Adaptör hakkında bilği , fikir önerisi . Teşekkürler .

Bu inlemenin nedeni trafo sargısı/nüvesinin gevsekliği olabilir mi? Saç trafolarda benzer sorunlarla karşılaşabiliyorsunuz.

Hem Delta adaptörleri sanıldığı kadar kötü bir marka değildir. Asus'ta adaptörlerini Delta'ya yaptırıyordu.

Bu inlemenin nedeni trafo sargısı/nüvesinin gevsekliği olabilir mi? Saç trafolarda benzer sorunlarla karşılaşabiliyorsunuz.

Hem Delta adaptörleri sanıldığı kadar kötü bir marka değildir. Asus'ta adaptörlerini Delta'ya yaptırıyordu.

Yükte
Normalde bu durumları anlamak güç .
Msi Delta adaptörü kulağa dayadınmı çok inceden cızırtı sesi veriyor normal gibi ( filitresiz )
Acerde Delta adaptör kullanıyor . ( 1 adet filitre )
Diğer Acer orj Delta adaptörü inceden oda aynı sesi veriyor .
Acer için yedek Gomax adaptörüde oda aynı sesi veriyor .

Msi Chicony Adaptör Ölçüm : sabit 20.2 Volt filtreli ( sorunlu ) görüyorum ( iki filitreli )
İnleme gibi kulağa dayadınmı sesi veriyor gece sessiz ortam olunca biraz az daha mesafede anlaşılır oluyor
Normalde anlaşılmıyor biraz kafayı takınca hassas dinleme kulağa dayayınca yapınca odaklanınca ses geldiğini hissediliyor .

Servis ile konuşucağım ne diyecek . ürün garantili ( Chicony adaptör ) için .
Deltayı kabul etmezde . ürün garantili ( Delta adaptör )

Son düzenleme:
Adaptöre kulak dayamak ve duyulan ses ...
Tüm smps devrelerde bu durum oluşur.
Acaba sizin hassasiyetiniz olabilir mi?
Smps devreler, maliyeti ve hacmi azaltmak için , voltajdaki frekans yükseltilip (28-30 kHz,) trafoyu küçülterek istenilen voltaj elde edilmektedir.
Adaptör tam güçte çalıştırınca devamlı yüksek frekans vızıltı olarak hissedilebilir bu normal bir durum.
Laptop kapalıyken adaptör sakin durumda... aynı vızıltıları yapıyorsa ; garanti dahilinde değişim isteyin.
Aslında, Laptop çalışırken adaptörün de %50 güçte çalışması ve bu vızıltının olmaması gerekir .
Maliyeti düşürmek icin, laptopun normal çalışması adaptörün tam güçte, azami sınır değerde çalıştırılması anormal...

Adaptöre kulak dayamak ve duyulan ses ...
Tüm smps devrelerde bu durum oluşur.
Smps devreler, maliyeti ve hacmi azaltmak için , voltajdaki frekans yükseltilip (28-30 kHz,) trafoyu küçülterek istenilen voltaj elde edilmektedir.
Adaptör tam güçte çalıştırınca devamlı yüksek frekans vızıltı olarak hissedilebilir bu normal bir durum.
Laptop kapalıyken adaptör sakin durumda... aynı vızıltıları yapıyorsa ; garanti dahilinde değişim isteyin.
Aslında, Laptop çalışırken adaptörün de %50 güçte çalışması ve bu vızıltının olmaması gerekir .
Maliyeti düşürmek icin, laptopun normal çalışması adaptörün tam güçte, azami sınır değerde çalıştırılması anormal...

Evet hassaslık oluştu .

Delta adaptör evet dediğiniz gibi bencede normal .
Zaten Acer orj +gomax adaptör ile aynı durum
Laptop power açıldığında ses başlıyor . ( win açılması esnasında )
Sorunlu dediğimde adaptörde aynı şeklide birinin ses değişik .

Her iki laptop power açıldığında ses başlıyor . ( win açılması esnasında )
Sesin bir faklı . derinden kulağa yaklaştırınca .

