Arçelik 6230 Bulaşık Makinası Kart Arızası

abrekahmet

Üye
Katılım
30 Nis 2009
Mesajlar
34
Puanları
3
Yaş
52
Merhaba Arkadaşlar;
Bulaşık makinasından yanık kokuları gelmesi üzerine söke söke karta kadar ulaştım. Sonra kart üzerinde ki triakın yanık olduğunu gördüm ve bulunduğum yerde triak bulamamam üzerine internet üzerinden yeni kart siparişi yaptım taktım. Makina çalıştı, ikinci yıkamaya tekrar kokular gelmeye başlayınca tekrar söktüm fakat bu sefer kokunun geldiği yer kart değildi. :(

Neyse, makinanın motoruna gelen kabloların motor uçlarına giden kablolara bağlandığı soketlerin yandığını gördüm ve şükrederek motorun sağlam olduğunuda anlayınca soketleri by-pas bağlayıp tekrar makinayı çalıştırayım dedim kiiiiii, bu seferde yeni kartın olduğu yerden bir çıtırtı ve koku yayıldı :mad:

tabi açtığımda yeni kartın üzerinde bulunan aynı triakın yandığını gördüm malesef.

ne yapayım ne edeyim derken, burada yazan arkadaşlardan birisi sağolsun yardımcı oldu. msj. ile telefon ile derken ölçüm cihazıyla yanan triakın karşısında bulunan soketteki sarı kabloyu takip ettim ki o da motora gidiyordu. yani daha önce yanıpta by-pass ettiğim kablo.

sistemde kısadevre olduğu belli, aradım taradım bir türlü kısa devreyi bulamıyorum. 220 ile test ettiğim motor, devridaym, su seviyesi, rezistans hepsi normal çalışıyor. kablolarda kısadevre yok, gövdeyle kabloları; Kabloları birbiriyle ölçtüm hiç bir şekilde kaçak göçek yok.

makina öylece sökülü duruyor. arçelik 6230 makinamın a306 tipinde ki kartına triak alacağım ama bu triakın gerçek numarası felan bilmiyorlar burda. modeli belli değil yani.

sizden istirhamım;

1- bu kısadevre konusunu nasıl çözebilirim?

2- kartta ki triyakı nasıl bulabilirim? zira kartın yenisine yine bi 90 tl bayılmak istemiyorum.

triak alıp yapabilirsem kendim değiştireceğim, yoksa elektronikçilere götüreceğim.

yardımcı olabilirseniz sevinirim. kolay gelsin
 
Son düzenleme:
Konu Sah
abrekahmet

abrekahmet

Üye
Katılım
30 Nis 2009
Mesajlar
34
Puanları
3
Yaş
52
arkaplan teşekkür ederim. konu benzer. bana sonradan gelen kartın uyumsuz olabileceğini düşünüyorum. çünkü öncesinde ki role ve diğer bileşenlerin üzerinde 12v yazılı iken sonradan gelen kartın üzerinde 9v yazılı. verdiğin linkten sonra ulaşılabilen şarksoğutma sitesine sanırım yalnızca esnaflar kayıt yaptırabiliyor olsa gerek ama benim orjinal kartın resmine ulaşmak mümkün orada. fiyatı da yalnızca üyeler görebiliyor... aranızda üye varsa fiyatı yazabilirse sevinirim.

by lent, bende kartla ilgili bilgisi olan bir arkadaş işaretlediğim daha sonra yanan parçaya triak demişti. yani iki ayağı var görülüyor ön tarafta. onun yanında ki lerde sizin linkte görüntülenenler; üç ayaklı olanlar.

aynı zamanda şekil olarak ta kare şeklinde.
 

Ekli dosyalar

  • 846.9 KB Görüntüleme: 207
Moderatör tarafında düzenlendi:

by lent

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Katılım
21 Nis 2009
Mesajlar
10,655
Puanları
3,258
O parçanın üzerindeki yazılan kodunu paylaşır mısınız, parça d2pak adıyla paketli daha çok mosfeti andırmakta.
 
Konu Sah
abrekahmet

abrekahmet

Üye
Katılım
30 Nis 2009
Mesajlar
34
Puanları
3
Yaş
52
Doğrudur. Direk motora giden kablo. Soketin 4. Çıkış ucunda yer alıyor. Kablo ve diğer kablolarda kısa devre yok.

O parçanın üzerindeki yazılan kodunu paylaşır mısınız, parça d2pak adıyla paketli daha çok mosfeti andırmakta.
ilk yanan kartın triakında ki numara: CC198629
son aldığım kartın ; ;; ;; : L060 GF305425 ayrıca triakın üstünde çok küçük yuvarlak bir yer vardı orada da: C16 yazıyordu

Tabi bunlara büyüteçle bakmak mümkün oldu.

tekrar kontrollerim sonrasında herhangi bir yerden kısadevre yapmadığı kanaatim kesinleşti. ancak şunu yapmayı düşünüyorum; motorun ve diğer 220v luk elemanların çektiği akımı tespit etmek istiyorum. çünkü, gördüğüm kadarıyla, yanan triaktan çıkan kablo motora giriyor; ancak, motorun dönüş kablosuna 220v luk diğer elemanlar bağlı. Şemayı yeni çözmeye başladım. dolayısıyla bu elemanların her birinin çektiği akım, yanan triak tan geçen akımı etkiliyor. bu faktörü göz önünde bulundurmak gerekir diye düşünüyorum. ne dersiniz?
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Konu Sah
abrekahmet

abrekahmet

Üye
Katılım
30 Nis 2009
Mesajlar
34
Puanları
3
Yaş
52
başka marka ama belki genel çalışma prensibi bilği , probleminizi çözmekte yardımcı olur .

https://forum.donanimhaber.com/bulasik-makinesi-kart-arizasi-bosch--37103427

http://www.picproje.org/index.php?topic=7342.0
arkaplan teşekkür ederim. bilgilenmeye çalışıyorum. yukarıda paylaştığım kart resminde yanan parçanın triak olduğunu zannetsekte, yanında bulunan parçaların 3 ayağı olduğu ve yanan parçanında yine resimde ve bende ki yanan parçalarda iki ayaklı olduğu düşünülürse bu parçalar arasında bu açıdan fark olduğu muhakkak. kare şeklinde ki yanan parça triak olmayabilir mi? yada, yanında ki üç ayaklı parçalar ne olabilir

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/tristör-ve-triyak-arasındaki-farklar.10735/

linkte çok güzel bilgilendirme yapılmış çok faydalandım. triak ve tröst hakkında.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
110,939
Mesajlar
781,467
Kullanıcılar
409,182
Son üye
aknnn
Üst