Akıllı 3 lü anahtar bağlantısı sorunu

Anahtar açık kapalı kontrol kalemi ile testinizi etkiler.

İş güvenlik önlemleri alıp.
3 lü anahtarı söküp sadece kablolar kalacak şekilde test etmeniz.
1 adet canlı ( giriş ) 3 adet cansız ( çıkış )

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Normal 3 lü anahtar bağlantı.

2024-02-01 19.55.44.png

Bu 3 lü anahtar ile tüm lambalar tek tek çalışır durumdaymiydi ?

Ölçü aleti yoksa seri lamba yapıp test etmeniz.

2. anahtar tavan ledlerini kontrol ediyor. 3. anahtar tavan spotlarını kontrol ediyor. 1. anahtar tavanda hiç birşey bağlı olmayan bir avize bağlantısı var. ona gittiğini tahmin ediyorum. kabloları sarılı ve birbirlerine değmeden tavanda duruyor. 2 ve 3 numara sağlıklı çalışıyor.
avometrem var, ölçüm yapabilirim.

Anladığım kadarıyla arka taraftaki tek olan kablo fazdır. Diğerleri lambalara giden kablolardır. Doğrudan lambalara giden nötür kablosundan kutuya bir kablo çekilerek ölçü aleti ile de ölçülebilir. Kendiniz yapacaksanız nötr belirlendikten sonra sigortaları indirerek elektrik kesilerek işlem yapınız! Buatın da görseli olsa iyi olurdu.

alt taraftaki tek kabloda elektrik görmüyorum kontrol kalemiyle kontrol ettiğimde. normalde görmem lazım ama bende durum tam tersi. diğer 3 kabloda görüyorum. buatın görselini paylaşıcam.

Anahtar açık kapalı kontrol kalemi ile testinizi etkiler.

İş güvenlik önlemleri alıp.
3 lü anahtarı söküp sadece kablolar kalacak şekilde test etmeniz.
1 adet canlı ( giriş ) 3 adet cansız ( çıkış )

ışıklar açıkken, 3 kabloda da kontrol kalemiyle yaptığım testte elektrik görmüyorum. anahtarlar kapalı olduğunda işaretli olan kablolarda elektrik görüyorum.
kabloları anahtardan söküp güvenlik önlemlerimi alıp test ettiğimde de, 3 kablo kontrol kalemini yakıyor, 1 kablo yakmıyor.
ben de bu şekilde olması gerektiğini biliyorum ancak benimki bu şekilde değil. 3 kabloda elektrik var. 1 inde yok. geçen gün bir mutfak mikseri sipariş ettim. mikser tersine çalışıyordu. arızalı diye geri gönderdim. acaba böyle bi terslik olabilir mi tesisatta? diğer elektronik aletlerim düzgün çalışıyor.

anahtarın 40-50 cm üzerindeki buat fotoğraflarını paylaşıyorum.
WhatsApp Image 2024-02-01 at 20.20.35 (1).jpeg
WhatsApp Image 2024-02-01 at 20.20.35 (2).jpeg
WhatsApp Image 2024-02-01 at 20.20.35.jpeg

Son düzenleme:
2. anahtar tavan ledlerini kontrol ediyor. 3. anahtar tavan spotlarını kontrol ediyor. 1. anahtar tavanda hiç birşey bağlı olmayan bir avize bağlantısı var. ona gittiğini tahmin ediyorum. kabloları sarılı ve birbirlerine değmeden tavanda duruyor. 2 ve 3 numara sağlıklı çalışıyor.

alt taraftaki tek kabloda elektrik görmüyorum kontrol kalemiyle kontrol ettiğimde. normalde görmem lazım ama bende durum tam tersi. diğer 3 kabloda görüyorum. buatın görselini paylaşıcam.

ışıklar açıkken, 3 kabloda da kontrol kalemiyle yaptığım testte elektrik görmüyorum. anahtarlar kapalı olduğunda işaretli olan kablolarda elektrik görüyorum.
kabloları anahtardan söküp güvenlik önlemlerimi alıp test ettiğimde de, 3 kablo kontrol kalemini yakıyor, 1 kablo yakmıyor.

ben de bu şekilde olması gerektiğini biliyorum ancak benimki bu şekilde değil. 3 kabloda elektrik var. 1 inde yok. geçen gün bir mutfak mikseri sipariş ettim. mikser tersine çalışıyordu. arızalı diye geri gönderdim. acaba böyle bi terslik olabilir mi tesisatta? diğer elektronik aletlerim düzgün çalışıyor.

anahtarın 40-50 cm üzerindeki .
.

