Amper Ayarlamanın Mantığı

Onlar genelde 12 volt oluyor.Alacağınız voltaj 30volt olamaz.Maksimum 10volt alırsınız.
Yine de ezbere konuşmayayım ama çıkış voltajını ölçün.
Bir de uydu alıcısı demiştiniz.Onların ihtiyacı olan en yüksek amper bir veya bir buçuk amper dir. Yani alacağınız AMPER de bu kadardır.

Onlar genelde 12 volt oluyor.Alacağınız voltaj 30volt olamaz.Maksimum 10volt alırsınız.
Yine de ezbere konuşmayayım ama çıkış voltajını ölçün.
Bir de uydu alıcısı demiştiniz.Onların ihtiyacı olan en yüksek amper bir veya bir buçuk amper dir. Yani alacağınız AMPER de bu kadardır.
amper miktarini goremedim ama uzerinde 5 12 30 volt birkac adet cikis var eger dediginiz gibiyse sadece voltaj ayarli bir devre yapmam yeterli olur ozaman

amper miktarini goremedim ama uzerinde 5 12 30 volt birkac adet cikis var eger dediginiz gibiyse sadece voltaj ayarli bir devre yapmam yeterli olur ozaman
Doğrudur 30 voltun az altında (28v gibi) sadece voltaj ayarlı bir devre yapmanıza yeterli olur.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/anv-1505-compact-güç-kaynağı-0-15volt-5amper-ayarlı.128865/
Yukarıdaki projemin 36volt luk yapım ve test videosu.
Genelde bu Youtuber arkadaş videolarını Türkçe altyazılı verirdi ama bu seferki olmamış.
Yine de izlemeye değer

Buradaki videosu da Türkçe altyazılı
Bu videoda regüle modülü xL4016 nın akım ayarına bir buzzer eklemeyi amaçlamış.

Bu şemasını attığın devreyi güç kaynağı olarak kullanıyorum 20volt 4.5 amper laptop adaptörüyle giriş yaptım(adaptör girişi koydum) ve amatör olarak işimi gayet iyi görüyor tek bir sıkıntısı var amper ayarı için olan potansiyometrede bazen sıkıntı çıkabiliyor onu değiştirmem gerekiyor onun sebebini çözebilmiş değilim ama amatör olarak iş görüyor. Videosu da mevcut youtube da benim yaptığımda var 2 3 kişi daha yapmış volt ve amper ayarlı güç kaynağı diye arat çıkar. Orda 2 tane 2n3055 kullanılmış onun yerine başka bir güç transistörüde yerleştirebilirsin bd 139 yerine bd135 bd137 de kullanabilirsin ama yeni alcaksan bd 139 koy
uğraşmadan daha kolay bir şey istersen voltaj ve akım ayarlı(cc-cv) voltaj yükseltici ve düşürücü bir devre al 150-300w lık gücüne göre uygun fiyatlı bulursun he dersen ki sadece voltaj düşürücü olsun daha ucuza da bulursun

Bu şemasını attığın devreyi güç kaynağı olarak kullanıyorum 20volt 4.5 amper laptop adaptörüyle giriş yaptım(adaptör girişi koydum) ve amatör olarak işimi gayet iyi görüyor tek bir sıkıntısı var amper ayarı için olan potansiyometrede bazen sıkıntı çıkabiliyor onu değiştirmem gerekiyor onun sebebini çözebilmiş değilim ama amatör olarak iş görüyor. Videosu da mevcut youtube da benim yaptığımda var 2 3 kişi daha yapmış volt ve amper ayarlı güç kaynağı diye arat çıkar. Orda 2 tane 2n3055 kullanılmış onun yerine başka bir güç transistörüde yerleştirebilirsin bd 139 yerine bd135 bd137 de kullanabilirsin ama yeni alcaksan bd 139 koy
uğraşmadan daha kolay bir şey istersen voltaj ve akım ayarlı(cc-cv) voltaj yükseltici ve düşürücü bir devre al 150-300w lık gücüne göre uygun fiyatlı bulursun he dersen ki sadece voltaj düşürücü olsun daha ucuza da bulursun
İşte biri bana Lm 317nin çıkışındaki o pot ile akım kontrolü sağladığı iddaa edilen bd139 un, çalışma mantığını izah etsin ki.
Ben ona mültimetremi hediye edip, bu işi kökten bırakacağım.
SÖZ VERİYORUM.

Not: Bu regülemsi şey, devre analiz programlarında tabii ki çalışır. Ama o kısım asla akım kontrolü değildir.

İşte biri bana Lm 317nin çıkışındaki o pot ile akım kontrolü sağladığı iddaa edilen bd139 un, çalışma mantığını izah etsin ki.
Ben ona mültimetremi hediye edip, bu işi kökten bırakacağım.
SÖZ VERİYORUM.

Not: Bu regülemsi şey, devre analiz programlarında tabii ki çalışır. Ama o kısım asla akım kontrolü değildir.
K İzlenme En çok izleneni)

Bunlar yapım videoları hepsi bu devreden hocam

Teknik açıklama dedim.
Halkın youTube oylaması demedim.

DÜNYANIN DÜZ OLDUĞUNU İDDİA EDEN VİDEOLARDA ÇOK.
DÜNYA DÜZDÜR videosu çekmekle Dünya düz olmuyor.

Ayrıca O videoları bende seyrettim. Maalesef reytingine katkıda bulundum.
Varsa teknik açıklamanız ne ala. Ben bu işi bırakacağım diyorum. Tabiki açıklamanız tatmin ederse :D

Son düzenleme:
Ben amatörüm hocam daha sadece videolarını gösterdim. Siz bilen birisiniz bu amperi nasıl düşürüp artırabiliyor amperi ayarlamıyorsa neyi ayarlıyor siz anlatırsanız sevinirim

Garip görünüyor ama ben işe yarayacağını düşünüyorum. Lm317 çıkışı 10k ile çıkış transistorlerine uygulansaydi kabaca 1mA baz akımı akardı. Çıkış akımı da beta*baz akımı olup 100mA civarında olurdu. Daha fazla akım çekilirse çıkış voltajı düşecekti.

10k Trimpot ayarlanip sürücü transistör devreye sokulduğuda bu transistör, çıkış transistorleri icin ekstra baz akımı sağlayacak. Misal baz akımı 10mA olacak. Dolayısıyla çıkıştan 1A akım çekilebilecek. Daha fazla çekmeye calisirsan çıkış voltajı azalarak sınırlama sağlanmış olacak.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,928
Son üye
welat karzan

Yeni konular

Geri