Ani su ısıtıcı elektirik çarpması

eozenir

Üye
Katılım
8 Mar 2013
Mesajlar
12
Puanları
1
Yaş
36
termoking marka banyo ani su ısıtıcısı var. duşta değilken çarpma olmuyor ama, ayaklar ıslandımı musluğa dokununca çarpma oluyor.bu nedendir? topraklamada var. ama aynı topraklamaya üst katta 50 litrelik termosifon ve bulaşık makineside bağlı.gerçi üstteki termosifondada kırmızı ışık yanarken duş alırken hafif bir karıncalama yapıyor musluğa dokununca.acaba onlardan mı oluyor.musluğu plastik musluk ile değiştirmeyi düşünüyorum bu çarpma olmasın diye.
 

serkan_48

Profesyonel Üye
Katılım
5 Ağu 2009
Mesajlar
11,091
Puanları
4,156
Yaş
41
Konum
Antalya
Rezistansinizda kacak var. Rezistans degismeli.

Once kacak hizli isitucidami yoksa termosifondami tesbit edilmeli. Sonra tamiri yapilmali.
 

peugeot98

Profesyonel Üye
Katılım
1 Eyl 2011
Mesajlar
1,694
Puanları
406
Konum
Akhisar
Toprak hattıda sağlam olmayabilir.
 
Katılım
12 Ara 2017
Mesajlar
607
Puanları
31
Yaş
45
plastik musluk la değiştirseniz de çözüm olmaz..elektrik su dan da geçer...yukarıda denildiği gibi öncelikle topraklamayı kontrol etmelisiniz...saygılar...
 

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
1 Eyl 2011
Mesajlar
5,811
Puanları
3,256
Konum
BURSA
Binanın mevcut topraklaması çok zayıftır, mutlaka gözden geçirilmelidir. Her üç toprak hatltıyla (topraklı prizle) çalışan cihazı ayrı ayrı topraklı prizlere takarak, hangsinde bu durumun aktif olduğunu bulmaya çalışın. Çünkü toprak hattıyla birbirleriyle olan ortak toprak bağlantısı, birinde oluşan kaçak akımın hangisinde olduğunu anlamınızı çok güçleştirir. Hangi cihaz topraklı prizdeyken musluklarla çarpılma, karıncalanma hissi oluyorsa, her üçünde de rezistans bulunduğu için bunların rezistanslarından birinden veya metal gövdeleri ile faz, nötr kablosunun kısmi iç temasıyla toprak hattına kaçak akımların geçmesi, toprak hattında bu kaçağın aktif olarak toprağa boşalmadan kalması, kaçak akım rölesi bulunmaması, hattın normal sigortayla (otomatla) kesilmemesi durumuyla direk ilgili olabilir.

Tüm musluklar, bataryalar ; toprak hattından gömülü olarak gelen metal borularla irtibatlı olduğundan, kaçak yapan cihazlar, makinelerle musluklar arasında olan temaslarda, kaçak akımların musluk üzerinden,içinden akan suyla iletilip hafifçe çarpılma durumu olabilir. Toprak hattınızın çok sağlıklı olması ve kaçak akım rölesinin evdeki pano gririşinde mutlaka bulunmasıyla, kaçak akımlar musluklar ile topraklı cihazlar/makineler arasında bir çarpılmaya neden olamaz. Bu durumda var olan bir kaçak akım rölesi cihazdaki bu kaçağı tam olarak giderinceye kadar atmış olur.

Sizi musluklar vasıtasıyla cihaz üzerinden çarpan bu kaçak akımlar, toprak hattının zayıflığı nedeniyle örneğin maasaüstü PC'inizden gelen statik elektrik bile olabilir, bu durumda kaçak akım rölesi atmaz. Normal Şebeke elektriğindeki cihaz içi faz, nötr kaçaklarında ise geçen bu kaçak akım 30 mA'in üstüne çıkıyorsa kaçak akım rölesi düşer. Kolay gelsin.
 

Forum istatistikleri

Konular
118,039
Mesajlar
832,100
Kullanıcılar
429,358
Son üye
ogzhangzlp

Yeni konular

Üst