Amper Ayarlamanın Mantığı

internetten bulduğum bir devreyi proteus ile uyguladım devre bir regülatör devresi amper ve volt ayarı yapabiliyorsunuz fakat merak ettiğim bir konu var amper ayarına neden ihtiyaç duyuluyor voltajla oynama yaptığımda istediğim amper değerlerine zaten ulaşıyorum acaba devrede hata mı var bilgilendirirseniz sevinirim devremin resmini aşşağıya bırakıyorum
Ekran görüntüsü 2021-02-14 201053.png

Son düzenleme:
Şöyle bir örnek vereyim. Power ledleri sabit akım kaynağı ile sürmezseniz led ısındıkça daha fazla akım çeker, daha fazla akım daha fazla ısıya sebep olur...derken led arızalanır. Akımı sınırlandırırsanız led ısındıkça kaynaktan daha fazla akım çekmek isteyecek ancak kaynak vermeyeceği için led uzun süreler hizmete devam edecektir.

Bu devre ile amper ayarı yapılabildiğini düşünmüyorum.

Bu devreyi kimin çizdiğini biliyormusunuz?

Akımı nasıl algılıyor ortada sanki iki adet gerilim regülatörü var gibi duruyor.

Devreyi proteustamı çizdiniz ?

Simüle etmek isterim eklermisiniz?

Not : Amper ayarı bazı durumlarda ( pil, batarya şarjı yada led gibi) sabit akımla sürülmesi gereken yerlerde kullanılır. Yada arıza ararken devreyi düşük akımla sürmek gerekebilir devrede hassas noktaları yakmamak için.

Devreyi proteustamı çizdiniz ?

Simüle etmek isterim eklermisiniz?

Not : Amper ayarı bazı durumlarda ( pil, batarya şarjı yada led gibi) sabit akımla sürülmesi gereken yerlerde kullanılır. Yada arıza ararken devreyi düşük akımla sürmek gerekebilir devrede hassas noktaları yakmamak için.
tabiki ekliyorum
https://www.dosyaupload.com/c8j2 buraya yükledim
Akım ayarı yapmadan sabit akım alamazsınız.
Gerilimi ayarlayınca akıma da müdahale etmiş gibi oluruz ama mesela bir pil yada cihazı şarj etmek istersek yada sabit akıma ihtiyaç duyan bir power LED yakcaksak burda akımın sabit kalması gerekir.
anladım bağlanan cihazların daha fazla akım çekmemesi için sınırlandırma yapıyoruz gibi galiba

voltajla oynama yaptığımda istediğim amper değerlerine zaten ulaşıyorum
Bu yanlış bir cümle voltaj ayarı akım ayarı değildir voltajı ayarlarsınız ama alıcı cihaz da bir arız veya kısa devre olursa voltaj ayarı yapmanız akımı sınırlamaz

internetten bulduğum bir devreyi proteus ile uyguladım devre bir regülatör devresi amper ve volt ayarı yapabiliyorsunuz fakat merak ettiğim bir konu var amper ayarına neden ihtiyaç duyuluyor voltajla oynama yaptığımda istediğim amper değerlerine zaten ulaşıyorum acaba devrede hata mı var bilgilendirirseniz sevinirim devremin resmini aşşağıya bırakıyorumEkli dosyayı görüntüle 71868
Bu devre pek saglikli bir devre degil. Bir kere devrede feedback icin bir kompanzasyon yok. Sadece pot u ddgistirerek tranzistorun base inden akan akimi artirip azaltiyorsunuz bu da saglikli bir akim kontrolu yapmaz. Siz bence led driver entegrelerine ve nasil çalıştıklarına bakin. Ornegin LM3406 entegresi gibi...

Bu devre pek saglikli bir devre degil. Bir kere devrede feedback icin bir kompanzasyon yok. Sadece pot u ddgistirerek tranzistorun base inden akan akimi artirip azaltiyorsunuz bu da saglikli bir akim kontrolu yapmaz. Siz bence led driver entegrelerine ve nasil çalıştıklarına bakin. Ornegin LM3406 entegresi gibi
aslında yapmak istediğim bir güç kaynağı için amper ve volt ayarlı bir devre fakat elektronikte yeni olduğum için araştırarak önce simüle ediyorum tavsiye edebileceğiniz bir devre şeması varmıdır video vb. kullanmam gereken entegreler ve gibi gibi

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,954
Son üye
yulaf177

Yeni konular

Geri