Son düzenleme:

anahtarın 40-50 cm üzerindeki buat fotoğraflarını paylaşıyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 105131Ekli dosyayı görüntüle 105132Ekli dosyayı görüntüle 105135
Sanıyorum ki anahtarlamanız nötr üzerinden tamamlanıyor yani 3’lü anahtarın tek giriş olan kablosu nötr yukarıdaki 3 kablo ise aydınlatma üzerinden kapalı devre olup anahtara kadar geliyor eğer multimetreniz varda anahtar açık(ışıklar sönükken) voltaj kadamesinde giriş kısmındaki kablo ile üst taraftaki 3 kabloyu ölçüm yapar ve 220civarı alırsanız dediğim gibi olmuş olabilir.
Avizede birleşmemiş kablo devresi nasıl tamamlanmış onu çözemedim ?

• Beğen
Tepkiler: huh
Sanıyorum ki anahtarlamanız nötr üzerinden tamamlanıyor yani 3’lü anahtarın tek giriş olan kablosu nötr yukarıdaki 3 kablo ise aydınlatma üzerinden kapalı devre olup anahtara kadar geliyor eğer multimetreniz varda anahtar açık(ışıklar sönükken) voltaj kadamesinde giriş kısmındaki kablo ile üst taraftaki 3 kabloyu ölçüm yapar ve 220civarı alırsanız dediğim gibi olmuş olabilir.
Bir kere benim de başıma gelmişti. Hadi kablo renklerine dikkat etmedin bu nasıl bir esnaflık!? Aman dikkat edin! @Samet Damar'ın dediği gibiyse ampullerden faz dönüş yapıyordur.

1. anahtar 158v
2. anahtar 210v
3. anahtar 195v
ölçüyorum anahtarlar açık yani ışıklar kapalı konumda iken. avometrem ACV 750 konumunda.
Bir kere benim de başıma gelmişti. Hadi kablo renklerine dikkat etmedin bu nasıl bir esnaflık!? Aman dikkat edin! @Samet Damar'ın dediği gibiyse ampullerden faz dönüş yapıyordur.

Forumun ilk yorumu iyi bir usta bulun olmuştu. Ben de öğrenmeyi seviyorum diye cevap vermiştim. İşte bu yüzden aslında öğrenmeye çalışıyorum. Kimseye hiç bir konuda güvenemiyorum. Şimdi başka usta çağırıcam 1000 liralık anahtarımın nötr girişine faz bağlayacak cihazı çöp edecek ondan sonra anahtarınız bozuk diyip gidecek. Bu nedenle temel düzeyde öğrenmeye çalışıyorum. Cevaplar için teşekkür ederim. Sanırım buattaki tüm bağlantıları değiştirmeye gidecek bu iş.

Tesisatta faz nötr ters bağlı.
Işıklar açıkken gerilim ölçemiyor olmanız sn. @Samet Damar beyi doğruluyor. Gerilim lambalarda düşüyor. Kontrol kalemi yanmıyor.

Yeni takacağınız cihaz röle çıkışı ile lambaları kontrol ediyorsa bu durum sorun oluşturmayacaktır.
Elektronik yöntemle aç-kapa yapıyorsa, AC'de triyak kullanacağından yine sorun olacağını sanmıyorum.

Riske girmek istemiyorsanız çağıracağınız elektrikçiden sigorta kutusunda o linyeye ait faz nötr uçlarını düzeltmesini isteyin.

Tesisatta faz nötr ters bağlı.
Işıklar açıkken gerilim ölçemiyor olmanız sn. @Samet Damar beyi doğruluyor. Gerilim lambalarda düşüyor. Kontrol kalemi yanmıyor.

Yeni takacağınız cihaz röle çıkışı ile lambaları kontrol ediyorsa bu durum sorun oluşturmayacaktır.
Elektronik yöntemle aç-kapa yapıyorsa, AC'de triyak kullanacağından yine sorun olacağını sanmıyorum.

Riske girmek istemiyorsanız çağıracağınız elektrikçiden sigorta kutusunda o linyeye ait faz nötr uçlarını düzeltmesini isteyin.

Evi tamamen akıllı ev yapmaya çalışıyorum. Alarm sistemi, stor perdelerin otomatik açılması, aydınlatmaların tek bir tuşla ayarlanması hatta çiçeklerin topraklarının kuruduğunun tespit edilip otomatik sulanmasının tek bir ekran üzerinden yapılmasını kapsayan bir proje. Ancak daha çok başında bu sorunla karşılaştım. Bir çok röle, akıllı anahtar ve wifi modüllerine ihtiyacım olacak. bu röleler ve anahtarlar aynı zamanda elektrik tüketim değerlerini de kayıt altında tutuyor. aynı zamanda anahtarlar yerine akıllı ekranlar da kullanılacak. bu kadar komplike bir sistemi bu tesisat üzerine kurmak istemem açıkçası. tüm tesisata müdahale etmem gerekecek sanırım.

Nötür doğrudan ampullere gidecek şekilde, fazı da anahtara gelecek şekilde düzeltin sorun kalmayacak. Sonraki adım nötürü anahtara indirmek ve bağlantıları yapmak.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri