Ayarlı Güç Kaynağı Problemi.

Merhaba

Evde kendi imkanlarımla basit bir ayarlı güç kaynağı yapmaya çalışıyorum. Elimde HP nin 20V 7A lik laptop adaptörü var. Bunu XL4016 Dc-Dc dönüştürücüye bağladığımda kendini korumaya alıyor. (izlediğim videolarda bundan daha az güce sahip adaptörlerle bile ayarlı güç kaynağı yapanlar vardı)

Yalnız benim güç kaynağında anlamadığım bir durum var. resimde belirttiğim gibi çıkışta 3 tane kablo var. Biri beyaz kaplı diğer ikisi çıplak kablo. Çıplak kabloları ölçtüğümde 20V veriyor. Bu yüzden dönüştürücünün + ve - kısmına bunları taktım ve beyaz kabloyu boşta bıraktım. Acaba adaptörün kendini korumaya almasının nedeni bu olabilir mi?

Not: 18650 pillerle XL4016 yı beslediğimde sorunsuz çalışıyor. Yani adaptör tarafında sorun var gibi.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
adaptor.png

Tek beyaz kablonun içinden çıkan iki kabloyu kullanacaksınız. Canlı olan 19-20 v. Aralığında dır. diğer uç gnd. Öteki kablonun ucunu kıvırıp bantlayın . kullanmayın.

Merhaba. Dediğiniz gibi yaptığımda ölçü aleti sıfır değerini veriyor. (daha önce bu sekilde denediğim için 2 çıplak kabloyu denemiştim. Onları ölçtüğümde 20v veriyor)
ADAPTOR2.png

Canlı uç ile gnd yi birlikte kullanabilirsiniz
Direnç bağlayarak şarj cihazını test etmenize gerek yoktur

Toshiba nın geliştirdiği (istediği) bir özellik olan ID kablosu sadece laptopla şarj cihazının uyumu ( aynı marka olması ) içindir.
Kablonun ID ucunu bantlayın.

Son düzenleme:
Canlı üç ile gnd yi birlikte kullanabilirsiniz
Direnç bağlayarak şarj cihazını test etmenize gerek yoktur

Toshiba nın geliştirdiği (istediği) bir özellik olan ID kablosu sadece laptopla şarj cihazının uyumu ( aynı marka olması ) içindir.
Kablonun ID ucunu bantlayın.
Ama canlı uç ile grnd XL4016 ya bağladığımda adaptör korumaya geçiyor. yani xl4016 ya bağlamadan açıkta ölünce 20v elde edebiliyorum. Ama benim sorunum xl4016 ya bağlayınca adaptörün çalışmaması.

XL4016 modülde sorun olabilir mi?

Bağlantılar doğru mu?

XL4016 modülü başka güç kaynağında test ediniz.

Son düzenleme:
XL4016 yı 18650 pil grubuyla 14v olarak test ettim. herhangi bir sorun yaşamadım. Ama elimde başka bir adaptör var mı bakayım.

Başka adaptör aramanıza gerek yok. Sorun adaptör değil.
Şarj cihazı zaten çalışıyor 20V DC çıkış veriyor.
Canlı uç ile gnd yi, modüle doğru bağlantı yapıp kullanacaksınız.
XL4016 da sorun varsa; Toshiba şarj cihazı çıkışını kapatır.
Modül sağlamsa; şarj cihazı sağlamsa;
başka yerde sorun vardır. Kontrol edin.

Forum istatistikleri

Konular
128,192
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri