Duştayken Elektrik Çarpması

gopstatix

Üye
Merhaba değerli üyeler, ben elektrik teknisyeni aynı zamanda elektrik mühendisiyim. Yaklaşık 7 senedir bu alanda çalışıyorum.
Amcamın yeni yaptırdığı evde çocuğun odasına banyo yaptırmış fakat evin diğer duşlarında bir sorun yokken bu duşta elektrik çarpması yaşanıyor (batma ve uyuşturma şeklinde). Sudan ve bataryadan çarpma oluyor kısacası. Özellikle ölçümlerini yaptım sizlerinde değerli görüşlerini ve çözüm önerilerini almak istiyorum. Toprakta EMK olduğunu düşünüyorum fakat neden sadece 1 banyoda bu durum yaşanıyor anlamadım. (Su tehsisatı plastik)

Ölçümler Şu Şekilde:
Toprak Musluk arası 50volt
nötr toprak arası 60 volt
faz toprak arası 77 volt
nötr musluk arası 27 volt
faz musluk arası 170 volt

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba değerli üyeler, ben elektrik teknisyeni aynı zamanda elektrik mühendisiyim. Yaklaşık 7 senedir bu alanda çalışıyorum.
Amcamın yeni yaptırdığı evde çocuğun odasına banyo yaptırmış fakat evin diğer duşlarında bir sorun yokken bu duşta elektrik çarpması yaşanıyor (batma ve uyuşturma şeklinde). Sudan ve bataryadan çarpma oluyor kısacası. Özellikle ölçümlerini yaptım sizlerinde değerli görüşlerini ve çözüm önerilerini almak istiyorum. Toprakta EMK olduğunu düşünüyorum fakat neden sadece 1 banyoda bu durum yaşanıyor anlamadım. (Su tehsisatı plastik)

Ölçümler Şu Şekilde:
faz toprak arası 77 volt

Faz- toprak olcumu 77V ise cok kotu bi topraklama oldugu anlami cikiyor.

Ölçümler Şu Şekilde:
faz toprak arası 77 volt
Merhaba öncelikle işlerinizde kolaylıklar diliyorum. Anladığım kadarı ile su tesisatına bir yerden elektrik kaçağı var. Öncelikle w otomat kutusundan Şebeke ve topraklama ölçümlerinizi yapmalısınız. Evinizin topraklama sı ya yoktur yada topraklama tesisat borusuna bağlıdır.

Son düzenleme:
Evet ev müstakil.
günısı da rezistans varmı?
Rezistans yok.
Merhaba öncelikle işlerinizde kolaylıklar diliyorum. Anladığım kadarı ile su tesisatına bir yerden elektrik kaçağı var. Öncelikle w otomat kutusundan şebeke ve topraklama ölçümlerinizi yapmalısınız. Evinizin topraklama sı ya yoktur yada topraklama tesisat borusuna bağlıdır.
Topraklama temelden çekildi diye biliyorum ama panodan ölçüm yapacağım birde odadan yaptığımda sonuçlar yukarıdaki gibi

Müstakil evin elektrikcisi niye 30mA ve 300mA kaçak akım röleleri tesisata takmamış .
Nasıl yeni ev onay almış .
Acilen taktırmanız bu arada çözüm bulmanız .

dikkat-tehlike.jpg

https://www.nkfu.com/su-elektrigi-iletir-mi-su-iletken-midir-yalitkan-midir-peki-ya-saf-su/

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri