Akıllı 3 lü anahtar bağlantısı sorunu

cankirhan

Üye
Merhaba,
Salonumda kullandığım 3 lü bir anahtar var. Tavan led, spotlar ve bir avizeyi kontrol ediyor. Bunu akıllı bir anahtarla değiştirmek istedim. Duvardan normal olarak 4 kablo geliyor. 3 ü canlı ve kontrol kalemini yakıyor, 1 tanesi fazın devamı yani elektrik yok. 3 lü anahtara, üzerinde faz olmayan kablo, anahtarın line in, yani anahtarın altında bulunan tekli bölümüne bağlanmış. diğer canlı 3 adet kablo ise anahtarın üstünde bulunan line out bölümlerine bağlanmış. Normalde bunun tam tersi olması gerekmez mi? duvardan 1 canlı, 3 tanede fazın devamı yani devre kabloları gelmesi gerekmez mi? Sonuç olarak akıllı anahtarı bağlamadan tekrar kapattım anahtarı. Sizce anahtarı nasıl bağlayabilirim ve tesisatı buattan değiştirmem gerekli mi sizce?
Teşekkürler

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba,
Salonumda kullandığım 3 lü bir anahtar var. Tavan led, spotlar ve bir avizeyi kontrol ediyor. Bunu akıllı bir anahtarla değiştirmek istedim. Duvardan normal olarak 4 kablo geliyor. 3 ü canlı ve kontrol kalemini yakıyor, 1 tanesi fazın devamı yani elektrik yok. 3 lü anahtara, üzerinde faz olmayan kablo, anahtarın line in, yani anahtarın altında bulunan tekli bölümüne bağlanmış. diğer canlı 3 adet kablo ise anahtarın üstünde bulunan line out bölümlerine bağlanmış. Normalde bunun tam tersi olması gerekmez mi? duvardan 1 canlı, 3 tanede fazın devamı yani devre kabloları gelmesi gerekmez mi? Sonuç olarak akıllı anahtarı bağlamadan tekrar kapattım anahtarı. Sizce anahtarı nasıl bağlayabilirim ve tesisatı buattan değiştirmem gerekli mi sizce?
Teşekkürler
güzel insan, "canlı" "faz" "fazın devamı kontrol kalemi yanmıyor" gibi terimler kullanıyorsunuz. şimdi biz, size doğruyu nasıl anlatalım? @sami inci ustamızın dediği gibi bir elektrikçi çağırıp değişim yaptırınız. hem o kişi ekmek yer, hem de siz canınıza, malınıza zarar gelmesi önlemiş olursunuz. sağlıcakla kalınız.

Kendim yapmak gibi bir derdim yok. Bu durum bir sorun mudur diye soruyorum? Hattım yanlış mı bağlanmış? Bu durum sorun yaratır mı? Değiştirtmeme gerek var mı?

Kendim yapmak gibi bir derdim yok. Bu durum bir sorun mudur diye soruyorum? Hattım yanlış mı bağlanmış? Bu durum sorun yaratır mı? Değiştirtmeme gerek var mı?
hattınızın bağlantısı doğru ve sağlıklı, bir de çalışan bir sisteme dokunmamak gerekir. yeni daha estetik bir armatür takmak istiyorum derseniz, yetkin kişiye yaptırınız.

Üçlü anahtar varsa bir faz giriş, diğer üç kablo ledleri kontrol ediyordur. Akıllı anahtar takmak için ayrıca buattan nötr kablosu anahtar kutusuna çekilmeli. Yan yana olan kablolarda kontrol kalemi sizi yanıltır!

İnternetten araştırma yapmanız .
Kolay gelsin .

Üçlü anahtar varsa bir faz giriş, diğer üç kablo ledleri kontrol ediyordur. Akıllı anahtar takmak için ayrıca buattan nötr kablosu anahtar kutusuna çekilmeli. Yan yana olan kablolarda kontrol kalemi sizi yanıltır!
Evet nötr kablosunu bir elektrikçi çağırıp çektiricem. İnternette izlediklerim ve burada okuduklarıma göre duvardan bir faz geliyor, diğer kablolarda devre kablosu oluyordu ve onlarda elektrik bulunmuyordu ama benim durumum daha farklı sanırım. Bişeyler öğrenmeyi sevdiğim için aslında araştırıyordum. Dediğim gibi kimsenin mesleğini küçümsediğim yok. Kendim yapmak gibi ve birilerinin ekmeğini almak gibi de bir derdim yok. Sadece bişeylerin çalışma prensibini öğrenmek hoşuma gidiyor. Benim durumumu daha önce internette görmedim o yüzden sormak istedim. Akıllı prizde 3 line out, 1 line girişi var. bu şekilde bağlantı aklıma yatmadığı için sormak istedim. Teşekkür ederim cevaplar için
İnternetten araştırma yapmanız .
Kolay gelsin .
İnternetten araştırma yapmayınız mı demek istediniz?

kafamda yine deli deli sorular, AC den nerdeyse hiç anlamam ve sevmem. anahtarda nötr hattının ne işi var? lambanın anahtarı faz üzerinden kesilmiyor muydu? hani öğrendiğim tamamı bu forum sayesinde. yoksa forum bana yanlış mı öğretti?

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri