Şerit led güç kaynağı hakkında

musti35

Üye
Merhaba arkadaşlar;

elimde 150 Volt DC adaptörlü sıra led aydınlatma var.
Aşırı aydınlatma yaptığı için led parlaklığını kısmak istiyorum.

150 Volt DC çıkışı dim edecek bir ürün bulamadım.

Acaba adaptör girişindeki Şebeke voltajını dimmer anahtarla(Aşağıdaki linkte) biraz düşürsem adaptör çıkışı DC voltajı düşürebilir miyim?

Önerileriniz nelerdir?

Şimdiden teşekkür ederim.

https://www.hepsiburada.com/setel-b1144-33771f99a9e-dimmerli-toprakli-erkek-fis-gri-p-HBCV00002OEC60

Led ve sürücüsünün fotoğraflarını paylaşabilir misiniz?

Ekli dosyalar

• 20240205_185836 (Custom).jpg
    20240205_185836 (Custom).jpg
    104.6 KB · Görüntüleme: 12
  • 20240205_185845 (Custom).jpg
    20240205_185845 (Custom).jpg
    80.5 KB · Görüntüleme: 12
Sürücünüz dim edilebilir özellikli. Bilgi kağıdında çıkıştaki direnç ile çıkış akımının ayarlanabileceği yazıyor. İsterseniz (ledlere gelebilecek zararı göze alıp) direnci söküp bir deneyin.

1707152036052.png

Son düzenleme:
Sürücünüz dim edilebilir özellikli. Bilgi kağıdında çıkıştaki direnç ile çıkış akımının ayarlanabileceği yazıyor. İsterseniz (ledlere gelebilecek zararı göze alıp) direnci söküp bir deneyin.

Ekli dosyayı görüntüle 105218
Sağolun hocam.
Çıkıştaki direnç yerine pot bağlayarak dim edebilirim anlamına mı geliyor?
Parlaklığını düşürmek istiyorum ledlerin.

Sağolun hocam.
Çıkıştaki direnç yerine pot bağlayarak dim edebilirim anlamına mı geliyor?
Parlaklığını düşürmek istiyorum ledlerin.
Bilgi kağında yazılım aracılığıyla ya da çıkıştaki direnç aracılığıyla led parlaklığı değiştirebilir diye yazmışlar. Garanti olsun diye bir pot alın, çıkıştaki direnç değerini ölçüp potun değerini de o direnç değerine göre ayarlayıp direnç yerine potu takın. Daha sonra potu yavaşca çevirerek ledin parlaklık durumunu gözlemleyin.​

Bilgi kağında yazılım aracılığıyla ya da çıkıştaki direnç aracılığıyla led parlaklığı değiştirebilir diye yazmışlar. Garanti olsun diye bir pot alın, çıkıştaki direnç değerini ölçüp potun değerini de o direnç değerine göre ayarlayıp direnç yerine potu takın. Daha sonra potu yavaşca çevirerek ledin parlaklık durumunu gözlemleyin.​
Dediğiniz gibi yapıp deneyeyim.
Çok teşekkür ederim, sağolun.

İyi akşamlar

@serkan_48 inde belirtmiş olduğu üzere önce mevcut led akımını ölçün ya da şuanda takılı olan direncin değerini aşağıdaki formülde Rset yazan yere koyup mevcut çıkış akımını hesaplayın ve bu akımın üzerine çıkmayın. Mevcut led akımının üzerine çıkarsanız led modülünüz zarar görür.​

1707157891275.png

Başka bir ürüne ait aşağıdaki gibi bir tablo buldum. Direnç değeri arttıkça çıkış akımı azalıyor.

1707158104778.png

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri