AKAI AM-U55 ampli tam modifiye çalışması

Belli mi olur belki başkaları da gudurur :D PPM in yazı işlerini de hallettim mi tadından yenmez olacak.
@Yunusgr de gudurdu da işleri ecik yavaş gidiyo.

O da sonun da bu mutluluğu yaşayacak eminim.Biz de geçen sene kasım ayının ortasında başlamışız bu modifiye işlerine biraz uzun sürdü ama sonunda istediğimiz gibi sonuç aldık.Önemli olanda bu zaten.
Yunus ampliyi yaparsa hepimizi gudurtur.
Çünkü O'nda bir çift şipirdek APORLÖ var :p
Ama amplisinde DIN PPM olmayacak o ayrı tabii.

Büyük zorluklar içerisinde bir yandan devreleri lehimlemeye çalışıyorum hocam inanın odayı çok fena dağıttım :D
Uzmanlık alanım olmadığı için ne yazık ki uzun sürüyor çalışma.

Neyse o halde şimdilik kendi devresini takayım. Onu da tek kanal yapmışlar zamanında maalesef :D
Takma.
Önce o yeri inceleyelim. Uygun olursa bir PPM tasarlayabiliriz.
Ancak PPM devresi için amplinde yer olması lazım.
Ampli montaj sorunsuz olursa LM3915 li bir PPM yapabiliriz.

Yamyam hocam merhaba bir süre yoktum.Bu arada KEMET 82nF buldum 10 tane aldım.Bizim ton kontrolüne taktığımız 68nF ların yerine 82nF takarsam ne gibi bir değişiklik olur?Bas seslerde 68nF ile 82nF arasındaki fark hissedilir mi?

Ekli dosyalar

• 82nF KEMET.jpg
    82nF KEMET.jpg
    267.3 KB · Görüntüleme: 8
Yamyam hocam merhaba bir süre yoktum.Bu arada KEMET 82nF buldum 10 tane aldım.Bizim ton kontrolüne taktığımız 68nF ların yerine 82nF takarsam ne gibi bir değişiklik olur?Bas seslerde 68nF ile 82nF arasındaki fark hissedilir mi?
İki kondansatör arasındaki fark müzikte hissedilmez. Ancak ton kontrol devresinin lineeritesi açısından 82nF daha iyidir çünkü bu kondansatörle ton kontrol turnover frekansı 10Hz ler mertebesine inmektedir.
10Hz mertebesindeki bass sesleri 20db artıracağımızdan dolayı da diğer bass seslerdeki kazancımız daha düşük gibi olacaktır.
Ancak iyi ve çok kaliteli kabinlerle çok iyi kaydedilmiş bir eseri 82nF kondansatörlü ton kontrolde dinlemek, daha keyiflidir.
Çoğu AUDIO-FiL heriflerin ses çok yumuşak dediği olay bu tekniktir.
NOT:
O kondansatörler son derece kaliteli imiş.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri