aktif harmonik filtreleme

teknoseko

Üye
arkadaşlar öncelikle uygulamaya yönelik açık seçik anlaşılabilir bilgiler rica edicem sizlerden.
umarım ukalalık etmiş olmam bu isteğimle ;D ;

aktif harmonik filtrelemeyle ilgili bilgiye ihtiyacım var.
aktif filtreleme için öncelikle gerekli analiz ve ürün seçimi nasıl yapılır?
bunu kontrol eden misalen rgr rölesi gibi herhangi bir röle varmıdır?
bu sistemde kullanılan elemanların isimleri nelerdir değerleri neye göre nasıl bi hesap şekliyle seçilir?
bu dalda uygulama yapan arkadaşlar varsa uygulamalarda yaşadığınız temel sorunlar ve bu sorunlara bulduğunuz çözümler?
son olarakta bu konu hakkında bilinmesi gereken (püf noktalar) .

pasif filtreleme hakkında yeterince bilgim var ama aktif filtreleme konusunda pek bilgim yok.
yardımcı olacak arkadaşların tümüne şimdiden çok çok teşekkür ediyorum.

<<<<<saygılar>>>>>

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
arkadaşlar sorularıma bi cevap yokmu :-[ ?

merhaba arkadaşlar. aktif filtreleme ile ilgili ben de araştırma yapıyorum ama simülasyonlu bir örnek bulamıyorum varsa bana yardım edebilecek birisi varmı. teorik bilgi de olabilir. acil cevap lütfen
ödev teslimim var

Arkadaşlar aktif filtreleme pahalı olduğundan nadir kullanılıyor.
Aktif filtreleme için hiç bir şey gerekmiyor.harmonik değerinize uygun güçte bir aktif filtre cihazı alıyorsunuz ve şebekeye paralel bağlıyorsunuz.Bu filtre gücü nispetindeki harmonikleri yok ediyor.Daha fazla güçte harmoniğiniz varsa fazlası kalıyor.
Çalışma sistemi olarak ta sizin şebekenizden örnek alıyor.Bu örnekte gördüğü harmoniklerin temel bileşen olan 50 hz haricindekileri tersliyor.Yani aynı güçte fakat ters yönde bir harmonik üretiyor.Bunu da şebekenize basıyor.Böylece harmoniğiniz sönmüş oluyor.
Kabaca çalışma ilkesi bu.Yerli harmonik filtre duymadım,sanırım yok.SCHNEIDER in ve circutor firmasının olduğunu biliyorum.Büyük ihtimalle siemens ve abb nin ya da iş ortağı firmalarının vardır.
şebekelerde genelde çift sayılı harmonik sorunu görülmez.Çünkü bunlar birbirlerini yok ederler.Ama elektroliz gibi uygulamalar yapan tesislerde ve trafolarda 2. harmonik 4. harmonik gibi çift sayılı harmoniklere rastlanabilir.İşte bu çift sayılı harmonikleri aktif filtre de yok edemiyor.
Aktif harmonik filtresi hakkında bildiklerim kabaca bu kadar.Aktif harmonik filtre elektronik bir cihazdır.
Umarım faydalı olmuşumdur.
kolay gelsin...

sayın m-usta-fa aktif harmonik filtre elektronik bir cihazdır demişsin ben soruyu sormamın yanısıra bu konuyu farklı yerlerden araştırdım ama aktif filtrenin elektronik bir cihaz olduğu olgusuna hiç rastlamadım araştırdığım kadarıylada öyle olmadığına eminim
yardımın içinde teşekkür ediyorum.
bu soruyu sorduğum günden beridir konu hakkında çeşitli araştırmalar yaptım yeterli sonuca olaşınca forumda paylaşacağım.

<<<<<<<saygılar>>>>>>>

2 ay önce abb nin harmonik filtre partneri san-el firmasından harmomik ölçüm için yetkili geldi. bzı trafolaımızda harmonikler çok fazlaydı win fuarında temasa geçtik ve ölçüme geldiler. ölçüm sonucunda hazırladıkları raporda aktif filtreye gerek olmadığını kompanzasyon sistemizi filtreli kompanzsayon yaparsak işin çözüleceğini belirttiler. filtreli kompnzasyon pasif filtre oluyor. aktif filtrelerin ise eğer kompanzasyon sistemi filtreliyse ve buna rağmen harmonikler fazlaysa bu durumda yapılacağını belirtti. işlemin maliyeti ise tek bir trafo için yaklaşık 15000 avro civarıydı. şu an beklemedeyiz tabiki fiyattan dolayı. bu fiyat filtreli kompanzasyon sisteminin fiyatıdır aktif filtreler ise çok daha maliyetli sistemlerdir.

Sayın teknoseko

Arkadaşın, elektronik cihaz diye bahsettiği sanıyorum ki şundandır; Pasif filtreler, sinüzoydal dalga dışındakileri filtreler, süzer. Fakat pasif filtrenin yeterli gelmediği durumlar vardır, harmoniklerin çok daha yüksek olduğu gibi. Bu durumlarda aktif filtre, dökümanlarda da belirtildiği gibi, sinüzoydal dışındaki tespit eder ve buna karşı bir akım oluşturur. (bir nevi kompanzasyonda endüktife karşı, kapasitif oluşturması gibi)

Arkadaşlar
Aktif harmonik filtre elektronik bir cihazdır.
şebekedeki harmonikleri analiz eder bunların invertini şebekeye basar. böylece nötrler.
emin olmasam iddia etmezdim.Ama yine de değil diyorsanız siz bilirsiniz.
Hatta bakın schneider elektriğin harmonikler seminer notundan kopyalayıp yapıştırdığım yazılar da aşağıdadır.

Merlin Gerin çözümü : aktif filtre

Saf sinüs dalgası oluşturacak şekilde şebekeye var olan harmoniklere oranla ters fazda ve eşit genlikte harmonik akımlar enjekte etmek

Aktif filtre yalnızca yük tarafından oluşturulan seviyelerdeki harmonik akımları enjekte eder.
Hızlı yarı iletken IGBT teknolojisi kullanılır.

sayın m-usta-fa söylemimi seni doğrulamadığım anlamında anlama eğer öyle bir ifade hissettirdiysem özür diliyorum.

aktif filtreleme elektronik bir cihazdır derken bahsettiğin harmonik kontrol rölesi veya yarı iletken mazlzemeden üretilmiş olan tristör modülleri ise o konuda haklısın onlar elektroniktir ama bunların yanı sıra reaktörler
ve güçlendirilmiş tip kondastörlerde mevcuttur yani bir bütün olarak düşünr isek aktif filtreleme sadece elektronik bir cihaz değildir.
bu konu hakkında geniş dökümanlar ediniyorum konuya tam açıklama getire bilmek için açıklamalar yeterli ve anlaşılır bir seviyeye geldimi forumda paylaşıcam.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri