorum. Ancak üst seviye bir işlemci, orta seviyenin bir tık üzeri ekran kartı ve diğer bileşenleri ile günümüzde hala oldukça hızlı bir üründür.
1000$ ve üzeri ürünler için kullanılan PSU'lar da haliyle daha güçlü, tekniğine uygun yapılmış ve tested ürün olak zorundadır.
Her markanın hem kötü hem de kaliteli ürünleri de bulunmaktadır.

NOT:
Kablodaki aparak bir ferrit nüvedir. Adaptörün sesi ile hiç ilgisi yoktur. Bu aparat gerek PC den gelebilecek parazitleri, gerekse güç kaynağından gelebilecek parazitleri mümkün mertebe azaltmak için konulmuşlardır.
Ancak kalite unsuru olarak değerlendirilmezler. Bir adaptör tekniğine uygun imal edilmişse böyle bir aparata gerek bile görülmez.

Bilgiler için teşekkürler. .
Uzmanı sizsiniz.
Marka olarak verdiğim linkler firmalar kullanmış tabiki iyi kötü gözle bakmak istemiyorum bazı ip uçları delta yönlendiyor.
Değişim oldu diyelim delta almak daha mantıklı gibi geldi
Devre tasarımı ve çalışma sistemini biliyorsunuz uzman sizsiniz keşke içi açılmış adaptörler veya şeması olsa idi .

Benim düşüncem yüzeysel .içini görsemde elektronik bilgim yok .
2 filitre olması bir adaptör için iyimi ?
Yoksa hiç filitre olmayan adaptör mu iyi imajı.
Filitresiz başarılımidir. Yoksa filtreli mecburiyet mi konmuş
Delta adaptör daha az da olsa küçük
Küçükluk iyimi yoksa kötümü
Devre tasarımı ?
Akılda kalan kafa bulandici durumlar.

Şema yoksa devre tasarımıni görmedik sonra boşuna konuşuyoruz sanki .

Röntgenini çeksek içini görsek buluş.

Tavsiyeleriz kolay gelsin sağlıcakla.

Yazımda hata olabilir cep tel yazıya hiç alışamadım.
Kofre yazıyorum köfte yazıyor bazen .

Benim düşüncem yüzeysel .içini görsemde elektronik bilgim yok .
2 filitre olması bir adaptör için iyimi ?
Yoksa hiç filitre olmayan adaptör mu iyi imajı.
Filitresiz başarılımidir. Yoksa filtreli mecburiyet mi konmuş
Delta adaptör daha az da olsa küçük
Küçükluk iyimi yoksa kötümü
Devre tasarımı ?
Akılda kalan kafa bulandici durumlar.
Günümüz cihaz yapım kalite unsurları ele alındığında ferrit bead (Filtre) olması iyi olacaktır.
Gerçekten tekniğine uygun yapılmış bir adaptörde kullanılmayabilir. Ancak böyle bir adaptör de hiç ucuz olmayacaktır.
Teknik olarak incelendiğinde her iki ürün de aynı kalitede ve aynı teknik özelliklerde ise küçük ebat haliyle daha iyidir. Ancak özellikler aynı değilse kıyaslama yapmak yanlış olacaktır.
Örneğin aynı güce sahip iki adaptörün birisinde giriş ve çıkış filtrelemesi için daha iyi tasarım yapılmış, ilave malzemeler kullanılmışsa, dolayısı ile daha büyük ebatlı ise büyük olan daha iyidir deriz.

Günümüz cihaz yapım kalite unsurları ele alındığında ferrit bead (Filtre) olması iyi olacaktır.
Gerçekten tekniğine uygun yapılmış bir adaptörde kullanılmayabilir. Ancak böyle bir adaptör de hiç ucuz olmayacaktır.
Teknik olarak incelendiğinde her iki ürün de aynı kalitede ve aynı teknik özelliklerde ise küçük ebat haliyle daha iyidir. Ancak özellikler aynı değilse kıyaslama yapmak yanlış olacaktır.
Örneğin aynı güce sahip iki adaptörün birisinde giriş ve çıkış filtrelemesi için daha iyi tasarım yapılmış, ilave malzemeler kullanılmışsa, dolayısı ile daha büyük ebatlı ise büyük olan daha iyidir deriz.

Teşekkürler.

Kolay gelsin sağlıcakla.

Son düzenleme:
Biraz geç görsem de bu konu hakkında ben de yorum yapmak istiyorum. Ses tahminimce adaptördeki bobinler veya smps trafosundan geliyor. Yukarıdan da anlaşıldığı üzere kalitesiz adaptörlerin ses çıkarması muhtemel. Bu sorunu çözmek için yanlış bilmiyorsam adaptörün içini açıp trafo kısmına japon yapıştırıcısı damlatanlar vardı. Ancak bu tarz laptop adaptörlerinde vida bulunmadığı için açılması daha meşakkatli oluyor. Zaten sizin garantiniz varsa bence de açmak mantıksız olur. Adaptör markası bu konuda önemli gerçekten. Kaliteli adaptörlerin de sorun çıkarma ihtimali sıfır olmasa da çok düşük ihtimalle sorun çıkarabiliyorlar. Bu durumda marka olarak Delta, Lite-On, Asus gibi adaptörleri tercih etmek daha mantıklı. Bu markalardan bulunamıyorsa herhangi bir bilgisayar üreticisi olan markalardan da alınabilir. (Toshiba gibi). Bende de Harman Kardon marka hoparlörün orijinal adaptörü yükte değilken ötme, cırlama sesine benzer sesler çıkarıyor. Yani bu konuda her üreticinin adaptörü kaliteli olacak diye bir kaide yok. Aynı zamanda elimde Asus ve Lite-On marka Laptop adaptörleri de mevcut. Tahminimce Lite-On marka adaptörün kısa devre koruması mevcut. Çıkışını kısa devre yaptığınız zaman sigorta gibi adaptörün enerjisi kesiliyor ve üzerindeki ışık sönüyor. Siz adaptörün fişini çıkarıp geri takıncaya kadar enerji gelmiyor. Fakat Asus ve Harman Kardon adaptörlerinde böyle bir durum tespit etmedim. Belki bu adaptör Lite-On un her modelinde mevcut değildir ama bendeki modelde bu şekilde. Bu arada konu sahibi hocam mümkünse adaptör iade edilebiliyorsa iade etmenizi öneririm.

Smps Adaptör girişlerinde EMI filtrelerin kullanılması
Çıkışta, Nüveler ve filtrelerin kullanım amacı;
Elektro manyetik alan etkisini azaltmak içindir.
Smps devreler yapı olarak gürültülü frekans üretir, gürültülü frekans yüklüdür.
Kaynaktan alıcıya kadar frekanstaki gürültü ve parazitlerin bastırılması gerekir.
Kaliteli devrelerde aynalama/ekranlama gibi koruma yöntemleri olsa da; nihayetinde temizlenmiş gerilim alıcıya kadar korunmalı dır.
Burada nüveli aparatlarla da gürültü bastırılır.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri