Ac Akımı Dc Akıma Çevirme, Yardım

emre0102

Üye
Selamlar ;

Öncelikle edeceğiniz yardım içi şimdiden teşekkür ederim. Bnm sorunum 220 yani evimize gelen Ac' yi 12 V Dc' ye çevirecem. Ve hiç dalgalanma olmuyacak... Otomasyon öğrencisiyim az biraz bilgim war yardım ederseniz yapacağıma inanıyorum....... Saygılar :confused:

Konuyu yanlış yere açtı isem kusura bakmayın

Moderatör tarafında düzenlendi:
çalıştıracağım aracın hangi özelliklerini yazıyım .

verdiğim devre maksimum 1A çıkış verebilir daha yüksek güce ihtiyacınız var ise transistörle akımı arttırabilirsiniz

Not: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

mikrodenetleyici kullanarak bir a açısı belirlersin ve güzel bir doğrultucu yapabilirsin.güç elektroniği kitaplarında bolca örnek bulabilirsin

Bu devrenin sağlıklı çalışması için en az 15 Volt trafo kullanılmalıdır.

12Vac gerilim köptü diyottan sonra 17 Vdc gerilim elde edilir 7812 entegresinin kararlı çalışabilmesi için 15V yeterli olmakla beraber kayıplarla beraber entegre girişine yeterli gerilim uygulanacağını düşünmekteyim . yanlışım nerededir daha açıklayıcı olmanızı bekliyorum teşekkür ederim

Selamlar ;

Öncelikle edeceğiniz yardım içi şimdiden teşekkür ederim. Bnm sorunum 220 yani evimize gelen Ac' yi 12 V Dc' ye çevirecem. Ve hiç dalgalanma olmuyacak... Otomasyon öğrencisiyim az biraz bilgim war yardım ederseniz yapacağıma inanıyorum....... Saygılar :confused:

220 / 12 volt transformatorunun seconder sargısına tam dalga diyot
grubunu bagladınmı istediğin olur hiç merak etme

220 / 12 volt transformatorunun seconder sargısına tam dalga diyot
grubunu bagladınmı istediğin olur hiç merak etme

bu konuya bi açıklık getirmek istiyorum.
şehir şebekesi olarak adlandırdığımız 220v aslında bizim efektif değerimizdir. yani aslında salınımı yaklaşık +311 volt ve -311 volt arasında olan bir sinüs geriliminin dc değerde karşılık geldiği rakamdır. bu nedenle 220 / 12 volt transformatörün doğrultulduktan sonraki gerilimi yaklaşık 17 Vdc ye karşılık gelir . bu 17v dc gerilim 12V ac gerilimin maksimum noktasının değeridir. ve
12*1.414=16.96 şeklinde hesaplanır. umarım faydalı olur saygılar

Forum istatistikleri

Konular
128,213
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri