Amper Ayarlamanın Mantığı

Garip görünüyor ama ben işe yarayacağını düşünüyorum. Lm317 çıkışı 10k ile çıkış transistorlerine uygulansaydi kabaca 1mA baz akımı akardı. Çıkış akımı da beta*baz akımı olup 100mA civarında olurdu. Daha fazla akım çekilirse çıkış voltajı düşecekti.

10k Trimpot ayarlanip sürücü transistör devreye sokulduğuda bu transistör, çıkış transistorleri icin ekstra baz akımı sağlayacak. Misal baz akımı 10mA olacak. Dolayısıyla çıkıştan 1A akım çekilebilecek. Daha fazla çekmeye calisirsan çıkış voltajı azalarak sınırlama sağlanmış olacak.
İyi izah etmişsiniz. Peki fazla çekilen akımı ölçen geri besleme nerede?
Yani yükün çektiği akım nerede ölçülüyor?

Yük akımı baz akımıyla kontrol ediliyor. Çıkış transistorlerinin Betasiyla ilişkili. Tabi beta geniş bir aralıkta değişken (70-200 gibi) oldugundan bu kontrol mükemmel olmaz ama işe yarar.

Çıkış transistorleri Voltage takipçisi gibi bağlı olduğundan baz voltajı neyse çıkış voltajı odur. Lm317 çıkışı 12v ise, çıkışta direkt kabaca 12v alınır ama akım çekmek istersen çıkış çöker. çökmemesi için normalde baz akımını sağlayabilecek kadar küçük bir baz direnci gerekliydi

Peki yukarıda saydıklarınızı kabul ediyorum.
Akım sınırlamalı bir güç kaynağı ile çalıştınız mı?
Buradaki devrenin ona yakın bir tarafı var mı?

Burda net bir ayar yapilamaz, transistörler ısındıkça ayar kayacak ama dediğim gibi hiç yoktan iyi bir akım sınırlaması olur.

Bu gariban güç kaynağı sonuçta. Anca bu kadar.

Burda net bir ayar yapilamaz, transistörler ısındıkça ayar kayacak ama dediğim gibi hiç yoktan iyi bir akım sınırlaması olur.

Bu gariban güç kaynağı sonuçta. Anca bu kadar.
Sağolasın hocam güzel anlatmışsın. Anlattığın olaylar tam dediğin gibi oluyor hocam akım arttıkça voltaj düşüyor baz direncinin değeri ne olmalı ve bd139 un base inemi bağlayacağız o konudada yorum yaparsan denemesini yapmak isterim

Konunun başında şema var, sonuçta birileri denemiştir bunu. Aynen al uygula. Potans değeri akımın minimum değerini sıfıra yakın olsun diye 10k seçilmiş. 5 k da çalışır 20k da çalışır. Sadece ayar skalası farklı olur.

Garip görünüyor ama ben işe yarayacağını düşünüyorum. Lm317 çıkışı 10k ile çıkış transistorlerine uygulansaydi kabaca 1mA baz akımı akardı. Çıkış akımı da beta*baz akımı olup 100mA civarında olurdu. Daha fazla akım çekilirse çıkış voltajı düşecekti.

10k Trimpot ayarlanip sürücü transistör devreye sokulduğuda bu transistör, çıkış transistorleri icin ekstra baz akımı sağlayacak. Misal baz akımı 10mA olacak. Dolayısıyla çıkıştan 1A akım çekilebilecek. Daha fazla çekmeye calisirsan çıkış voltajı azalarak sınırlama sağlanmış olacak.
Ustam konuyu hortlatmak olacak ama tek transistörün base akımı ile beta değerinin doğrusal çarpımı sonucunda elde edilen sonuç kağıt üzerinde kaba taslak bir sonuç verir elbet ve bu sonuç da bu gariban devreden umabileceğimiz epey hoş bir sonuç olur, fakat dediğiniz değerlerde olabildiğince sabit akım kazancına sahip bir transistör bulmak en azından günümüzde imkansız değil mi? Şu an en basit bir transistörün bile beta değeri sabit bir değerden ziyade base akımı ile doğru orantılı aşırı değişken bir değer ki bu onlarca kat değişime tekabül edebiliyor yeri geldiğinde. Kimi durumlarda 40 olan beta base-emitter arasında nanoamperler düzeyinde bir değişim ile 400lere çıkabiliyor. Bu kadar değişkeni akım kontrolcüsüne uyarlamak ortaya çılgın bir güç kaynağı çıkaracaktır diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri