Duştayken Elektrik Çarpması

Evet ev müstakil.

Rezistans yok.

Topraklama temelden çekildi diye biliyorum ama panodan ölçüm yapacağım birde odadan yaptığımda sonuçlar yukarıdaki gibi
Evet ev müstakil.

Rezistans yok.

Topraklama temelden çekildi diye biliyorum ama panodan ölçüm yapacağım birde odadan yaptığımda sonuçlar yukarıdaki gibi
Elektrik Mühendisleri odası ölçümleri uygun bir fiyata yapıyor. Megerle gelip ölçüm yapıyorlar. Size rapor olarak sunuluyor. Bilginize....

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Izolasyonu bozulmus bi kablodaki kacak duvardaki nemden yararlanarak musluga kadar ulasiyor olabilir. Evdeki priz ve aydinlatma linyelerine ait sigortalari tek tek kapatip kacagi kontrol ederek hangisinden kaynaklandigini bulabilirsiniz. Topraklama ve kacak akim koruma salteri mevzuuda cok onemli...

Merhaba değerli üyeler, ben elektrik teknisyeni aynı zamanda elektrik mühendisiyim. Yaklaşık 7 senedir bu alanda çalışıyorum.
Amcamın yeni yaptırdığı evde çocuğun odasına banyo yaptırmış fakat evin diğer duşlarında bir sorun yokken bu duşta elektrik çarpması yaşanıyor (batma ve uyuşturma şeklinde). Sudan ve bataryadan çarpma oluyor kısacası. Özellikle ölçümlerini yaptım sizlerinde değerli görüşlerini ve çözüm önerilerini almak istiyorum. Toprakta EMK olduğunu düşünüyorum fakat neden sadece 1 banyoda bu durum yaşanıyor anlamadım. (Su tehsisatı plastik)

Ölçümler Şu Şekilde:
Toprak Musluk arası 50volt
nötr toprak arası 60 volt
faz toprak arası 77 volt
nötr musluk arası 27 volt
faz musluk arası 170 volt
Yapılan ölçüm ve alınan değerlerin çocuk odası banyosundaki ölçüm sonuçları olduğundan hareketle;
İlgili banyoda topraklama kablosu irtibatlı değil/kopuk..
Aksi takdirde diğer bölümlerde de benzer ölçüm değerleri almanız gerekir.

Müstakil evin elektrikcisi niye 30mA ve 300mA kaçak akım röleleri tesisata takmamış .
Nasıl yeni ev onay almış .
Acilen taktırmanız bu arada çözüm bulmanız .

Ekli dosyayı görüntüle 88305

https://www.nkfu.com/su-elektrigi-iletir-mi-su-iletken-midir-yalitkan-midir-peki-ya-saf-su/

İlginiz için teşekkür ederim, aynı soruyu bende sordum. KAK olmadan nasıl onay almış bilmiyorum. Fakat bir kaçak akım rölesi takıp tehsisatı tekrar test etmek en mantıklısı olacak gibi duruyor.

Izolasyonu bozulmus bi kablodaki kacak duvardaki nemden yararlanarak musluga kadar ulasiyor olabilir. Evdeki priz ve aydinlatma linyelerine ait sigortalari tek tek kapatip kacagi kontrol ederek hangisinden kaynaklandigini bulabilirsiniz. Topraklama ve kacak akim koruma salteri mevzuuda cok onemli...
evet dediğiniz gibi test edeceğim tekrardan bu soruna karşı ancak böyle yöntemle arıza tespit edilebilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri