Ayarlı Güç Kaynağı Problemi.

Merhaba

Evde kendi imkanlarımla basit bir ayarlı güç kaynağı yapmaya çalışıyorum. Elimde HP nin 20V 7A lik laptop adaptörü var. Bunu XL4016 Dc-Dc dönüştürücüye bağladığımda kendini korumaya alıyor. (izlediğim videolarda bundan daha az güce sahip adaptörlerle bile ayarlı güç kaynağı yapanlar vardı)

Yalnız benim güç kaynağında anlamadığım bir durum var. resimde belirttiğim gibi çıkışta 3 tane kablo var. Biri beyaz kaplı diğer ikisi çıplak kablo. Çıplak kabloları ölçtüğümde 20V veriyor. Bu yüzden dönüştürücünün + ve - kısmına bunları taktım ve beyaz kabloyu boşta bıraktım. Acaba adaptörün kendini korumaya almasının nedeni bu olabilir mi?

Not: 18650 pillerle XL4016 yı beslediğimde sorunsuz çalışıyor. Yani adaptör tarafında sorun var gibi.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Ekli dosyayı görüntüle 105062
Adaptör korumaya geçiyorsa hangi amper değerinde korumaya geçtiğini bilmek lazım.
O değere göre adaptör ile dönüştürücü arasında akım sınırlayıcı bir direnç veya devre koymalısın.

Ama canlı uç ile grnd XL4016 ya bağladığımda adaptör korumaya geçiyor. yani xl4016 ya bağlamadan açıkta ölünce 20v elde edebiliyorum. Ama benim sorunum xl4016 ya bağlayınca adaptörün çalışmaması.
Şarj cihazının alt/üst resimlerini ekler misiniz?
Şarj cihazı sorunlu gibi...

Merhabalar.
Pil grubu ile xl4016 ya giriş gerilimi uyguladım sorun yok demişsiniz peki xl4016 dan çıkış alındımı çıkış gerilimi ölçüldümü.
Gerilim ayar trimpotundan ayar yapılarak regülatörün sağlamlığından emin olalım.
Xl4016 çıkışı kısa devre olabilirmi?

Merhabalar.
Pil grubu ile xl4016 ya giriş gerilimi uyguladım sorun yok demişsiniz peki xl4016 dan çıkış alındımı çıkış gerilimi ölçüldümü.
Gerilim ayar trimpotundan ayar yapılarak regülatörün sağlamlığından emin olalım.
Toshiba Şarj cihazı çıkış voltajına XL4016 modülü bağlayınca; (benim anladığım)
Herhalde çökme yapıyor.

12v luk bir başka laptop adaptörü ile denedim. Onda sorun çıkarmadı. Hp nin 20v luk adaptörü sanırım seçici davranıyor. Yazık oldu elimde başka o kapasitede adaptörde yok. Mecburen 18650 pillerden 6 tane kullanarak 24v elde edip taşınabilir ayarlı güç kaynağına çevireceğim.

Seçici davranmıyor.
Toshiba şarj cihazı arızalı.

Arızalı kondansatörler var. Yeterli akımı sağlayamıyor.
Yarın içini açıp bir bakayım. Gözle görülür bir sıkıntısı var mı.
Merhabalar.
XL4016 ile adaptör bağlantısı yapıldıgında dönüştürücünün yeşil ışığı yanmıyor ve çıkış tarafı sıfır gösteriyor. Zaten volt/amper göstergesinede elektrik gitmiyor. Pil ile yaptığım denemelerde volt ve amper vs hersey xl4016 da düzgün çalışıyor.
Adaptör korumaya geçiyorsa hangi amper değerinde korumaya geçtiğini bilmek lazım.
O değere göre adaptör ile dönüştürücü arasında akım sınırlayıcı bir direnç veya devre koymalısın.
Akım çeken hiç bir cihaz bağlı değilken bile çalışmıyor. Sanırım adaptörde bir sıkıntı var.
Adaptör sorununu çözünceye veya yeni bir adatör buluncaya kadar 6 lı pil grubuyla çalıştırdım. Hersey iyi hoş ama ortada bir cihaz bağlantısı yokken bile (dönüştürücü hariç) Ekrandaki 21V luk değer ufak ufak düşmeye başladı. Yani bu haliyle yük yokken bu şekilde pil boşalıyorsa 10dk yı geçmez tamamen enerjisi biter. Yani mobil olarak hiç efektif değil.

Bu arada eski bir mini pc kasasından yaptım. Üst kapağı, diğer potans ve usb portları henüz takılı değil.
ada1.png
ada2.png
ada3.png

Son düzenleme:
Merhaba

Adaptörün içini çekebildiğim kadar detaylı çektim. Kondansatörler sağlam gibi duruyor. Tam olarak kasasını açamadım.
IMG-20240201-WA0033.jpg
IMG-20240201-WA0034.jpg
IMG-20240201-WA0035.jpg
IMG-20240201-WA0036.jpg

Çıkış voltajı sabit mi, aşağı/yukarı gezinme var mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri