aktif/reaktif oranı niye hala 22-23 lerde

avare80

Üye
merhaba arkadaşlar....
benim anlayamadığım şey şu....
çalıştığım yerde sistemimizde kompanzasyon var..Hem de 12 kademe çoğu trafo 1 veya 2 kademe ile kompanzasyon yapıyor yani hepsine gerek bile kalmıyor....
Kompanzasyonun amacı sistemin boşa harcadığı enerji olan Reaktif indüktif enerjiyi kondansatör yardımıyla ters vektörel kuvvet uygulkayarak sönümlemek....
Peki benim sistemim iyi kompanzasyon yapıyorsa çektiğim reaktifimin 0 olması gerekmez mi....
Veya kompanzasyona rağmen niya hala aktif/reaktif oranını yüzde 22-23 civarlarında görüyorum?????

Teşekkürler ...hoşçakalın..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
12 kademe kompanzasyon olması,kompanzasyonun doğru yapıldığı anlamına gelmez.Şayet doğru se-
çilmiş ise,kondansatörleriniz değer kaybetmiş anlamına gelir.Kondansatörlerinizi ölçerek işe başlar ise-
niz,çözüm arkadan gelecektir.Set değerlerinizi de ( Cosq,Tgq ) gözden geçirmenizde yarar var.Herşey
doğru ve tamam ise,kondansatörleriniz yetersiz demektir.

DEĞERLİ MESLAKTAŞIM
fahri yetiş arkadaşımızın da dediği gibi kompanzasyonunuzun 12 kademe olması illaki
doğru kompanzasyon olmuş anlamına gelmez eğer hesaplamalarınızı doğru yapmamış
iseniz 12 kademe değil 120 kademe olsa farketmez ya ekik yada aşırı kompanzasyon
cezasına maruz kalırsınız.bağlantılarınıza hesaplamalarınıza dikkat etmenizi önemle rica
ederim saygılarımla Varol KANBUR.

Sn. fahri yetiş'in söylediklerine katılıyorum. Eğer bahsedilen konularda da problem yoksa, ya röleniz kademe almıyordur, kademe tanımada sorun vardır,yada kontaktör çekmiyor olabilir. Yalnız bu bahsettiklerim düşük ihtimal, öncelikle diğer kontrolleri yapmanız gerekmektedir.

DEĞERLİ MESLEKTAŞIM
illaki detaylı bir bilgi istersen mail adresim-------------------------------------------ekle.
sana yardımcı olmayı çok isterim.saygılarımla Varol KANBUR.
-------------------------------------------
DEĞERLİ ROBOELEKTRONİK
mail adresinizi istememde bir sakınca varmı yoksa rica ederim.saygılarımla .Varol KANBUR

arka arkaya mesaj yazmak ve e-mail adresi vermek yasaktır lütfen forum kurallarını okuyunuz.

DÜzenleme:
korkmaz_design

sn. avare80;
söylediğiniz doğru ama;sisteme endüktif enerji ihtiyacı kadar kapasitif enerjiyi birebir verebilirseniz.
kullandığımız kondansatörler yapıları gereği merdiven basamağı şeklinde kapasitif enerji oluşturabilirler ve röledeki kademe sayısı kadar kondansatör işletmenin ihtiyacı olan endüktif oluşuma karşılık bir ters vektör oluşturmaya çalışır. ama işletmede dengesiz veya çok hızlı ani değişim oluyorsa kondansatör deşarj süresi, rölenin algılaması, kontaktörün devreye girmesi zaman kaybettirir ve çok yetersiz kalır. sürekli endüktif ve kapasitif olarak sayaç tarafından kaydedilir. mart ayının başında istanbulda vin08 elektrotek fuarında kademesiz kompanzasyon diye bir ürün gördüm, hem de izmir firması.firma sahibi tuğrul bey bana ürünlerinin çalışma prensibini anlattı. kendi yaşadığım sorunları anlattım bana çözümler sundu, hemde konuyla ilgili teknik açıklamalar yaptı. şu anda işletmemde sorunum kalmadı reaktif oranlarım % 3-5 lere düştü. arkadaşlar tavsiye ederim.

Sn. izmir

Kademesiz kompanzasyon diye bahsetitğiniz ürünün, piyasada var olan cihazlardan farkları nelerdir ?

izmir ' Alıntı:
...sisteme endüktif enerji ihtiyacı kadar kapasitif enerjiyi birebir verebilirseniz....
Bu münferit kompanzasyon sanırım

izmir ' Alıntı:
...mart ayının başında istanbulda vin08 elektrotek fuarında kademesiz kompanzasyon diye bir ürün gördüm...
Ürünün yaptığı işlem nedir acaba?

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,973
Son üye
sfc16

Yeni konular

Geri