Tam dikkat etmedim ama sanırım ses yapıyor bir müddet sonra ses duruyor kondansörler boşalıyor galiba .
Tekrar testler yapmam gerekir . ( unutkanlık !!! )

Normalde kafayı takmasan diyelim .
Sesi çalıştığını anlamassınız .

Dell, HP ve Asus markasına ait üç adaptörün sesini dinledim. Aralarında en sesli çalışan Asus, en sessiz çalışanı HP. Model model seslerde farklılıklar olabilir ancak benim elimdekilerde durum bu şekilde.
Asusun sesini kaydedebildim fakat HP ve Dell in sesini çok uğraşmam rağmen kaydedemedim.
Yalnız üç markanında sesini ancak kulağınızı adaptöre dayayıp duyabilirsiniz. Çok çok sessiz bir ortamda Asus un sesi belki uzaktanda duyulabilir.​

Asus :
https://on.soundcloud.com/eFa2c

Dell, HP ve Asus markasına ait üç adaptörün sesini dinledim. Aralarında en sesli çalışan Asus, en sessiz çalışanı HP. Model model seslerde farklılıklar olabilir ancak benim elimdekilerde durum bu şekilde.
Asusun sesini kaydedebildim fakat HP ve Dell in sesini çok uğraşmam rağmen kaydedemedim.
Yalnız üç markanında sesini ancak kulağınızı adaptöre dayayıp duyabilirsiniz. Çok çok sessiz bir ortamda Asus un sesi belki uzaktanda duyulabilir.​

Asus :

İlğiniz için teşekkürler .

Sorunlu adaptör dediğim Chicony Adaptör Ölçüm : 20.2 Volt 2 adet filtreli sorunlu dediğim .

Evet bu ses benzer ( ses tonu ve ses gecikmesi etkisi ? ile hafif değişimli ses sonuçta aynı ses )
Adaptör power prize takılı enerjili ve adaptör jakı laptopa takılı laptop açılmadan hafif cızırtı sesi laptop açıldıktan sonra link verilen ses .
Adaptör kablo Jakı boşta laptopa bağlı değil iken ses yok .

kulak adaptöre dayanınca ve sessiz ortam ve gece adaptöre çok yakın temas durumunda ( hassas ses dinlemesi ile özel odaklanma ( kafayı takma )
İnceden derinden eski modem bağlantı sesine benziyor .

Cep kayıt sesi ile orj adaptörden dinlemede az biraz fark ediyor .
Ses kayıtı kayıt cihaz kalitesi , kulak duyum kalitesi ve diğer dış ses azda olsa etkisi .

Çok hassas ve takıntılı oldum galiba .

Diğeri Delta cızırtı gibi kulak adaptöre dayanınca çok derinden ses .

20240207_145044-jpg.105280

Son düzenleme:
Delta markanın ürünlerini ben beğeniyorum bence mümkünse delta marka adaptör e gec
Aynı görüşteyim. Smps güç kaynaklarında ilk tercihim meanwell, sonraki tercihim deltadır. Tabi her markanın iyi kalite, kötü kalite ürünleri olabilir.​

meanwell marka notebook adaptörü hiç görmedim notebooklarin son 10 yılda çok gelişmesinden dolayı çektiği akımlar çok arttı mesela monster noteboklarda 16.9amper 19.5volt adaptör var 2tane paralel kullanan model de var 2 adet 16.9 amper adaptörün ağırlığı cihazdan daha fazla bu durum da kullanıcılar çok zorlanıyor.ureticiler adaptör boyutunu ağırlığını azaltmak için adaptör swicmod frekansını yükseltiyor lar bu şekilde adaptör boyu yarı yarıya düşüyor.bunu ilk gördüğüm marka Chicony markası frekans yukseltilince böyle ses sorunları ortaya çıkıyor.mesela ekran kartları da da coil vire oluyor.ekrankartlarinin besleme devreleri adaptör den cokfazla daha yüksek frekans da gerilim üretiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri