AKAI AM-U55 ampli tam modifiye çalışması

12V a 2.2k bağlayıp bir lede takarsan led normal çalışır.
Buradaki ölçümlerin ölçü aletinin iç direncinden dolayı hatalı olabilir.
Önemli olan bu değerlerde bir led üzerinden geçebilecek max. akımdır.
Dolayısı ile sorun yoktur.
Röle direncini birazcık daha küçük takabilirsin. Takribi 22 ohm ila 47 ohm arası iyi olur.
Yamyam hocam merhaba bugün kafamı dağıtmak ve bu moral bozukluğundan biraz kurtulmak için ampli ile uğraştım.
Hop koruma devresine 33R direnç taktım.Geçenlerde aldığım adam 1w diye 2 w vermiş heralde yerine sığmayınca ben de bir bacağı yukarıda olacak şekilde taktım.2 hop koruma da çalışıyor.12V a led bağladım Ampliyi açınca röle devreye giriyor.Led yanıyor ama biraz titrek yanıyor nedense.

Led&Fan deresini (yeni olanı) dediğiniz yere trafonun yanına monte etim.

STK4221 devresini şaseye monte ettim.Ancak şöyle enteresan bir şey var.Devreye hiç bir kablo bağlı değil.Amplinin +/- girişleri ile şase arasını ölçtüğümde +VCC ile ŞASE 2,80 DCV ,-VCC İLE ŞASE arası bazen 2V bazen 1,50V, bazen 1,00V gösteriyor.Bunun anlamı nedir? AC olarak ölçtüğümde hiç bir gerilim göstermiyor.Bu DC gerilim kablolar bağlı değilken nasıl okunuyor?

Ekli dosyalar

• STK4221 montaj.jpeg
    STK4221 montaj.jpeg
    254.2 KB · Görüntüleme: 13
  • +VCC ÖLÇÜM.jpeg
    +VCC ÖLÇÜM.jpeg
    199.6 KB · Görüntüleme: 12
  • -VCC ÖLÇÜM.jpeg
    -VCC ÖLÇÜM.jpeg
    199 KB · Görüntüleme: 12
LED'in titrek yanması birçok sebepten olabilir. Önce son aldığımız kırmızı led ile test et.
Bu da titrek yanarsa devrenin voltajı ile oyna.
Ampli beslemesine paralel bağlı kondansatörlerde bir miktar elektrik olması normaldir.
Özellikle kondansatörlerin sızdırmazlık özelliği iyi ise bu gerilim uzun süreler boyunca kalabilir .
Bu sorun olmadığı gibi iyi bir şey denilebilir.

Tamam kaliteli led ile denerim ben 5mm kırmızı led ile öylesine denemiştim.

PSU çıkışı +/- 49V ölçülüyor. STK devrenin besleme kablo bağlantılarını yapıp devreyi sinyal kablolarını bağlamadan çalıştırayım mı?STK 49V giriş konnektörüne şase bağlantısı yapmalı mıyım?Gerek var mı?

Tamam kaliteli led ile denerim ben 5mm kırmızı led ile öylesine denemiştim.

PSU çıkışı +/- 49V ölçülüyor. STK devrenin besleme kablo bağlantılarını yapıp devreyi sinyal kablolarını bağlamadan çalıştırayım mı?STK 49V giriş konnektörüne şase bağlantısı yapmalı mıyım?Gerek var mı?
Besleme şasesini verme. Sadece + ve - den iki kablo bağla yeterlidir.
Bu şekilde hoparlörlerle test etmen biraz sakıncalı olabilir. Çünkü sinyal vermek için girişe elinle dokunacaksın. Bu durumda ampliye aşırı giriş yapabilirsin. 50-100k civarı bir direncin bir bacağını elinle tutup diğer bacağını girişe dokunarak hafif ses almayı deneyebilirsin.

Yamyam hocam ben bağlantıları yaptım .Ancak Stk devresine bağladığım artı kabloyu psu +çıkışına bağlamaya çalışırken sanki şaseye değmiş gibi atlama oluyordu.Eksi voltajda da aynısı oldu.PSU yu söktüm kontrol ettim .Hatta köprü diyotu da söktüm ölçtüm .Herşey normal.Tabi bu arada büyük kondansatörler biraz boşalmış ki kabloları bağlayabildim.Ama size sormadan çalıştırmadım .Bu atlama normal mi yoksa bir sıkıntı mı var?

Ekli dosyalar

• P_20230214_153802.jpg
    P_20230214_153802.jpg
    300.8 KB · Görüntüleme: 8
Besleme kondansatörleri dolu ise normaldir.
Daha önce test için voltaj verdiğinde bu kondansatörler dolmuştur.
Bağlantıların doğru ise çalıştırabilirsin.

100K direnç ile denedim.Her iki kanaldan da hoparlörlerden dokununca vınlama geliyor.Şimdi ne yapayım hocam.LOUDNESS çıkışından blendajlı kablo ile Stk girişlerine bağlantı yapayım mı?

Ekli dosyalar

• P_20230214_163814.jpg
    P_20230214_163814.jpg
    269.8 KB · Görüntüleme: 12
100K direnç ile denedim.Her iki kanaldan da hoparlörlerden dokununca vınlama geliyor.Şimdi ne yapayım hocam.LOUDNESS çıkışından blendajlı kablo ile Stk girişlerine bağlantı yapayım mı?
Aynen.
Ancak test için kullandığın tüm kabloları iptal et. Bağlantı olmasın.
Sadece loudnes çıkışından test için ampliye gönderdiğin kablo gibi bir kablo ile STK ya sadece canlı uçları bağla. Aynen LM1875 li amplideki gibi şaseler ampli in tarafında boşta olacak şekilde.
Bu durumda iken girişten örneğin bir CD oynatıcı ile sinyal ver ve önce sesi dinle.
Volüme potunun LOG durumuna göre ampli ses seviyesini 5 e kadar açsan bile aşırı ses çıkmayabilir. Bu normaldir. Max seviye ayarını daha sonra yaparız.

Loudness çıkış kablosunu yine kutu kenarından mı götüreyim Stk girişlerine?
Yoksa besleme ve loudness arasından geçebilir mi?

Ekli dosyalar

• P_20230214_170951.jpg
    P_20230214_170951.jpg
    261.8 KB · Görüntüleme: 8
Resimdeki gibi götür. Daha iyi.
Amplideki bobinlere yakın olmasın. Çünkü o bobinlerde hoparlöre giden kuvvetli sinyaller vardır.

NOT:
Besleme ile loudness arasından da geçebilir. Pek sorun olmaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri